Pamätáte si na staré Nokie, kde ste si vedeli vymeniť batériu v priebehu niekoľkých sekúnd úplne sami? Aj keď sú tieto časy dávno za nami, ukazuje sa, že sa už čoskoro vrátia. Môže za to najnovšie rozhodnutie EÚ parlamentu a rady EÚ, ktorá schválila novú reguláciu zameranú na vymeniteľné batérie. Cieľom je ochrana životného prostredia.

Nové pravidla sa týkajú akumulátorov, ktoré používame v spotrebnej elektronike, ale aj v dopravných prostriedkoch. Tam spadajú elektromobily, bicykle či elektrické kolobežky. Najviac sa však dotknú práve smartfónov, počítačov, tabletov a ďalších zariadení, kde budú musieť byť vymeniteľné samotným používateľom. Existuje však výnimka, ktorú zrejme využije aj technologický gigant z Cupertina.

Ako iste viete, súčasné smartfóny sú po technickej stránke extrémne komplikované zariadenia. Ide o uzavretú konštrukciu, v ktorej sú jednotlivé komponenty naskladané v rámci „sendvičového“ systému.

Pokiaľ by mali mať vymeniteľné batérie, všetko by sa muselo zmeniť a produkty by zhrubli. Európsky parlament však ponúka možnosť, ako sa môžu výrobcovia tejto novinke vyhnúť. A čo je najlepšie, iPhone ju spĺňa už dnes.

Na iPhone si zrejme nikdy nevymeníte batériu sami 

iPhone vymeniteľná batéria
Apple Explained (snímka obrazovky)

V EÚ si totiž veľmi dobre uvedomujú, že ak by mali zariadenia vymeniteľné akumulátory, negatívne by to mohlo ovplyvniť iné vlastnosti týkajúce sa odolnosti, ako napríklad ochranu voči vode a prachu vďaka normám IP67 a IP68.

Ako iste viete, prvý vodeodolný iPhone bol predstavený ešte v roku 2017 a toto zariadenie používa vo svojej uzavretej konštrukcii aj špeciálne tesnenia, ktoré je pri každej výmene akumulátora potrebné vymeniť.

A keďže by šlo pre používateľa o extrémne náročný proces, EÚ sa dohodla na tom, že nové pravidlá sa nebudú týkať smartfónov a ďalších zariadení, ktoré poskytujú ochranu voči vode.

Loopi Eco Case
Reklama

Je síce pravda, že aj v tomto prípade bude musieť byť ich batéria vymeniteľná, no úplne postačí, keď sa o jej výmenu postarajú v autorizovanom servise. Vybratie batérie však musí fungovať maximálne jednoducho a servis by pri nej nemal používať žiadne rozpúšťadlá, alebo ju akokoľvek nahrievať.

Vodeodolný MacBook či iPad? Možno áno…

MacBook obliaty kávou
Zdroj: SvetApple

Aj keď ide o zmenu, ktorú sme spočiatku hodnotili veľmi negatívne, dnes už sa na ňu pozeráme z nadhľadom. Apple totiž môže urobiť to, že zariadenia, ako počítače Mac či tablety z rady iPad spraví vodeodoné.

Aj keď si to dnes nevieme predstaviť, firma by im mohla poskytnúť aspoň malú ochranu, aby sa vyhla tvrdým reguláciám. V podstate by to posunulo vývoj smerom dopredu. Negatívne by to však mohlo ovplyvniť cenu.

Prečítajte si tiež  Výroba iPhonu 12 mini sa kvôli nízkym predajom skončila skôr, ako sa očakávalo

A ak sa teraz pýtate, na čo by vám bol vodeodolný MacBook, vedzte, že takýto stupeň krytia by sa počítaču od Apple určite hodil. My sami sme zažili prípad, v rámci ktorého sme MacBook Pro M1 obliali kávou, na základe čoho sme museli navštíviť servis a veruže nešlo o najlacnejšiu opravu. Pokiaľ sa vám stane niečo podobné, tu je 5 tipov, ako v takejto situácii postupovať. Hlavne treba konať rýchlo.

Výrobcovia majú na prípravu niekoľko rokov

Pôvodne sa hovorilo o tom, že nové pravidlá vstúpia do platnosti už v priebehu roka 2025, najneskôr 2026, no EÚ zrejme vyhodnotila, že pre výrobcov ide o extrémne hraničný termín, ktorý nedokážu splniť.

Aj preto sa napokon rozhodla, že nové zákony začnú platiť až v roku 2027. Za štyri roky sa dizajn zariadení už určite prispôsobiť dá.

Čo hovoríte na nové pravidlá EÚ vy? Dajte nám vedieť do komentára. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -