Od oficiálneho predstavenia modelového radu iPhone 15 nás síce delí ešte niekoľko mesiacov, no informácie týkajúce sa funkcií a zmien sa neustále kopia. Okrem odhadov od popredných analytikov sme sa dočkali aj niekoľkých únikov priamo z dodávateľského reťazca. V tomto článku sme sa ich rozhodli trochu viac zhrnúť.

Výkladnou skriňou giganta z Cupertina sa opäť stane dvojica prémiových modelov iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Aj keď sa povráva, že solídnych inovácií sa dočkajú všetky modely, Pro verzie na tom budú logicky o dosť lepšie.

1. USB-C port po 11 rokoch vystrieda Lightning

Ako už iste viete, celý modelový rad iPhone 15 zavedie zásadnú zmenu, po ktorej používatelia jablkových telefónov volajú už dlhé roky. Bude ňou prechod z konektora Lightning na univerzálny štandard USB-C, do čoho bolo Apple dotlačené až novými zákonmi z dielne Európskej únie. Prémiové verzie však dostanú o čosi vyššiu nadstavbu.

iPhone s konektorom USB-C
Zdroj: SkyNews

iPhone 15 Pro bude disponovať Thunderbolt 3 pripojením, čo v praxi znamená, že zariadenia budú mať oveľa vyššiu rýchlosť prenosu dát cez kábel, než súčasné iPhony s Lightning portom a pravdepodobne aj lacnejší iPhone 15 / iPhone 15 Plus.

Práve dostupnejšie prevedenia by mali mať obmedzený USB-C port, aby mali profesionálnejšie zmýšľajúci zákazníci lepší dôvod na nákup drahšej verzie. Nie je to síce od spoločnosti Apple pekné, ale ani prekvapivé. Podobné nezmyselné rozdiely robí už dlhé roky.

2. Tlačidlo Action Button, ako na Apple Watch Ultra

Modely iPhone 15 Pro by mali mať prispôsobiteľné akčné tlačidlo, ktoré bude podobné, ako to v Apple Watch Ultra. Príchod tejto novinky však odstráni jeden z najikonickejších prvkov, ktorý sa na iPhone nachádzal od nepamäti. Hovoríme o prepínači tichého režimu, ktorý bol aj súčasťou prvého iPhonu 2G v roku 2007.

iPhone 16 Pro polovodičové tlačidlo
Zdroj: MacWorld

Používatelia si vďaka akčnému tlačidlu budú môcť nastaviť rôzne systémové funkcie, ako napríklad letový režim, spustenie svietidla, šetrič energie atď. V skutočnosti to teda bude relatívne užitočná inovácia, ktorá ešte viac rozšíri možnosti ovládania zariadenia.

3. Titánový rám s extrémnou odolnosťou 

Ďalšou novinkou, ktorú by mal prebrať iPhone 15 Pro od prémiových Apple Watch Ultra, je titánový rám zariadenia. Ak sa to stane skutočnosťou, tento materiál nahradí doterajší rám z nehrdzavejúcej ocele, ktorým momentálne disponuje iPhone 14 Pro.

iPhone 15 pro koncept
Zdroj: MacRumors

Okrem väčšej odolnosti dostane rám aj nové farebné prevedenia. Pro verzie iPhonov by mali byť na zadnej strane matnejšie, no hrany ostanú stále aspoň trochu lesklé. Uvidíme, ako to bude vyzerať v praxi.

4. Čip A17 Bionic zničí každý jeden Android

Modely iPhone 15 Pro budú vybavené novým čipom Apple A17 Bionic z jablkovej produkcie. Čip by mal byť vyrobený pomocou pokročilého 3 nm procesu od dodávateľa TSMC, čo sa postará o vyšší výkon a lepšiu energetickú účinnosť v porovnaní so súčasným 5 nm čipom A16 v modeloch iPhone 14 Pro.

Apple A17 Bionic
Zdroj: Notebookcheck

Podľa doterajších odhadov to nevyzerá tak, že by mal mať procesor A17 Bionic akúkoľvek konkurenciu, ktorá by ho dokázala dobehnúť, alebo dokonca predbehnúť. Opäť bude na vrchole rebríčkov a spoločnosť Apple týmto čipom predbehne len sama seba.

Loopi Eco Case
Reklama

Horšou správou je, že Apple opäť chystá obmedzenie pre dostupnejšie verzie. Ak si kúpite iPhone 15 alebo iPhone 15 Plus, dostanete síce nový procesor, no pôjde o minuloročný čip A16 Bionic, ktorý sa produkuje 4 nm procesom. Keďže je ale aj ten extrémne výkonný, mrzieť vás to v žiadnom prípade nemusí.

5. Ultratenké rámčeky a silueta ako MacBook Pro? 

Modely iPhone 15 Pro by mali mať ešte tenšie, jemne zakrivené rámčeky okolo displeja. Vizuálom by mali pripomínať akýsi hybrid medzi krajmi súčasných iPhonov a iPhonu 11, ktorý mal oblé hrany.

MacBook Pro 14" a 16"
Zdroj: Apple

Najlepšie je túto zmenu možné prirovnať ku hranám MacBookov Pro, ktoré sú z jednej strany zakrivené, no z opačnej ploché. Silueta iPhonu 15 by mohla vyzerať podobne.

6. Periskopický objektív s lepším, no nedostatočným priblížením 

iPhone 15 Pro periskop
Zdroj: Technizo Concept (úprava redakcie)

Pokiaľ si kúpte väčší iPhone 15 Pro Max, tešiť sa môžete na periskopický objektív, ktorý zabezpečí lepší optický zoom. Na hodnoty, aké má Samsung Galaxy S23 Ultra ale rovno zabudnite. Aj keď sa Apple v tejto oblasti polepší, stále nebude dosahovať schopnosti svojich konkurentov.

iPhone 15 Pro Max by mal mať teda maximálne 5 až 6 násobné optické priblíženie, zatiaľ čo menší iPhone 15 Pro, ktorý periskop nedostane, bude mať maximálne trojnásobné optické priblíženie. Len pre porovnanie, Samsung dokáže ponúknuť až 10 násobný optický zoom.

Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie novinky týkajúce sa modelového radu iPhone 15, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli všetky dôležité informácie.

Prečítajte si tiež  Apple si pre iPhone 15 Pro chystá nové farebné možnosti a titánový materiál. Takto bude vyzerať

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here