Náhlavná súprava Vision Pro predstavuje nový smer, ktorým sa chce spoločnosť Apple v najbližších rokoch vydať. Prvá generácia je len zlomok z toho, čo si gigant z Kalifornie pre virtuálnu a rozšírenú realitu chystá. V budúcnosti by sme prostredníctvom Vision Pro mohli digitálne prvky nie len vidieť a počuť, ale ich aj dotykom cítiť.

Počas uplynulých mesiacov sme vám priniesli niekoľko správ o tom, že Apple pracuje na vývoji inteligentných prsteňov. K tomuto typu zariadenia by sa mohli pridať ďalšie nositeľné smart produkty, ktoré by haptickou odozvou simulovali dotyky a reakcie na predmety vo virtuálnej a rozšírenej realite. To chce Apple pravdepodobne dosiahnuť v ďalších generáciách headsetu Vision Pro.

Apple chce sprístupniť dotyk s virtuálnymi predmetmi

V patentoch sa uvádzajú ako prstene, tak aj snímače na končekoch prstov, ktoré by nahradili používanie rukavíc. Používanie nositeľných zariadení na zhromažďovanie vstupných údajov na ovládanie elektronických zariadení však môže predstavovať problém.

Zariadenia na štýl rukavíc so senzormi môžu ovplyvniť schopnosť používateľa vnímať objekty v jeho okolí. Práve tomuto scenáru chce Apple zabrániť vytvorením iného revolučného zariadenia.

Apple Vision Pro haptická odozva pre prsty
Zdroj: PPUBS

Navrhovaným riešením spoločnosti Apple je nositeľné zariadenie, ako je napríklad prstenec či náprstok, ktorý sa môže používať na zhromažďovanie vstupných údajov z prstov používateľa. Pri interakcii s digitálnymi predmetmi by upozorňovali používateľa na ich prítomnosť haptickou odozvou alebo vibráciami.

Práca s virtuálnou realitou bude oveľa prirodzenejšia

Ak vám teda niekto počas nosenia Apple Vision Pro a podobných nositeľných zariadení hodí virtuálnu loptu do ruky, haptické snímače v končekoch prstov by mohli simulovať pocit jej chytenia.

Rovnaká technológia by sa mohla využiť aj v prípade virtuálnej klávesnice visionOS, ktorá by simulovala pocit stláčania klávesov alebo prechádzania bruškami prstov po trackapade.

Apple Vision Pro haptická odozva pre prsty
Zdroj: PPUBS

Spoločnosť Apple svojim prvým headsetom iba pootvorila dvere do obrovského sveta virtuálnej reality a preto je veľmi ťažké predpovedať, akých výstrelkov sa z jej dielne dočkáme v najbližších rokoch dočkáme. Je však isté, že Apple stojí v tomto smere na prahu veľkej revolúcie. Už len dúfať, že sa mu to podarí presadiť v praxi.

Prečítajte si tiež  Koľko stojí výroba Apple Vision Pro? Odpoveď vás prekvapí

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -