Spoločnosť Apple už niekoľko mesiacov tvrdo pracuje na svojom novom operačnom systéme iOS 17, ktorý svetu predstaví na konferencii WWDC 2023. Informácii o ňom máme zatiaľ relatívne málo no aspoň niečo prezrádza Mark Gurman z agentúry Bloomberg, ktorý nás najnovšie informoval o zaujímavých novinkách.

Svoju správu začal tým, že Apple sa chcelo pri operačnom systéme iOS 17 pôvodne zamerať na odstránenie chýb a zvýšenie výkonu na všetkých podporovaných iPhonoch (ich zoznam nájdete nižšie). Ako iste viete, v posledných rokoch nebola stabilita a spoľahlivosť softvéru na tej najvyššej možnej úrovni a do dnešných dní sa v iOS 16 objavujú chyby, ktoré tu už dávno nemali čo robiť.

Ako sa však ukázalo, stratégia technologického giganta sa odklonila od pôvodného plánu a výrobca sa predsa len rozhodol do iOS 17 pridať niekoľko pozoruhodných vylepšení, ktoré by mali ľuďom zjednodušiť a zefektívniť prácu na iPhone.

Ak by ste chceli vedieť, o aké presne funkcie ide, v tomto smere vás sklameme, nakoľko sa to nepodarilo zistiť ani samotnému Gurmanovi zo svojich dobre informovaných zdrojov priamo v spoločnosti Apple. To čo však prezradil je, že iOS 17 nesie interný kód „Dawn“ a firma už finišuje na jeho prípravách.

Budeme v iOS 17 sťahovať aplikácie mimo App Store? 

Apple pokuta v App Store Tim Cook
Zdroj: Apple / Eeastcoastdaily (úprava redakcie)

Už dlhšiu dobu sa špekuluje o tom, že spoločnosť Apple bude donútená zo strany Európskej únie, aby povolila možnosť sťahovania aplikácií do iPhonu či iPadu aj mimo internetového obchodu App Store.

Firma je v tomto smere v podobnej slepej uličke, ako pri zavádzaní jednotného USB-C konektora pre všetky nové zariadenia, ktoré sa budú na starom kontinente predávať po roku 2024.

Na druhej strane nie je stále stopercentne isté, že iOS 17 príde s možnosťou inštalácie aplikácií z alternatívnych obchodov, hoci práve to môže byť tá veľká zmena, ktorú avizuje Mark Gurman.

Prečítajte si tiež  EÚ sa chystá zabiť iOS a spraviť z neho Android. Zničí tak dôvod, prečo milujeme Apple

Takisto je možné, že firma túto možnosť do iOS 17 skutočne zakomponuje, no používatelia ju budú mať k dispozícii až neskôr, keď začne platiť nový zákon. Pribudnúť by teda mohla formou aktualizácie.

A aj keď si možno myslíte, že to čo opisujeme vyššie nie je reálne, na túto zmenu sa už pripravujú vývojári prvého alternatívneho obchodu s apkami pre iPhone či dokonca spoločnosti ako Google alebo Mozilla, ktoré pre iOS vyvíjajú špeciálne prehliadače. A to určite nie je náhoda.

Ktoré iPhony bude podporovať iOS 17

Tak ako býva zvykom, aj v roku 2023 stratí podporu niekoľko starších iPhonov, na ktoré už nebude možné nainštalovať operačný systém iOS 17. Dôvodom je ich vyšší vek a samozrejme obmedzený výkon procesora.

Aby sme boli konkrétnejší, zo zoznamu by mal vypadnúť iPhone X, iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Pokiaľ budete vlastniť iPhone XR, iPhone XS alebo iPhone XS Max a novší, s inštaláciou iOS 17 nebudete mať žiaden problém. Tu je kompletný zoznam podporovaných zariadení:

 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE 2020
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone SE 2022
 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max

Kedy vyjde iOS 17? 

iOS 17 koncept logo
Zdroj: YouTube / Concept Central

Presný dátum konania konferencie WWDC 2023 zatiaľ nepoznáme no pri krátkom nahliadnutí do histórie zistíme, že sa event začínal v posledných rokoch vždy v prvý júnový týždeň.

Dá sa teda povedať, že iOS 17 je od svojej premiéry vzdialený ani nie 3 mesiace.

Apple môže okrem iOS 17 na WWDC predstaviť aj projekt náhlavnej súpravy

Ako dopĺňa zahraničný portál 9to5mac, na júnovej konferencii nám spoločnosť Apple okrem iOS 17 ukáže aj watchOS 10 tvOS 17, macOS 14 a pravdepodobne tiež nový projekt náhlavnej súpravy, ktorý má fungovať na operačnom systéme „xrOS“.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Loopi Eco Case
Reklama

Gurman vo svojej dnešnej správe uviedol, že samotná náhlavná súprava bola ešte minulý týždeň interne demonštrovaná vedúcim pracovníkom spoločnosti Apple v Divadle Steva Jobsa.

Snáď sa teda dočkáme jej oficiálneho predstavenia. Čakáme na to roky. Dajte nám vedieť do komentára, či sa už na iOS 17 tešíte aj vy a čo od nového operačného systému očakávate. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -