Už pred nejakým časom Európska komisia udelila spoločnosti Apple pokutu vo výške 1,95 miliardy dolárov za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Konkrétne malo ísť o obmedzovanie konkurencie v oblasti streamovania hudby, na čo sa sťažovala konkurenčná spoločnosť Spotify. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Apple mal zneužívať svoju dominantnú pozíciu na trhu, keď bránil hudobným streamovacím aplikáciám informovať používateľov o možnostiach lacnejších predplatných mimo ich platformy. EÚ zasiahla a požiadala Apple, aby zrušil obmedzenia pre hudobné služby v Európskom hospodárskom priestore, čo viedlo k aktualizácii pravidiel App Store.

Apple nesúhlasí s vyjadrením EÚ o monopolnom zaobchádzaní

Po zavedení zmien v jablkovom ekosystéme môžu hudobné aplikácie poskytovať informácie o alternatívnych spôsoboch nákupu, vďaka čomu obchádzajú províziu pre spoločnosť Apple.

Naviac pribudla aj možnosť, vďaka ktorej môže konkurencia pridávať odkazy na webové stránky pre predplatné hudobných služieb.

Spotify EU
Zdroj: Spotify, Wikipedia (úprava redakcie)

Apple sa však teraz rozhodol napadnúť pôvodné rozhodnutie EÚ na Všeobecnom súde EÚ v Luxemburgu. Európska komisia neváhala a vyjadrila ochotu obhajovať svoje stanovisko.

Apple v reakcii na pokutu tvrdí, že rozhodnutie Komisie o jej udelení ignoruje skutočnú situáciu na trhu, ktorý je podľa neho dynamický a konkurencieschopný a že Komisia neposkytla žiadne dôkazy o poškodení spotrebiteľa.

Táto pokuta je vrcholom dlhodobého vyšetrovania, ktoré sa začalo po sťažnosti Spotify ešte v roku 2015. To sa týkalo neférového zaobchádzania spoločnosti Apple s hudobnými streamingovými službami tretích strán.

Apple tvrdí, že v predchádzajúcich prípadoch, ktoré Komisia viedla proti nim, nebol nikdy preukázaný žiadny negatívny dopad na spotrebiteľa alebo porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. Uvidíme teda, ako tento spor vo finále dopadne.

Prečítajte si tiež  EÚ vyšetruje Facebook a Instagram, pretože sú návykové ako drogy. Hrozí im koniec, alebo zmena

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -