Nerastné suroviny sú základnom výroby všetkých elektronických produktov. No a keďže ide o drahé kovy, na svete úradujú viaceré nelegálne ťažobné spoločnosti, ktoré ich získavajú na zakázaných miestach. Viacero takýchto firiem pôsobí aj na území Brazílie, konkrétne v Amazonskom pralese. Čo je však smutné, medzi ich zákazníkov mali patriť spoločnosti Apple, Google, Microsoft a Amazon.
S týmto prekvapivým zistením prišla brazílska publikácia Repórter Brasil ešte v pondelok, pričom vo svojej správe odhalila, že zlato, ktoré firmy používajú vo svojich elektronických zariadeniach pochádza z územia amazonského dažďového pralesa.
Zatiaľ čo spoločnosti Apple a Microsoft ho mali používať vo svojich smartfónoch, počítačoch a ďalšej spotrebnej elektronike, Google a Amazon ho nakupovali do svojich obrovských serverov.
Nelegálne vyťažené zlato môže byť aj vo vašom iPhone. Devastuje amazonský prales a kontaminuje rieky
Reportéri z novín Repórter Brasil mali vidieť dokumenty, ktoré usvedčujú vyššie menované spoločnosti z nákupu nelegálne vyťaženého zlata od rafinérii Chimet a Marsam. Dialo sa tak v rokoch 2020 až 2021. Obe tieto rafinérie sú v súčasnosti vyšetrované brazílskou federálnou políciou pre nezákonnú ťažbu prírodných zdrojov.
Taktiež majú na krku viacero obvinení, ktoré súvisia so škodami na životnom prostredí. Ťažba nerastov je totiž úzko spojená s odlesňovaním amazonského pralesa a takisto kontamináciou riek ortuťou.
Aby toho nebolo málo, nelegálna ťažba zlata financuje organizovaný zločin, pričom v Brazílii evidujú zvýšený počet ozbrojených útokov na domorodé obyvateľstvo. Práve týmto spôsobom veľké ťažobné spoločnosti môžu rozširovať svoje operácie.
Ako píše 9to5mac, každá spoločnosť, ktorá je kótovaná na americkej burze, musí nahlásiť svojich dodávateľov prírodných zdrojov. A aj keď sú spoločnosti Chimet a Marsam predmetom vyšetrovania na území Brazílie, rafinérie majú riadne certifikácie v USA aj Európe.
Zvláštne stanovisko spoločnosti Apple
Brazílsky novinári v tejto súvislosti kontaktovali spoločnosti Apple, Google, Microsoft a Amazon so žiadosťou o komentár. Reagoval na ňu iba technologický gigant z Cupertina, ktorý so zlatom dokonca sám obchoduje. Spoločnosť Apple vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že v súčasnosti nenakupuje žiadne zlato od spoločnosti Marsam. Problémom je ale to, že o spoločnosti Chimete sa nijak nezmienila.
Firma si však stojí sa svojimi vysokými štandardmi, ktoré dodržiava pri nadväzovaní akýchkoľvek nových spoluprác v rámci dodávateľského reťazca.
Americkej komisii pre cenne papiere predložila dokument, v ktorom sa píše, že tvrdo pracuje na ochrane životného prostredia a životov ľudí, ktorí pracujú pre jej dodávateľov. Toto sa týka všetkých úrovni výroby od ťažby nerastných surovín, až po montáž jednotlivých zariadení.
Uvidíme teda, aké bude mať celá táto zvláštna kauza rozuzlenie. Nie je vylúčené, že spoločnosť Apple mohla skutočne získavať nelegálne vyťažené zlato, ktoré používa vo svojich elektronických zariadeniach. Je však väčšia pravdepodobnosť, že ak sa do tohto problému akokoľvek namočila, nestalo sa to úmyselne.
Toto isté platí aj pre zvyšné firmy Google, Microsoft či Amazon, ktoré si snažia udržať v oblasti životného prostredia veľmi dobre renomé. Akonáhle získame viac informácií, budeme vás informovať.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?