V tieni nového modelového radu iPhone 15, hodiniek Apple Watch či plánovaných počítačov Mac Apple nezabúda ani na svoju menej nápadnú, no rozhodne nie zanedbateľnú platformu. Spoločnosť Apple už čoskoro predstaví novú generáciu Apple TV, ktorá sa dočká sympatických noviniek a vylepšení.

Aktualizácia šikovnej čiernej krabičky Apple TV 4K je predbežne naplánovaná na rok 2024. Pôjde tak o upgrade, ktorý prichádza po ďalšom dvojročnom cykle, nakoľko súčasný model Apple TV sa svetu predstavil naposledy v roku 2022. Nižšie sme zhrnuli všetky novinky, ktoré by sa mali objaviť v nástupcovi. Niektoré príjemne prekvapia.

Dizajn a procesor

Kalifornská spoločnosť už dlhšie nezmenila vzhľad Apple TV a tohto štandardu by sa mala držať aj budúca generácia. Dočkáme sa rovnakého čierneho puzdra vyrobeného z tvrdeného plastu, ktoré bude mať odvetrávanie na spodnej strane. Musíme však uznať, že v prípade produktu, ako je Apple TV, sa toho po dizajnovej stránke veľa zmeniť nedá a preto to určite neberieme ako zlú správu.

V prípade vstavaného čipu je to už iná pesnička. Súčasná Apple TV 4K používa procesor A15 Bionic, ktorý je rovnaký ako v iPhone 13. V budúcej verzii by sme sa tak mohli dočkať väčšieho upgradu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o čip A16 Bionic, ktorý poháňa iPhone 14 Pro a tohtoročný základný iPhone 15.

Apple TV 4K
Zdroj: Unsplash / Brandon Romanchuk

Je tu však šanca aj na oveľa väčší posun. Apple TV 4K 2024 by totiž mohla dostať aj procesor A17 Pro, ktorý sa nachádza v high-endových Pro modeloch iPhonu 15. To by umožnilo Apple TV spustiť hry s kvalitou konzoly.

Treba však poukázať na fakt, že procesor A17 Pro by mohol byť pre spoločnosť Apple príliš nákladný na to, aby ho použila v Apple TV, najmä ak sa pri tomto zariadení snaží dosiahnuť čo najnižšiu cenu.

Na druhej strane by šlo určite o faktor, ktorý by nalákal väčší počet zákazníkov. Aj keby bola Apple TV 4K o pár desiatok eur drahšia, určite by jej to ľudia za ten výkon odpustili. Veľké hry by však mohli byť limitované úložiskom.

Podpora Wi-Fi 6E alebo Wi-Fi 7? 

Okrem nového čipu by bolo logické, keby jablková spoločnosť do novej Apple TV zahrnula aj lepšie protokoly Wi-Fi. Tento krok by výrazne zlepšil kvalitu a rýchlosť pripojenia, podobne ako v súčasných iPhonoch 15. Zvesti naznačujú, že Apple TV 4K budúcej generácie by dokonca mohla podporovať Wi-Fi 7.

Nový Apple TV 4K od spoločnosti Apple
Zdroj: Apple

Súčasné verzie Apple TV 4K podporujú Wi-Fi 6. Prípadný upgrade o úroveň vyššie by dokázal sprístupniť rýchlejšie pásmo 6 GHz, čo by viedlo k zlepšeniu rýchlosti streamovania a sťahovania obsahu.

Ďalšia konektivita

Apple momentálne ponúka Apple TV 4K buď s pripojením Wi-Fi alebo s Wi-Fi + Ethernet pripojením a to by sa mohlo zachovať aj pri novej generácii. Nová Apple TV by tiež mala disponovať podporou Bluetooth 5.3.

Očakáva sa, že Apple TV bude pokračovať v podpore nového štandardu Matter, ktorý sa používa pri integrácii Apple TV ako centra pre inteligentnú domácnosť.

Apple TV inteligentná domácnosť
Zdroj: Apple

Cena a dátum predstavenia

Čo sa týka cenovku, tu máme dobré správy. Apple sa snaží ceny Apple TV dlhodobo držať na uzde a podobne by to malo byť aj pri budúcej generácii. Model s 64 GB úložiskom a Wi-Fi pripojením je dnes dostupný za 169,00 EUR. Vyššia verzia s podporou Ethernet pripojenia a väčším 128 GB úložiskom stojí 189,00 EUR. V tomto duchu by sa mali niesť aj cenovky Apple TV 4K 2024.

Podľa doterajších odhadov je nová generácia Apple TV plánovaná na prvú polovicu roka 2024. To by mohlo znamenať, že ju uvidíme na jarnej udalosti Keynote, ktorá sa odohrá v marci alebo apríli. Do tej doby nám neostáva nič iné ako čakať, čo si pre nás gigant z Cupertina pripraví.

Prečítajte si tiež  Apple nezabudlo ani na Apple TV. Toto prináša aktualizácia tvOS 17

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -