Z dôvodu uvalenia ďalšieho tvrdého balíka sankcií voči Ruskej federácii dnes narazila hodnota rubľa na nové dno. Ruská mena sa prepadla o výrazných 32 %, kvôli čomu má dnes 1 rubeľ hodnotu len 0,0081 EUR alebo 0,0092 $.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Presne táto situácia mohla donútiť niektoré spoločnosti, aby v krajine dočasne prestali predávať svoje produkty, alebo zvýšili ich ceny. V opačnom prípade môžu byť z dlhodobého hľadiska stratové.

A hoci sme podobné kroky v minulosti videli aj pri spoločnosti Apple, keď v Turecku vypukla hospodárska kríza, v Rusku sa zatiaľ vôbec nič nemení. Rozdiely oproti našim cenám sú však už dnes extrémne a predstavujú stovky EUR. Presvedčte sa sami.

iPhone 13 Pro Max môže byť v prepočte lacnejší až o 520 €

Pokiaľ by ste si chceli v Rusku zaobstarať úplne nový iPhone 13 Pro Max v TOP konfigurácii s 1 TB úložiskom, stáť vás to bude presne 159 990 rubľov. Ak si túto hodnotu dnes prepočítame na eurá, dostaneme sa na čiastku 1309 €. Na Slovensku sa pritom rovnaké zariadenie s rovnakou pamäťou predáva za 1829 €. A to je o 520 € viac!

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple môže začať predávať ultra-lacný iPhone. Za takúto cenu sa dnes na Slovensku predávajú repasy

Pre tých, ktorým by stačil základný iPhone 13 Pro (6,1″) so 128 GB úložiskom by platilo, že v Rusku momentálne ušetria asi 331 €. Tento model začína v prepočte na sume 818 € (na Slovensku dostupný od 1149 €).

Základný iPhone 13 Pro Max (6,7″) potom štartuje v prepočte na sume 900 € (na Slovensku dostupný od 1249 €), takže tu sa pohybujeme v rozdieloch na úrovni 349 €.

Apple / snímka obrazovky

Výrazné rozdiely aj pri „obyčajnom“ iPhone 13 alebo iPhone 12

Pri najdrahších smartfónoch sú rozdiely v hodnote logicky najvýraznejšie. Zákazníci by však ušetrili stovky EUR aj v situácii, ak by si kúpili bežnejšie verzie iPhonu 13 alebo iPhonu 12.

Najzákladnejší 128 GB iPhone 13 mini (5,4″) z minuloročnej série totiž v Rusku štartuje na sume 69 990 rubľov, čo je v prepočte presne 571 €. Na Slovensku zaplatíte za toto isté až o 229 EUR viac, a teda 799 €.

Prečítajte si tiež  Skupine Anonymous sa podarilo ukradnúť zoznam ruských agentov operujúcich po celom svete

Taktiež základný, no zato o trochu väčší 128 GB iPhone 13 (6,1″) potom v Rusku začína na 79 990 rubľoch, čo je v prepočte asi 655 €. Na Slovensku začína rovnaká konfigurácia na úrovni 899 €. Smartfón je teda drahší o dramatických 244 €!

Ak sa pozrieme na iPhone 12 mini a iPhone 12 z roku 2020, tu sú rozdiely nasledovné. Menší model dnes v Rusku kúpite v prepočte od 449 € a väčší od 532 €. Na Slovensku by ste za toto isté zaplatili 679 €, respektíve 799 €. Predstavte si teraz, že 64 GB iPhone 12 mini sa momentálne v Rusku predáva lacnejšie ako základný iPhone SE 2. generácie na Slovensku.

Toto všetko pochopiteľne platí len s prihliadnutím na aktuálny kurz, ktorý sa môže zmeniť už počas zajtrajška.

Apple / snímka obrazovky
Apple / snímka obrazovky

Extrémne „lacný“ je aj iPhone SE a iPhone 11 

Na záver sa pozrieme na tie najzákladnejšie smartfóny v ponuke spoločnosti Apple. iPhone SE sa na Slovensku predáva so 64 GB úložiskom od 479 €. V Rusku by ste zaň zaplatili 39 990 rubľov, čo je v prepočte iba 327 €!

Pre tých, ktorí by uvažovali nad dizajnovo atraktívnejším iPhonom 11 z roku 2019 máme takisto zaujímavú informáciu. Tento model v Rusku začína od 49 990 rubľov, čo je v prepočte na eurá presne 409 €. Na Slovensku za toto isté zaplatíte presne 579 €.

Apple / snímka obrazovky

Zataví sa predaj Apple produktov v Rusku? Pravdepodobne áno

Ako môžete vidieť sami, situácia v Rusku je veľmi vážna a my si myslíme, že ju spoločnosť Apple začne riešiť v najbližších hodinách, nanajvýš dňoch.

Nepredpokladáme, že iPhone zdražie, no myslíme si, že ho Cupertinská spoločnosť dočasne prestane v krajine ponúkať. Rovnaký scenár samozrejme bude nasledovať aj ďalšie produkty, ktoré sú v Rusku k dispozícii.

Prečítajte si tiež  Že Samsung a MagSafe nejdú dokopy? Ale kdeže. Na internete si môžete kúpiť špeciálne kryty a príslušenstvo

Možno sa teda naplní prianie Ukrajiny, ktorá v liste prosila Tima Cooka, aby spoločnosť Apple z dôvodu vojny vypla ruský App Store a Apple Online Store. Nechajme sa teda prekvapiť.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.