Z dôvodu zajtrajšieho konania konferencie Google Pixel Fall Launch muselo Apple presunúť svoj event na dnes, pondelok 18. októbra (začne sa o 19:00 nášho času). Celá akcia nesie názov Unleashed a očakáva sa, že prinesie množstvo nových zariadení, o ktorých počúvame už niekoľko mesiacov.

Spoločnosť Apple je tajnostkárska až do poslednej chvíle, avšak sú veci, ktoré sa utajiť nedajú. Podľa analytikov a leakerov dnes večer uvidíme napríklad nový MacBook Pro 14″ a 16″, vylepšený Mac mini a tiež slúchadlá AirPods 3. generácie.

- Reklama -

V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať každému z týchto zariadení individuálne.

MacBook Pro 14″ a 16″ prejde obrovským vylepšením

Nový počítač prinesie kompletne prepracovaný dizajn, ktorý má pôsobiť o niečo „hranatejším“ dojmom.

Súvisieť to bude s lepšou konektivitou, pričom zariadenie má disponovať viacerými portmi, čítačkou pre SD karty a možno aj HDMI vstupom. Nabíjanie bude prebiehať skrz znovuzrodený MagSafe, ktorého sa firma vzdala pri poslednej generácii MacBooku Pro a nahradila ho menej populárnym nabíjaním cez USB-C.

Menšou dizajnovou evolúciou si prejde aj samotná obrazovka. Zatiaľ čo 16″ uhlopriečku poznáme už približne 2 roky, 14″ prevedenie bude úplnou novinkou.

Rozlíšenie väčšieho displeja má byť podľa únikov 3456 x 2234 px a rozlíšenie menšieho displeja zas 3024 x 1964 px. Hustota pixelov by mala byť v porovnaní s predchodcom zhruba o 10 % vyššia.

Keď už sme pri displeji, jeho dizajn bude po dlhých rokoch úplne pozmenený. Rámčeky majú byť veľmi tenké a vo vrchnej časti sa objaví notch (čítaš správne), ktorý bude ukrývať kameru, senzor na snímanie okolitého svetla a taktiež mikrofón. Na odomykanie bude stále slúžiť senzor skenovania otlačkov prstov Touch ID.

Aby toho nebolo málo, nový MacBook Pro už nemá disponovať dotykovým Touch Barom vo vrchnej časti klávesnice. Profesionálni používatelia si podľa všetkého tento prvok neobľúbili a tak ho nahradia štandardné fyzické klávesy.

Extrémne výkonný procesor M1X alebo M1 Pro 

MacBook Pro M1XJednou z najväčších inovácii MacBooku Pro 14″ a 16″ bude prítomnosť ďalšieho ARM procesora zo série Apple Sillicon, ktorý ponesie označenie buď M1X alebo M1 Pro (skloňuje sa tiež M2).

Niektorí vývojári odhadujú, že výkon bude v porovnaní so štandardným čipom M1 aj dvojnásobne vyšší. Apple sa samozrejme zameria tiež na perfektnú úsporu energie a mimoriadne dlhú životnosť na jedno nabitie.

V tejto súvislosti by sme mali spomenúť aj operačnú pamäť, ktorá by mohla v základe poskytovať 16 GB RAM a v maximálnej verzii potom 64 GB RAM. Základné úložisko má mať 512 GB (SSD) a vo vrcholnej verzii si budete môcť priplatiť až 2 TB (a možno aj viac).

A ak vás zaujíma grafika, Apple podľa všetkého predstaví svoje vlastné 16 alebo 32 jadrové GPU, ktoré môže byť ešte výkonnejšie, než Readon 5700XT, ktoré sa používa v iMacu 27″.

Mac mini s upraveným dizajnom a totožným hardvérom ako MacBook Pro 14″ a 16″ 

Už dlhšiu dobu sa v kuloároch šepká o extrémne výkonnom Macu mini, ktorý získa mierne prepracovaný dizajn, lepšiu konektivitu a hlavne nový procesor z radu Apple Sillicon. Pôjde tak o najdostupnejší stolný počítač od Apple, ktorý však poskytne extrémny výkon vrátane vlastnej GPU.

V súčasnosti sami nevieme, čo si presne o Macu mini ďalšej generácie myslieť. Ide o pomerne nenápadný počítač, ktorý by mal s avizovaným vylepšením obrovský potenciál.

Jeho cena by sa pohybovala stále v prijateľných číslach, vďaka čomu by bol pre ľudí procesor M1X relatívne prístupný. Apple by navyše týmto spôsobom mohlo zvýšiť svoj podiel na trhu v oblasti desktopových počítačov, čo by sa zase zapáčilo akcionárom firmy.

AirPods 3. generácie

AirPods 3Od začiatku roka 2021 sa hovorí o tom, že Apple prinesie nové AirPods 3. generácie, ktoré budú po dizajnovej stránke vychádzať z AirPods Pro. Slúchadlá budú mať o niečo kratšie nabíjacie stonky a zredukovanú krabičku, no neponúknu silikónové špunty do uší. Ostanú tak verné striktne plastovému riešeniu.

V Cupertine by im ale mohli dopriať nový procesor, ktorý poskytne ďalšie funkcie či už pre Siri alebo samotné zariadenie. Taktiež sa hovorilo o zdravotných senzoroch no tie budú mať zrejme premiéru až v roku 2022 pri ďalšej generácii AirPods Pro.

Zákazníci by tiež mali zabudnúť na automatickú redukciu okolitých hlukov či transparentný režim, ktoré zostanú ako „exkluzivita“ pre drahšie modely.

Novinka však poskytne kvalitnejšie prehrávanie skladieb a fantastickú výdrž batérie na jedno nabitie. Cena by sa v porovnaní s predchodcom (AirPods 2. generácie) meniť nemala.

Prekvapenie na záver? 

imacAby sme boli úprimní, vyššie vymenované produkty sú z nášho pohľadu dostatočne zaujímavé na to, aby im bol venovaný celý event. Minulý rok v novembri Apple napríklad predstavilo iba MacBook Pro 13″, MacBook Air a Mac mini s procesorom Apple Sillicon M1, pričom tieto zariadenia neponúkli žiadne dizajnové zmeny.

Na strane druhej, Apple vie občas prekvapiť a v poslednej dobe sa mu to naozaj darí. Ak by teda mala prísť na záver „One More Thing„, pravdepodobne by šlo novú generáciu 32″ iMacu, ktorý by doplnil už existujúci 24″ iMac fungujúci na platforme Apple Sillicon.

Ako sme však naznačili v odstavci vyššie, pravdepodobnosť, že sa tak skutočne stane je z nášho pohľadu veľmi nízka.

Dajte nám vedieť do komentára, čo očakávate od dnešnej konferencie vy. Tešíme sa na všetky vaše názory a postrehy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -