V Cupertine neustále pracujú na tom, aby boli ich služby čo najlepšie a najbezpečnejšie. Súčasťou tejto snahy je aj obľúbený prehliadač Safari. Ten je síce po stránke ochrany absolútne v poriadku avšak vždy môže byť aj lepšie. Od 1. septembra 2020 bude prijímať iba certifikáty HTTPS, ktoré boli vydané za posledných 13 mesiacov.

Od 1. septembra 2020 bude Safari oveľa bezpečnejším miestom.

Apple dnes média a tiež svojich používateľov informovalo o zmenách v prehliadači Safari. V septembri firma zavedie zmenu, kedy bude schopný prijímať iba certifikáty HTTPS, ktoré boli vydané za posledných 13 mesiacov.

Tí, ktorí majú stránky, ktoré to spĺňať nebudú majú odteraz do septembra dosť času na to, aby to zmenili. HTTPS je v podstate bezpečnejšia verzia klasického protokolu HTTP (ktorý všetci dobre poznáme). Komunikácia je v tomto prípade šifrovaná (server – používateľ) v oboch smeroch.

Vďaka certifikátu HTTPS je možné ochrániť používateľa pred útokmi nežiaducich osôb, prostredníctvom site Wi-Fi. Hackeri vás môžu takýmto spôsobom na diaľku sledovať, čo je veľmi nebezpečné. Apple sa tomuto samozrejme chce postaviť. Web, ktorý je šifrovaný pomocou tohto certifikátu spoznáte tak, že má pred doménou uvedené toto https://svetapple.sk„.

Od 1. septembra 2020 bude Safari oveľa bezpečnejším miestom.
Od 1. septembra 2020 bude Safari oveľa bezpečnejším miestom.

Safari dnes príma všetky certifikáty HTTPS, ktoré boli vydané najviac pred 825 dňami. Od 1.9.2020 sa ale počet dní zníži na 398, čo činí presne 13 mesiacov. Ak teda narazíte na stránku, ktorá nebude mať najnovší certifikát, prehliadač vás na to upozorní a nebude vám odporúčať, aby ste prechádzali na web.

Apple patrí medzi popredné spoločnosti, ktoré sa zaujímajú o bezpečnosť svojich používateľov. Tieto kroky teda vítame. Spolu s inými zabezpečeniami to robí z operačného systému macOS (ale aj iOS) oveľa bezpečnejšie miesto, ktoré môžu nežidúce osoby zneužiť len veľmi ťažko. Aj keď aj to je samozrejme možné. Čo si o tejto zmene myslíte vy?

Od 1. septembra 2020 bude Safari oveľa bezpečnejším miestom.
Od 1. septembra 2020 bude Safari oveľa bezpečnejším miestom.
Prečítajte si tiež  Ako kúpiť Windows alebo Office za fantastickú cenu? Ukážeme vám to
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.