Bude mať Apple ďalšie problémy gigantických rozmerov? Nová hromadná žaloba podaná voči technologickému gigantovi to prinajmenšom naznačuje. Žalobcovia obviňujú spoločnosť Apple z porušovania protimonopolných zákonov USA tým, že firma neumožňuje využívať technológiu NFC vo svojich zariadeniach iným spôsobom, ako pre službu Apple Pay, ktorá je dostupná v iPhone či v hodinkách Apple Watch. Niečo podobné už Apple rieši aj v Európe, kde sa toto správanie nepáči spoločnosti PayPal.

V sťažnosti, za ktorou stoja advokátske kancelárie Hagens Berman a Sperling & Slater sa konkrétne píše, že spoločnosť Apple zarába nezákonným spôsobom minimálne jednu miliardu dolárov ročne tým, že bráni svojim konkurentom v prístupe ku funkcii NFC.

Prečítajte si tiež  Čo robiť, keď pri sebe nájdete cudzí AirTag alebo AirPods, ktoré vás sledujú?

Týmto spôsobom sa na iPhone ani Apple Watch nemôžu dostať iné platobné metódy, ako napríklad Google Pay alebo Samsung Pay a majitelia týchto zariadení sa musia spoliehať len na riešenie, ktoré ponúka priamo Apple.

Apple si pýta za Apple Pay poplatok. Spoločnosť Google za svoju službu nie

Apple Pay iPhone a terminál
Zdroj: Unsplash / Nathan Dumlao

Zaujímavé je tiež to, že za každú transakciu, ktorá sa v USA vykoná prostredníctvom služby Apple Pay, musí vydavateľ karty zaplatiť spoločnosti Apple poplatok vo výške 0,15 % za kreditné karty a pol centa za debetné karty. Aj keď sa to možno nezdá veľa, pokiaľ službu používajú desiatky či stovky miliónov ľudí na dennej báze, ide o veľmi výnosný biznis.

Prečítajte si tiež  Video: Takto Samsung pred piatimi rokmi trolloval Apple

Len pre porovnanie, spoločnosť Google so svojou službou Google Wallet (nedávno premenovaná z Google Pay) umožňuje v zariadeniach s operačným systémom Android využívať viacero platobných služieb. Navyše, od amerických vydavateľov platobných kariet neinkasuje žiadne poplatky za uskutočnené platby. V podstate tak ide o benefit pre zákazníkov, na ktorom firma nezarába.

Google Wallet na zariadení s operačným systémom Android
Zdroj: Google

V sťažnosti, ktorá bola už pred pár dňami podaná na okresnom súde v severnej Kalifornii je spoločnosť Apple obviňovaná z viacerých porušení federálneho zákona. Apple Pay by podľa žalobcov nemala byť jedinou platobnou službou, ktorá je k dispozícii pre iPhone a Apple Watch. Všetko si môžete prečítať aj vo formáte PDF na webovej stránke advokátskej kancelárie Hagens Berman.

Do komentára nám napíšte, či si myslíte, že by bolo vhodné, aby spoločnosť Apple na iPhone a Apple Watch povolila ďalšie platobné metódy, ako napríklad Google Pay alebo Samsung Pay. Sme zvedaví na všetky vaše reakcie.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -