Holandský úrad pre spotrebiteľov a trhy (ACM) dnes uložil spoločnosti Apple pokutu vo výške päť miliónov eur za údajné nesplnenie požiadaviek, ktoré stanovil v súvislosti s alternatívnymi platobnými systémami pre aplikácie na zoznamovanie.

Je to už štvrtý týždeň po sebe, čo ACM uložil spoločnosti Apple pokutu v celkovej výške 20 miliónov eur. Téme sa viac venoval portál Macrumors.

Prečítajte si tiež  Ľudia minuli v App Store v roku 2021 až o 30 % viac peňazí, než v roku 2020. Niektorí vývojári zarobili miliardy!

V tlačovej správe ACM uviedol, že požiadavka spoločnosti Apple, aby poskytovatelia zoznamovacích aplikácií museli v Holandsku predložiť samostatnú binárnu aplikáciu, ak chcú ponúkať alternatívne platobné systémy je neprimeraná a nevýhodná.

ACM tvrdí, že má obavy aj v súvislosti s viacerými ďalšími požiadavkami stanovenými spoločnosťou Apple, ako napríklad nútenie aplikácie na zoznamovanie, aby si vybrali medzi štandardným systémom nákupu v aplikácii v App Store alebo alternatívnymi platobnými systémami.

Pokuta päť miliónov eur týždenne… 

App Store AwardsRegulačný orgán pre hospodársku súťaž už dávnejšie uviedol, že zoznamovacie aplikácie musia mať v Holandsku možnosť ponúkať obe možnosti platieb.

ACM bude spoločnosti Apple naďalej ukladať pokuty vo výške päť miliónov eur týždenne – maximálne do výšky 50 miliónov eur, až kým nebude mať pocit, že spoločnosť jej príkaz v plnej miere splnila.

Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť Apple poskytla ďalšie podrobnosti pre zoznamovacie aplikácie, ktoré chcú v Holandsku ponúkať alternatívne platobné systémy, vrátane toho, že si bude účtovať 27 % províziu z nákupov uskutočnených v zoznamovacích aplikáciách, ktoré používajú alternatívne platobné systémy.

Prečítajte si tiež  Fortnite sa čoskoro vráti na iOS. Nestiahnete si ho ale z App Store

Spoločnosť Apple sa proti príkazu ACM odvolala s odôvodnením, že alternatívne platobné systémy v obchode App Store predstavujú pre zákazníkov riziko ohrozenia súkromia a bezpečnosti.

Spoločnosť Apple tiež uviedla, že nebude môcť pomáhať zákazníkom so žiadosťami o vrátenie peňazí, so správou predplatného a s ďalšími problémami, ktoré sa vyskytujú pri nákupe digitálneho tovaru a služieb prostredníctvom alternatívnych systémov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.