Bezpečnosť na prvom mieste. Pokiaľ máte iPhone, máte zároveň aj istotu, že sa vám doň len tak hocikto nenabúra. Apple chcelo približne pred dvoma rokmi zaviesť aj end-to-end šifrovanie pre svoj iCloud. Niečo podobné využíva aj známa aplikácie Threema. Ako sa ale ukázalo, FBI mala námietky a tak bolo od tohto plánu napokon upustené.

iCloud nebude mať end-to-end šifrovanie.

Pokiaľ sa vrátime zhruba 4 roky dozadu, môžeme si spomenúť na prípad z Kalifornie, kedy Apple odmietlo odomknúť iPhone teroristického útočníka. FBI sa nakoniec do zariadenia dostala za cenu 1 milióna dolárov, no nič jej to nepomohlo, pretože v ňom neboli žiadne dôkazy. Celý tento prípad bol vlastne takým „štartérom“ v otázke bezpečnosti našich jablkových zariadení.

Po tomto začalo Apple uvažovať o ešte prísnejšom zabezpečení. Konkrétne chcelo priniesť end-to-end šifrovanie pre iCloud. Podstatne by to zvýšilo ochranu služby. Napokon však firma od plánov upustila.

Dôvodom boli podľa všetkého námietky zo strany FBI, ktorá s týmto krokom nebola príliš stotožnená. Predsa len sa aj na iCloude uchováva obrovské množstvo dát o používateľovi, ktoré sa dajú pri vyšetrovaní využiť. Prevádzkovateľ má zo zákona povinnosť, tieto dáta americkej vláde vydať v prípade, že by mohli pomôcť v objasňovaní prípadov.

Apple bolo dokonca zažalované preto, lebo iPhone odmietlo v minulosti odomknúť. Dnes, v roku 2020 má v podstate rovnaký problém. Rozdiel je len v tom, že nikto presne nevie, o čo vlastne FBI ide. Ako sa ukázalo, sama má nástroje, ktorými sa vie do zariadenia dostať.

End-to-end nebude, Apple ale nezavedie ani „backdoor“ do iPhonu…

Nie je celkom jasné, či za ukončením plánovania end-to-end šifrovania pre iCloud stojí iba FBI alebo s tým malo Apple nejaké komplikácie. Predsa len niečo podobné asi nie je úplne jednoduché zaviesť na servery, ktoré používajú ľudia po celom svete a sú na ne neustále pripojení.

Apple tento rok vyšetrovateľom odovzdalo všetky potrebné dáta z iCloudu strelca na Floride, ktorý spáchal teroristický útok v decembri 2019 (čo vyplývalo zo zákona).

Za tým, že iPhone neodomkne si ale naďalej tvrdo stojí. FBI by chcela aby firma zakomponovala do iPhonu takzvané „zadné vrátka“, vďaka ktorým by bol prístup omnoho jednoduchší.

To ale Apple odmieta. iPhone má renomé bezpečného zariadenia a keby sa doň dostali nežiadúce osoby, mohlo by to spôsobiť veľké problémy. Privítali by ste end-to-end šifrovanie v iCloude aj vy, alebo je vám to v zásade jedno?

Prečítajte si tiež  iPhone 12 dostane najdokonalejšiu technológiu 5G súčasnosti.
iCloud nebude mať end-to-end šifrovanie.
iCloud nebude mať end-to-end šifrovanie. – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.