Spoločnosť Apple poriadne zapracovala vo svojich nových systémových aktualizáciách na súkromí a zabezpečení. V prehliadači Safari v rámci iOS 17, iPadOS 17 a macOS Sonoma sa v režime súkromného prehliadania dočkáme automatického zbavenia adresy URL od sledovacích parametrov. Tie mohli inzerenti použiť na sledovanie vašej aktivity na rôznych webových stránkach.

Nová funkcia bude fungovať tak, že keď Safari zistí sledovací parameter v odkaze, ktorý prehliadate alebo kopírujete, automaticky odstráni identifikačné časti adresy URL. Zvyšok adresy však nechá nezmenený. Odkazy budú fungovať tak, ako doteraz, no už nebudú mať jedinečné identifikátory.

Apple nazýva túto novú funkciu „Advanced Tracking and Fingerprinting Protection„. Zaujímavé je tiež to, že táto vychytávka však nebude limitovaná iba pre prehliadač Safari. Bude fungovať aj pre odkazy zdieľané v aplikáciách Správy a Mail.

Prehliadač Safari ponúkne väčšie zabezpečenie

Funkciu si bude možné aktivovať kedykoľvek aj počas obyčajného prehliadania webov. Na iPhone stačí otvoriť aplikáciu Nastavenia, klepnúť na Safari a zvoliť možnosť aplikovať na všetky prehliadania. Ak túto funkciu naopak nechcete používať, môžete ju v tejto ponuke vypnúť.

Aktualizácia pre URL v Safari
Zdroj: Appleinsider

Vo videu pre vývojárov na konferencii WWDC 2023 Apple ukázala príklad adresy URL pred a po odstránení parametrov sledovania. Pôvodná adresa URL má jedinečný parameter “click_id”, ktorý môžu inzerenti použiť na sledovanie toho, čo robíte na rôznych webových stránkach. Safari tento parameter automaticky odstráni, aby ochránilo vaše súkromie.

Systémy iOS 17, iPadOS 17 a macOS Sonoma budú oficiálne dostupné neskôr v tomto roku. Otvorená beta verzia je naplánovaná na budúci mesiac.

Ak sa chcete o čerstvo predstavenej aktualizácii iOS 17 dozvedieť viac, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli a podrobne rozobrali všetky novinky.

Prečítajte si tiež  Resetovanie prístupového kódu na iPhone bude vďaka iOS 17 oveľa jednoduchšie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -