Spoločnosť Apple nám možno nechcene odhalila prvú veľkú novinku, ktorú uvidíme v operačnom systéme iOS 18. Ako uvádza portál VentureBeat, výskumníci spoločnosti Apple vyvinuli a zverejnili nový model umelej inteligencie s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý je známy pod skratkou „MGIE“ (MLLM-Guided Image Editing). Jeho hlavnou prednosťou je fakt, že dokáže upravovať obrázky na základe slovných pokynov používateľov. Téme sa venoval Macrumors.

Táto technológia sa spolieha na multimodálne veľké jazykové modely (MLLM), ktoré slúžia na pochopenie požiadaviek a vykonanie zmien na obrázkoch na úrovni pixelov. MGIE si v praxi poradí s úpravou celkového vzhľadu fotografie prostredníctvom vylepšenia jasu, kontrastu alebo ostrosti, použitím umeleckých filtrov alebo presnými úpravami, ako je zmena tvaru, farby alebo textúry konkrétnych častí obrázka. S podobnými technológiami už pracuje aj konkurencia.

Ako podotýkajú zahraničné zdroje, MGIE dokonca dokáže vykonávať zložité úlohy podobne, ako profesionálny program na editáciu fotografií Adobe Photoshop. V praxi to znamená, že mu nerobí problém orezávanie, zmena veľkosti záberov alebo plynulá zmena pozadia.

Ako to môže fungovať v praxi? 

Apple AI
Zdroj: Openreview

Predstavte si, že požiadate umelú inteligenciu na to, aby fotografia vášho hamburgera vyzerala zdravšie, a ona zareaguje pridaním zeleniny, napríklad paradajok a byliniek do prílohy.

Taktiež ju môžete požiadať o väčší kontrast svetla a umelá inteligencia podľa toho upraví váš obrázok. V neposlednom rade je schopná odstraňovať nežiaduce postavy v pozadí, vďaka čomu sa zvýrazní objekt, ktorý je pred nimi.

Zaujímavé je, že za vývojom tejto prelomovej technológie nestojí len spoločnosť Apple, ale aj tím vedcov z kalifornskej univerzity. Pre záujemcov je projekt vrátane jeho kódu a predtrénovaných modelov prístupný na GitHube.

Táto inovácia je súčasťou širšieho úsilia spoločnosti Apple v oblasti umelej inteligencie, ktorá je vo vývoji niekoľko rokov a čoskoro by mohla uzrieť svetlo sveta. Zároveň nadväzuje na iný prelomový krok, ktorý sa týka nasadenia veľkých jazykových modelov na zariadeniach, ako je iPhone, iPad alebo Mac.

Technologický gigant pracuje na „Apple GPT“, ktorý by mohol konkurovať ChatGPT, pričom AI čoraz častejšie zdôrazňuje ako kľúčovú oblasť vývoja.

Keďže AI sa dostáva do popredia stratégie spoločnosti Apple, hovorí sa, že iOS 18 bude obsahovať pokročilú Siri vybavenú generatívnymi schopnosťami AI podobnými ChatGPT. Rovnako by však v aplikácii Fotky mohol ponúknuť nové možnosti úpravy záberov za pomocou umelej inteligencie a technológie MGIE. Firma má v tomto smere šancu urobiť dieru do sveta. Uvidíme, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Tínedžer hackol Twitter Applu, Elona Muska a ďalších. Teraz pôjde na 3 roky do väzenia

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -