Na jeseň 2023 sa dočkáme kroku, o ktorom sa hovorí v Apple komunite už niekoľko rokov. iPhone sa podobne ako iné zariadenia s logom nahryznutého jablka konečne dočká prechodu na konektor USB-C.

Všetky štyri modely iPhone 15 budú uvedené s týmto moderným portom, ktorý nahradí kontroverzný a po jedenástich rokoch aj zastaralý konektor Lightning. Samotná zmena prinesie podporu nového univerzálnejšieho štandardu nabíjania, čo oceníme napríklad na cestách. Nepôjde však o jedinú zmenu.

V nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli všetky skutočnosti, ktoré so sebou prinesie prechod iPhonu na USB-C. Ako určite očakávate, tento krok bude mať vplyv aj na iné zariadenia Apple, ako len samotné smartfóny.

USB-C prinesie rozdiel v rýchlosti nabíjania

Hoci sa očakáva, že všetky modely iPhone 15 budú mať port USB-C, nemusí to hneď znamenať rovnakú špecifikáciu. Podľa analytických odhadov sa prémiovej dvojici iPhone 15 Pro a 15 Pro Max ujde väčší kus koláča.

iPhone lightning plus usb-c
Zdroj: YouTube

Drahšie verzie by mali dostať podporu USB 3.2 alebo Thunderbolt 3 pre rýchlejšie prenosy dát s rýchlosťou až 40 Gb/s. Očakáva, že štandardný iPhone 15 a iPhone 15 Plus zostanú obmedzené na USB 2.0 s rýchlosťou do 480 Mb/s, rovnako ako Lightning. To je poriadna škoda…

Optimalizácia pre iPhone

Samotným konektorom to však nekončí. Apple totiž plánuje optimalizovať výkon rýchleho nabíjania aj pre káble a iné nabíjacie príslušenstvo. Vyššie rýchlosti nabíjania budú limitované len pre certifikované príslušenstvo v rámci programu „Made for iPhone„, podobne, ako v prípade Lightningu.

Prečítajte si tiež  Unikla prvá fotka iPhonu 15 Pro. Potvrdzuje titánové telo aj USB-C

Necertifikované káble môžu mať obmedzené rýchlosti nabíjania a prenosu dát. Tento odhad sa však nemusí vyplniť. Apple totiž necertifikované káble pre iPady s portom USB-C neobmedzuje, takže ak sa táto fáma potvrdí, pôjde o odlišný prístup v prípade iPhonu.

Kábel a nabíjací adaptér s portom Lightning na USB-C
Zdroj: TechSpot

USB-C príde aj do ďalších Apple produktov

Prechod na konektor USB-C sa netýka len „jablkového“ smartfónu. V hre je ešte stále množstvo príslušenstva a periférií, ktoré fungujú s portom Lightning. Chystanej zmeny by sa tak mali dočkať aj nasledujúce zariadenia:

  • Káblové slúchadlá EarPods
  • Nabíjacie puzdrá pre AirPods
  • MagSafe Battery Pack
  • Myš Magic Mouse
  • Magic Trackpad
  • Klávesnica Magic Keyboard

Okrem nového štandardu v podobe USB-C dostane modelový rad iPhone 15 aj mnoho ďalších vychytávok ako rýchlejší čip A17 Bionic, tenšie rámčeky okolo displeja, nový titánový rám alebo podporu Wi-Fi 6E. O všetkých plánovaných novinkách sa dočítate v našom tematickom článku, ktorý neustále aktualizujeme o nové zistenia.

Prečítajte si tiež  Apple použije v iOS 17 umelú inteligenciu, vďaka ktorej zavedie túto prevratnú novinku

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -