Minulý týždeň sme sa počas konferencie WWDC 2023 dočkali uvedenia doteraz najpokročilejšieho čipu z rodiny Apple Silicon. M2 Ultra figuruje v úlohe najvýkonnejšieho procesoru z dielne Apple Silicon, čo potvrdzujú aj prvé benchmarky.

M2 Ultra je postavený na základe druhej generácie 5 nm výrobného procesu. Čip používa revolučnú technológiu UltraFusion od Apple, ktorá spája dva čipy M2 Max a zdvojnásobuje ich výkon. Výsledkom je absolútne šialené monštrum, ktoré je určené len pre tých najnáročnejších spotrebiteľov. Procesor je skrátka tak výkonný, že 99 % ľudí ho nebude schopných vyťažiť. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že s tým môžu mať problém aj niektorí profesionáli.

Nová generácia čipu Ultra s predponou M2 sa skladá z 134 miliárd tranzistorov, čo je o 20 miliárd viac, ako v prípade čipu M1 Ultra. Jeho architektúra navyše podporuje až 192 GB operačnej pamäte RAM. Na druhú stranu treba spomenúť, že v predošlej konfigurácii Macu Pro ste si za cca 30 000 € mohli priplatiť až 1,5 TB RAM.

M2 Ultra ponúka šialený výkon aj pre tých najnáročnejších

Jeho prednosti a silné stránky predviedla spoločnosť Apple už počas prezentácie na minulotýždňovej konferencii. Prvými zariadeniami, do ktorých sa tento čip dostal sa stali počítače Mac Studio a Mac Pro novej generácie, ktoré Apple takisto uviedlo na WWDC.

M2 Ultra
Zdroj: Apple

Prvé testy nového čipu sa už objavili na portáli Geekbench 6 a ako sme očakávali, potvrdzujú všetko čo nám Apple nasľubovalo. Mac Studio s čipom M2 Ultra dosahuje skóre pri jednom jadre okolo 2 800 bodov a pri viacerých jadrách viac ako 21 700 bodov.

To znamená, že nový Mac Pro by mal ponúknuť približne dvojnásobný celkový výkon procesora, ako najrýchlejší Mac Pro s 28-jadrovým procesorom Intel Xeon W. Napriek tomu, že stále ide o extrémne drahé zariadenie, v novej generácii prináša oveľa viac výkonu a rýchlosti, no taktiež výrazne nižšiu cenovku, v porovnaní s Intelom o čom sa viac dočítate tu.

M2 Ultra Benchmark
Zdroj: GeekBench

Nové počítače Mac Studio a Mac Pro sú už dostupné na objednávku a budú sa dodávať od utorka 13. júna. Ak sa chcete o nových modeloch počítačov Mac a procesoroch novej generácie dozvedieť viac, nenechajte si ujsť článok venovaný práve tejto téme.

Prečítajte si tiež  Mac Studio, Mac Pro a MacBook Air novej generácie v číslach. Koľko za ne zaplatíte na Slovensku?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -