Apple môže v budúcnosti priniesť vychytávku, ktorú by ste označili skôr za výmysel z filmu, ako za reálnu technológiu. Kalifornská spoločnosť sa totiž zameriava na možnosť prenosu dát pomocou svetla, takzvané Li-Fi. Táto funkcia by dokázala nahradiť využívanie Bluetooth a Wi-Fi na komunikáciu medzi iPhonmi či inými zariadeniami.
Apple v súčasnosti používa infračervené vysielače a prijímače v počítačoch Mac, ktoré by teoreticky mohli slúžiť na akúkoľvek výmenu dát na krátku vzdialenosť. V praxi sa však používali skôr na diaľkové ovládanie, ako napríklad na Siri Remote, pretože IR je pomalé a zariadenia museli byť presne namierené na seba.
Určite si spomeniete na prenášanie dát spred dvadsiatich rokov, kedy ste museli mať telefóny takmer „nalepené“ vedľa seba, aby im správne fungoval infraport.
Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.
Nedávno sa však objavila podobná myšlienka, ktorá sa oficiálne stala priemyselným štandardom. Ide o spomínané Li-Fi, ktoré na prenos údajov používa svetelné vlny namiesto rádiových frekvencií.
Apple sa zaujíma o technológiu Li-Fi
Pred niekoľkými dňami spoločnosti Apple priznali patent s názvom “Optické štruktúry v smerových optických komunikačných systémoch vo voľnom priestore pre prenosné elektronické zariadenia”. Áno, na tomto názve sme si takmer polámali jazyk aj my, no dokonalo vystihuje to, čo ponúka technológia Li-Fi.
Zaujímavé je, že Apple v novom patente termín Li-Fi ani raz nespomína, aj keď sa ním viacmenej stále zaoberá. V prípade giganta z Cupertina sme si však už zvykli na to, že konvenčné názvy zvykne obchádzať.
Je tu, ale jeden problém. Takýto systém je veľmi závislý od presného nastavenia komunikujúcich zariadení. Preto nemôžu byť zabudované do prenosných elektronických zariadení, ktoré sa môžu často pohybovať alebo presúvať.
Napriek tomu existuje možnosť, ako prenášať údaje medzi dvoma zariadeniami pomocou optického systému. To znamená nepoužívať Wi-Fi, nepoužívať Bluetooth a nepoužívať nič, čo by sa dalo odchytiť. Pokiaľ môžu byť zariadenia blízko seba a smerovať na seba, prenos je oveľa bezpečnejší, ako cez bežné pripojenie Wi-Fi alebo Bluetooth.
Okrem bezpečnosti a riešenia problému, že zariadenia musia na seba priamo mieriť, sa Apple chce zamerať aj na rýchlosť. Infračervené žiarenie je nedostačujúce, no Li-Fi ponúka vyššiu rýchlosť prenosu dát, a to v niektorých prípadoch až desiatky gigabitov či terabitov za sekundu.
Nechýba ani vyššia miera súkromia pri prenose dát a vyššia bezpečnosť prenosu v porovnaní s bežnými protokolmi na komunikáciu medzi zariadeniami.
Je zrejmé, že táto technológia je určená pre iPhone, hoci spoločnosť Apple v celom patente používa slovo smartfón len dvakrát. V typickej patentovej reči sa snaží pokryť čo najširší okruh zariadení.
Je však veľmi pravdepodobné, že ak spoločnosť Apple implementuje technologické návrhy tohto patentu, urobí tento krok pre bezpečnejší prenos dát cez AirDrop.
Apple podobne ako iné technologické firmy zaznamenáva desiatky až stovky patentov, z ktorých sa do finálnej verzie a cieľového produktu dostane len veľmi malá čas. Uvidíme, či to tak bude aj v tomto prípade.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.