Produkciou vlastných procesorov s označením Apple Silicon sa jablková firma postarala o poriadne zamiešanie kariet na poli vývoja a predaja čipov. Azda najviac to pocítila spoločnosť Intel, ktorá sa donedávna starala o implementáciu procesorov do Apple počítačov. Podľa slov výkonného riaditeľa Pata Gelsingera však firma ešte nepovedala svoje posledné slovo.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro: Čo všetko môžeme očakávať od prichádzajúcej novinky?

V novej epizóde seriálu Axios bol pozvaný na rozhovor práve spomínaný predstaviteľ Intelu, ktorý pri tejto príležitosti poukázal na kroky technologického giganta v najbližších rokoch. Ako vieme, Apple sa chce postarať o kompletné presedlanie na čipy Apple Silicon v rámci celého portfólia počítačov Mac. Intel má ale plány opäť zabojovať o svoju bývalú miestenku prostredníctvom vývoja konkurenčných čipov.

Podľa Gelsingerových slov bude plánom Intelu produkcia ešte výkonnejších čipov ako M1 a M1X, čo donúti Apple k prehodnoteniu opätovnej spolupráce. V rozhovore samozrejme zložil jablkovej firme poklonu, ktorá jej za vývoj vlastných čipov stopercentne patrí. Na druhú stranu však podotkol, že chce zapracovať ako na efektivite produkcie, tak aj na otvorenejšom ekosystéme, ktorý bude v konečnom dôsledku lepší ako ten od Apple.

Intel

Apple Silicon v úlohe štandardu pre počítače Mac

Vzhľadom na beštiálny výkon momentálnej generácie čipov M1, je však veľmi nepravdepodobné, že by Apple čo i len zvažovalo možnosť návratu k Intel procesorom. Pri predstavení novej generácie čipov sa totiž MacBook Air M1 v benchmarkoch nielen vyrovnal, ale aj prekonal o 2000 dolárov drahší 16″ MacBook Pro s Intel procesorom. Poriadnu dávku pozornosti a ovácií si vyslúžili aj modely Mac mini, 13″ MacBook Pro a 24″ iMac, ktorý taktiež disponujú čipom Apple Silicon.

Už dnes by sme mali byť svedkami predstavenia nového 14″ a 16″ MacBooku Pro, ktorý prinesie ešte viac rýchlosti a výkonu v porovnaní so svojimi služobne staršími kolegami. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť časť rozhovoru s Patom Gelsingerom, kde opísal plánované kroky spoločnosti Intel.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJYouTube
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.