Freeman zažaloval spoločnosť Apple koncom roka 2020 a tvrdil, že spoločnosť má nezákonný monopol na distribúciu aplikácií pre iOS vzhľadom na to, že App Store je jediným autorizovaným trhom, kde si používatelia môžu sťahovať aplikácie pre iPhone a iPad.

V jeho žalobe sa tiež uvádza, že spoločnosť Apple sa „dôsledne pokúšala potlačiť alternatívne obchody s aplikáciami“, ako je napríklad Cydia.

Práve tá bola spustená začiatkom roka 2008 – niekoľko mesiacov pred debutom App Store. Táto aplikácia umožňuje používateľom, ktorí jailbreakli svoj iPhone, iPad alebo iPod touch, inštalovať si do zariadenia aplikácie mimo obchodu App Store, ako aj témy a úpravy, ktoré prispôsobovali vzhľad a funkčnosť systému operačného systému.

Napríklad dávno predtým, ako spoločnosť Apple predstavila na iOS Ovládacie centrum, bol v Cydii k dispozícii tweak s názvom SBSettings, ktorý ponúkal podobnú funkciu.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Cydia vznikla skôr ako App Store 

Jailbreak pre iOS 14.3 dostal od tímu Checkra1n aktualizáciuV žalobe sa tvrdilo, že Cydia bola „prvým komplexným riešením“ na rozšírenie možností a funkcií iPhonu „pred vznikom App Store“. (Prví členovia komunity, ktorá sa zaoberala jailbreakom, by mohli tvrdiť, že aplikácia Installer bola skutočne prvá.)

Prečítajte si tiež  Tim Cook: Ak si chcete sťahovať obsah z internetu, kúpte si Android

Freeman sa pripojil k rastúcemu počtu vývojárov, ktorí zažalovali spoločnosť Apple za údajné protisúťažné správanie, vrátane autorov hry Fortnite zo spoločnosti Epic Games.

Pri prvom podaní žaloby hovorca Apple uviedol, že spoločnosť všetko preskúma, ale zároveň poprel, že by bolo Apple monopolom vzhľadom na to, že čelí konkurencii zo strany Androidu.

Spoločnosť Apple tiež opakovane zdôrazňovala výhody App Store v oblasti ochrany súkromia a bezpečnosti a tvrdila, že obchody s aplikáciami tretích strán by mohli používateľov vystaviť podvodom a škodlivému softvéru.

Ak Freeman podá zmenenú a doplnenú sťažnosť, spoločnosť Apple má podľa sudkyne Gonzalezovej Rogersovej čas na odpoveď do 2. februára. Nechajme sa prekvapiť, ako to dopadne.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.