Spoločnosť Apple plánuje v kategórii MacBookov niekoľko zmien, ktorých by sme sa mali dočkať už v najbližších rokoch. Zdá sa, že sa môžeme tešiť aj na návrat technológie, ktorá bola pôvodne predstavená pre iPhone či Apple Watch.

Ako ukazuje jeden z najnovších patentov, Apple pracuje na vytvorení displeja citlivého na dotyk a jeho intenzitu. V tomto prípade by sme mali byť svedkami akéhosi mixu technológií 3D Touch a Force Touch. Apple by ho mohlo použiť pre Touch Bar, ktorý z najnovších MacBookov Pro zmizol ešte v roku 2021, no v budúcnosti by sa mohol vrátiť.

Spoločnosť dlhodobo skúma možnosti spájania dotykových panelov a obrazoviek v prípade svojej ponuky počítačov. Novo odhalená patentová prihláška s názvom “Computing Device Enclosure Enclosing A Display And Force Sensors” (Kryt výpočtového zariadenia s displejom a snímačmi sily) sa týka práve tejto možnosti.

MacBooky sa môžu dočkať dotykových obrazoviek

Ako to už pri patentoch býva, máloktorá myšlienka je spomenutá bez toho, aby sa v nej pre právnikov neuvádzali všetky možné varianty alebo aplikácie jej použitia. Hodí sa to pri rôznych patentových sporoch.

V tomto prípade spoločnosť Apple veľmi rozmazáva hranicu medzi tým, čo by používatelia rozpoznali, ako dotykový panel a čo, ako hlavný displej.

Apple patent 3D Touch pre MacBook
Zdroj: PPUBS

Apple v patente nazýva obrazovku MacBooku Pro primárnym displejom a prípadný „sekundárny displej” charakterizuje, ako komponent v blízkosti primárneho vstupného mechanizmu, kam patrí klávesnica, trackpad a podobne.

Na základe ilustrácií v patentovej prihláške by sa tento sekundárny displej mohol nachádzať kdekoľvek v blízkosti klávesnice, no Apple ho väčšinou zobrazuje ako vodorovnú čiaru tesne nad horným radom klávesov.

Prečítajte si tiež  Totálna revolúcia pre iPhone. Apple odstráni rámčeky okolo displeja. Má vyzerať ako "kus skla"

Sekundárny displej môže slúžiť, ako ďalší, alebo pomocný vstupný mechanizmus a v niektorých prevedeniach môže rozšíriť funkčnosť zariadenia. Displej bude schopný zobrazovať jeden alebo viacero prvkov, ikon, grafiky alebo textu.

Touch Bar na MacBooku Pro
Zdroj: 9to5mac

Napríklad, keď používateľ zmení zameranie na program alebo aplikáciu, panel sa zmení a naviaže sa priamo na otvorenú apku. Presne takto to funguje v prípade Touch Baru v súčasnom MacBooku Pro 13″ (model so starším dizajnom).

Apple však chce túto vychytávku posunúť na novú úroveň. Navrhovaný Touch Bar by nerozpoznával len ťuknutia a potiahnutia prstom tak, ako to dokáže už existujúce riešenie, ale rozpoznával by aj tlak a silu podržania. Vďaka tomu by sme sa mohli vyhnúť nechceným kliknutiam. V grafických programoch by ste mohli napríklad ovládať silou hrúbku pera, prípadne odtieň farby.

Ako to však s patentovými prihláškami býva, mnoho z nich sa napokon vôbec nedostane do finálnej verzie zariadenia. Čo hovoríte na túto zaujímavú možnosť vy? Podeľte sa s nami o názor v komentároch.

Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -