Apple už čoskoro zavedie novinku, vďaka ktorej bude prihlasovanie sa do účtu Apple ID oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie. Využije na to funkciu Passkeys, ktorú predstavilo ešte minulý rok v rámci iOS 16.

Táto šikovná vychytávka bude dostupná v systémových aktualizáciách iOS 17, iPadOS 17 a macOS Sonoma. Vďaka Passkeys bude možné používať Face ID alebo Touch ID namiesto hesla na rôznych webových stránkach Apple.

Ak sa teda budete chcieť prihlásiť do svojho účtu na stránkach ako icloud.com, appleid.apple.com alebo appstoreconnect.apple.com, nemusíte sa spoliehať iba na konvenčné heslá.

Ako fungujú Passkeys? 

V praxi funguje táto funkcia na báze dvoch od seba odlúčených overovacích faktorov. Jeden kľúč je verejný a uložený na serveri webovej stránky, zatiaľ čo druhý kľúč je súkromný a uchováva sa priamo v zariadení.

Apple ID Passkeys
Zdroj: Twitter / Aaronp613

V iPhone a iných zariadeniach s biometrickým overovaním sa na autorizáciu prístupového kľúča používa Face ID alebo Touch ID, ktoré overujú používateľa na webovej lokalite.

Passkeys sú kryptografické entity, ktoré nie sú viditeľné a používajú sa namiesto hesiel. Prístupový kľúč pozostáva z páru kľúčov, ktorý je oveľa bezpečnejší ako heslo. Jeden kľúč je verejný, zaregistrovaný na webe alebo v aplikácii, ktorú používate. Druhý kľúč je súkromný, ktorý majú len vaše zariadenia.

Vďaka novým systémových aktualizáciám sa podpora tejto funkcie rozrastie. Možnosť prístupových kľúčov pre Apple ID bude k dispozícii aj pre aplikácie a weby tretích strán, ktoré podporujú funkciu “Prihlásiť sa pomocou Apple”.

Ak sa chcete o čerstvo predstavenej aktualizácii iOS 17 dozvedieť viac, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli a podrobne rozobrali všetky novinky.

Prečítajte si tiež  Už vás nikto nebude sledovať cez Safari. Aktualizácia iOS 17 prinesie dôležité prvky zabezpečenia

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -