Spoločnosť Apple zažíva extrémne náročné chvíle na svojom domácom trhu. Ešte v druhej polovici decembra oznámila, že počas Vianoc prestane predávať inteligentné hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2, aby vyhovela rozhodnutiu ITC (United States International Trade Commision), v ktorom sa píše, že porušila patenty spoločnosti Masimo. Tie sa týkajú technológie oxymetra (systém na sledovanie hladiny kyslíka v krvi).
A hoci je pravda, že predaj bol pred pár dňami znova obnovený vďaka dočasnému odkladu, ktorý Apple získal na odvolávacom súde, nebude to trvať večne, pretože ku ďalšiemu pozastaveniu predaja a tiež zákazu dovozu týchto dvoch modelov Apple Watch do USA dôjde už 10. januára 2024. Uprostred patentového sporu sa ku celej téme vyjadril aj Joe Kiani, 59 ročný zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Masimo.
Pre denník The Wall Street Journal (WSJ) poskytol zaujímavý rozhovor, v ktorom zdôraznil, že celý tento spor si doposiaľ vyžiadal nemalé finančné investície.
Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.
Konkrétne od januára 2020, kedy všetko začalo, vynaložilo Masimo už viac, ako 100 miliónov dolárov v boji proti Apple. Len pre doplnenie, zisk spoločnosti Masimo za rok 2022 sa pohyboval na úrovni 144 miliónov dolárov.
Šéf Masimo nie je blázon, no rozhodol sa zabojovať
Z rozhovoru tiež vyplýva, že šéf spoločnosti Masimo bol snáď z každej jednej strany odhováraný od toho, aby sa pustil do patentovej vojny so spoločnosťou Apple. Vraj ide o boj, ktorý je dopredu nemožné vyhrať.
Dôvodom je fakt, že zatiaľ čo spoločnosť Masimo si do celej veci môže dovoliť investovať desiatky, či možno stovky miliónov dolárov, v prípade Apple sú to lusknutím prsta miliardy. Tento technologický gigant z Cupertina má prakticky neobmedzené zdroje a preto sa mu nikto neodváži postaviť.
Kiani je, ale odvážny a verí, že v tomto prípade sa dočká spravodlivosti, ktorá bude priklonená na jeho stranu. Jeho odhodlanie ísť proti prúdu je odrazom dlhotrvajúcich problémov v patentových sporoch v technologickom sektore.
Nie je to prvý patentový spor spoločnosti Masimo
Zaujímavé je tiež to, že spoločnosť Masimo zďaleka nie je v podobných patentových sporoch nováčikom. Možno aj preto sa do nich tak Kiani tvrdohlavo púšťa.
Napríklad ešte v roku 2006 viedla podobnú „vojnu“ so spoločnosťou Nellcor, od ktorej sa jej podarilo vysúdiť pomerne závratných 800 miliónov dolárov.
Aby toho nebolo málo, Masimo sa dostalo do patentového sporu aj o desať rokov neskôr a to konkrétne so spoločnosťou Philips. Aj v tomto prípade Masimo vyhralo a okrem štedrého tristomiliónového odškodného získalo aj dohodu vo výške jednej miliardy.
Tento prípad jasne ukazuje, že aj malé spoločnosti sú ochotné postaviť sa gigantom ako je Apple, a že patentové spory môžu mať značný vplyv na celý technologický priemysel. Uvidíme, v koho prospech to napokon dopadne v tomto prípade. Nechajme sa prekvapiť.
Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 950 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.