Rok 2023 sa nesie v znamení umelej inteligencie a rôznych chatbotov, s ktorými sa akoby roztrhlo vrece. Zatiaľ čo firmy ako Microsoft či OpenAI už svojimi riešeniami v tejto kategórii dávno disponujú, jablková firma akosi zaostáva. To by sa už v blízkej budúcnosti mohlo zmeniť.

Spoločnosť Apple zvyšuje svoje investície do umelej inteligencie a pracuje na rôznych technológiách, ktoré prinesú implementáciu umelej inteligencie do iOS a ostatných operačných systémov. Firma míňa na strojové učenie celé milióny dolárov každý jeden deň. Pracuje na ňom pri tom len relatívne málo ľudí. AI tím spoločnosti Apple založený Johnom Giannandreaom pracuje na vlastnom chatbotovi, ktorý bude inšpirovaný práve ChatGPT od spoločnosti OpenAI.

Apple vo veľkom experimentuje s jazykovými modelmi a funkciami, ktoré zakomponujú umelú inteligenciu priamo do jablkových systémov. Podľa interných dokumentov nesie chatbot pracovný názov “Ajax”.

Apple prinesie vlastného chatbota v rámci jablkových systémov

Hoci sa o prácach spoločnosti Apple v rámci AI hovorí čoraz častejšie, v dohľadnej dobe by sme sa podobnej novinky určite dočkať nemali. Najbližším možným systémom, v ktorom Apple túto vychytávku uvedie, je iOS 18, ktorý príde až v roku 2024. Ani to však nie je celkom isté.

Apple umelá inteligencia
Zdroj: The AIGrid

Vývojársky tím giganta z Cupertina, ktorý sa zaoberá konverzačnou AI má len 16 členov, no Apple denne míňa milióny dolárov na trénovanie svojich jazykových modelov. Tento tréning je extrémne náročný hlavne po finančnej stránke. Ako príklad možno uviesť spomínanú spoločnosť OpenAI, ktorá na ChatGPT minula viac ako 100 milónov dolárov.

Spoločnosť Apple ale má aj iné ciele v oblasti umelej inteligencie. Jedným z nich je priame zakomponovanie AI do hlasovej asistentky Siri, čím bude možné automatizovať viackrokové úlohy hlasom.

V praxi to bude znamenať, že každý iPhone sa premení na vreckovú databanku, ktorá bude fungovať ako ChatGPT aj bez dodatočného otvárania aplikácií či webových stránok tretích strán.

Prečítajte si tiež  Desivá umelá inteligencia podľa zvuku klávesnice zistí, čo presne píšete. Je šialene presná

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -