Spoločnosť Apple prišla v roku 2011 o svojho zakladateľa a generálneho riaditeľa Steva Jobsa. Nahradil ho Tim Cook, ktorý vedie tohto giganta úplne iným spôsobom do dnešných dní. A aj keď sa firme v súčasnosti rozprávkovo darí, všetko evidentne nie je úplne ideálne.

Po viac ako desiatich rokoch od smrti Steva Jobsa totiž vyšla kniha od spisovateľa Trippa Mickla a New York Times s názvom After Steve, ktorá hovorí o tom, ako sa stalo Apple biliónovou spoločnosťou a zároveň stratilo svoju dušu. Jedným z dôvodov bol aj odchod pôvodného šéfa dizajnu, Jonyho Iva.

Písal sa rok 2014 a zdalo sa, že budúcnosť Apple viac ako kedykoľvek predtým závisí od Jonyho Iva. Jeho láska k čistým, jednoduchým líniám už prekreslila svet prostredníctvom takých populárnych produktov, ako sú iMac, iPod a iPhone. Teraz sedel pri konferenčnom stole s Timom Cookom, generálnym riaditeľom spoločnosti (…). Obaja chceli ďalší hit, ale Ive presadzoval odhalenie produktu, ktoré by bolo odvážnejšie než čokoľvek iné v histórii spoločnosti Apple. – píše sa v knihe After Steve

Zlomové boli Apple Watch 

Apple Watch Series 3
Zdroj: Unsplash / Raagesh C

Jony Ive si predstavoval budúcnosť inteligentných hodiniek Apple Watch ako luxusného produktu. Aby to bolo úplne dokonalé, na ich odhalenie si chcel podľa dostupných informácií prenajať honosný biely stan v hodnote viac ako 25 miliónov dolárov.

Ive tým chcel podľa autora knihy dosiahnuť taký efekt z uvedenia produktu, ako keby boli novinári a návštevníci súčasťou módnej prehliadky.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Súčasný generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook tento nápad Jonyho Iva nakoniec prijal, hoci dizajnér ho neskôr označil za „Pyrrhovo víťazstvo“

Bývalý šéf dizajnu svojim kolegom povedal, že práve debata o prezentácii Apple Watch a ich celkovom marketingu bol jeden z prvých momentov, kedy začal cítiť v spoločnosti Apple určité rozpory a nepríjemnú atmosféru.

A ako všetci vieme, inteligentné hodinky Apple Watch najskôr začali ako luxusný výrobok, no časom sa preorientovali skôr na drahší fitness produkt. Dôvodom bol nízky záujem zo strany zákazníkov o vrcholové luxusné verzie, ktoré mali konkurovať značkám ako Rolex. Ich cena ďaleko presahovala aj desaťtisíc dolárov.

Rozdielne vízie Jonyho Iva a Tima Cooka

Pokiaľ sa na Tima Cooka pozeráte ako na človeka, ktorý vedie spoločnosť Apple hlavne cez čísla, robíte dobre. Podľa knihy si totiž myslel, že ak z firmy odíde Jony Ive, mohlo by to spôsobiť pád trhovej hodnoty o viac ako 50 miliárd dolárov. V roku 2014 išlo o 10 % trhovej kapitalizácie.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

A keďže je Cook dobrý obchodník a odchod jednej z najdôležitejších tvári firmy pod jeho vedením nemohol dopustiť, vymyslel plán, ako Iva lepšie motivovať do práce, aby zostal súčasťou tímu. To sa mu podarilo na dlhých päť rokov dopredu.

Jony Ive
Zdroj: 500ish.com

Ive bol v tom čase frustrovaný a vyhorený vedením stoviek dizajnérov, ktorí dávno prevýšili jeho pôvodný 20-členný tím. Zbavil ho teda riadiacich povinností.

„Uprostred týchto zmien sa Jony Ive obrátil na Tima Cooka a povedal mu, že je unavený a chce sa stiahnuť zo spoločnosti Apple. Bez Steva Jobsa prevzal veľkú časť zodpovednosti za dizajn produktu a jeho marketing. Ľudia blízki pánovi Ivovi povedali, že ho vyčerpávalo bojovať s kolegami o povýšenie a že bol preťažený riadením zamestnancov, ktorých počet dosahoval stovky, čo bol násobok 20-členného dizajnérskeho tímu, ktorý roky viedol.“

„Tim Cook sa obával, že odchod Jonyho Iva povedie investorov k predaju akcií. Aby sa tomu vyhol, dohodol sa s ním, že sa ako dizajnér vzdá každodenných riadiacich povinností a bude pracovať predovšetkým na nových produktoch. V takomto prípade by teda pracoval na čiastočný úväzok. Spoločnosť mu dala titul šéfdizajnéra a povýšila dvoch jeho zástupcov. Len niekoľko ľudí v spoločnosti Apple vedelo pravdu: pán Ive bol frustrovaný a vyhorený.“

Jony Ive oficiálne odišiel zo spoločnosti Apple ešte v roku 2019, pričom si založil vlastnú firmu Love Form. Tento odchod síce otriasol aj celkovou hodnotou Apple, no nešlo o stratu na úrovni 50 miliárd dolárov, ale „len 9 miliárd dolárov“. Najhoršie očakávania Tima Cooka sa teda nenaplnili.

Pomôcť tomu ale mohli aj vyjadrenia a prísľuby o tom, že Jony bude externe spolupracovať s Apple aj naďalej. Ako sa dnes ukazuje, svoje slovo dodržal.

Aký máte názor na spoločnosť Apple vy s post-Jobsovej éry? Napíšte nám do komentára.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -