Aj keď má spoločnosť Apple s vývojom svojho vlastného vozidla značné problémy, stále to neznamená, že by sa tohto projektu vzdávala. Po turbulentných odchodoch a výmenách niektorých vedúcich pracovníkov sa tím celého projektu opäť rozrastá o jednu veľmi dôležitú osobou. Je ňou Desi Ujkashevic.

Desi pracovala v spoločnosti Ford viac ako 30 rokov a dnes má odborné znalosti v oblasti bezpečnostných systémov, konštrukčných návrhov, konštrukcie interiéru, karosérie a ďalších prvkov vo vozidlách. Podľa Bloombergu sa pripojila k spoločnosti Apple iba nedávno.

Ujkashevic nastúpila do spoločnosti Ford ešte v roku 1991 a v priebehu času sa postupne vypracovala na vyššiu manažérsku pozíciu. Podieľala sa na vývoji modelov Ford Escape, Explorer, Fiesta a Focus a pracovala aj na elektrických vozidlách.

Ešte pred odchodom zo spoločnosti Ford pracovala Ujkashevic na pozícii riaditeľky bezpečnostného inžinierstva, pričom predtým bola riaditeľkou celého oddelenia inžinierstva. Akú pozíciu bude mať v spoločnosti Apple zatiaľ nie je známe.

Apple Car má byť jedno z najbezpečnejších áut na svete 

Apple Car
Behance / Erick Martinez

Ako píše Macrumors, získanie takejto dôležitej osoby do tímu Apple Car môže byť veľkým prínosom najmä pre oblasť bezpečnosti, v ktorej chce technologický gigant z Cupertina excelovať. Okrem automatického režimu jazdy má mať jeho prvé vozidlo aj špeciálny záložný systém, ktorý sa aktivuje v prípade poruchy autopilota.

Prečítajte si tiež  Kuo: Tím pracujúci na projekte Apple Car má problémy. Vývoj prebieha už od roku 2014 a stále nevedno, kedy skončí

Agentúra Bloomberg už dávnejšie informovala, že cieľom spoločnosti Apple je vytvoriť elektromobil, ktorý bude bezpečnejší ako vozidla konkurenčnej značky Tesla. To by sa so správnymi ľuďmi a dobre smerovaným vývojom mohlo podariť.

Na projekte sa pracuje už od roku 2014

Plány spoločnosti Apple v oblasti elektromobilov údajne čelili od schválenia projektu v roku 2014 mnohým prekážkam, vrátane niekoľkých zásadných zmien vo vedení. V tomto bode ešte doplníme, že Apple Car sa pôvodne skrýval pod interným označením Apple Titan. Zatiaľ však nikto nevie, či sa to už zmenilo.

V novembri 2021 Mark Gurman z agentúry Bloomberg informoval, že spoločnosť Apple urýchľuje práce na projekte a usiluje sa o elektrické vozidlo s plne autonómnym riadením.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Podľa všetkého má ísť o tak nadčasový projekt, že toto vozidlo nebude potrebovať ani len volant alebo pedále. O všetko sa postarajú špeciálne elektronické systémy, ktoré budú na 100 % schopné nahradiť ľudský faktor v rámci šoférovania.

Gurman uviedol, že spoločnosť Apple plánuje uvedenie na trh v roku 2025, ale tento časový rámec by sa mohol posunúť kvôli problémom pri vývoji.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.