Nové prírastky do rodiny jablkových počítačov vo forme 14″ a 16″ MacBookov Pro novej generácie sa môžu tešiť výborným recenziám, ktoré ich vyzdvihujú hlavne po výkonnostnej stránke. Dizajn je samozrejme diskutabilný a názory naň sa líšia.

Používateľov však zaujíma, prečo sme sa v Macoch ako takých ešte nedočkali niekoľkých funkcií, ktoré poznáme z iných zariadení. Reč je napríklad o detekcii tváre vo forme Face ID alebo displejov s dotykovou obrazovkou.

Zatiaľ čo Chromebooky a iné Windows počítače využívajú možnosť dotykovej obrazovky už roky, spoločnosť Apple sa k tomuto kroku zatiaľ nedostala. Veď nakoniec, prečo by to aj robila, keď tieto potreby dokonale spĺňa iPad. Niektorým užívateľom však aj napriek tomu chýba možnosť prenosného počítača s dotykovým displejom.

Prečítajte si tiež  Nový macOS Monterey má prvý problém. Dôvodom je konektivita USB rozšírení

Dotykový Mac? Apple hovorí nie

K tejto téme sa vyjadril John Ternus, ktorý v Apple zastáva úlohu viceprezidenta hardvérového inžinierstva. Podľa jeho slov nová generácia iPadov predstavuje výkonný počítač s dotykovou obrazovkou a pojem tablet už pre toto zariadenie nestačí. iPady sú stopercentne optimalizované aj na komplexnejšie úkony.

Na druhej strane Mac, zastáva konzervatívnejší prístup, pri ktorom implementácia dotykovej obrazovky nie je potrebná. Vývojári preto nikdy nepociťovali potrebu pre vytvorenie jednotného zariadenia, hlavne teraz keď sa hranica rozdielov medzi macOS a iPadOS neustále zmenšuje.

Mac touch screen

Touch ID > Face ID

Ďalšou otázkou, ku ktorej mal čo povedať ďalší zástupca firmy Tom Boger, je detekcia prostredníctvom senzoru Face ID. Mnoho ľudí si pri odhadoch spojených s notchom v displeji myslelo, že sa firma konečne odhodlala k zabudovaniu tejto technológie aj do počítačov Mac. Podľa odpovede developera však spoločnosť Apple mohla prísť s implementáciou senzoru oveľa skôr, ak by to považovala za vhodný krok.

Touch ID predstavuje oveľa vhodnejší spôsob pre identifikáciu v rámci laptopov ako Face ID. Vaše ruky sú pri práci s Macom takmer neustále na klávesnici, preto dáva Touch ID väčší zmysel,“ hovorí Tom Boger, viceprezident produktového marketingu pre Mac a iPad. 

MacBook Face ID

Čo si o týchto funkciách v rámci Macov myslíte vy? Uvítali by ste teoretický príchod MacBooku s dotykovou obrazovkou alebo implementáciu senzoru Face ID namiesto Touch ID? Podeľte sa s nami o váš názor v sekcii komentárov.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.