V prípade nadchádzajúceho modelového radu iPhone 15 sa vedie nespočetne veľa odhadov a špekulácií o tom, s akými novinkami by mala nová generácia smartfónov vyrukovať. Zdá sa, že jedna z nich nakoniec predsa len nepríde.

Z najnovšieho listu akcionárom od spoločnosti Apple vyplýva, že novinka, ktorá sa mala týkať prémiových verzií iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max dostáva odklad. Množstvo zástupcov analytických kruhov ale aj fanúšikov to potešilo, keďže táto novinka mala zaviesť rapídnu zmenu v používaní jablkových smartfónov. A nemusela byť práve dvakrát pozitívna.

Spoločnosť Cirrus Logic, ktorá figuruje v dodávateľskom reťazci Apple, dnes potvrdila, že modely iPhone 15 Pro a 15 Pro Max nebudú vybavené polovodičovými tlačidlami ako sa najskôr odhadovalo.

Zmena tlačidiel hlasitosti a tichého režimu sa odkladá

Nové tlačidlá mali obsahovať haptické ovládače pre Taptic Engine, vďaka čomu by simulovali pocit vibrácií pri stlačení. Ako sa ale zdá, Apple ostane (aspoň zatiaľ) verné zaužívanému systému fyzických tlačidiel hlasitosti.

iPhone 16 Pro polovodičové tlačidlo
Zdroj: MacRumors

Dodávatelia majú zrejme problém s výrobnými kapacitami komponentov, ktoré sú nevyhnutné na zmenu systému tlačidiel. To však neznamená, že Apple úplne stopne projekt a v budúcich generáciách táto zmena nedorazí.

Spoločnosť Apple je najväčším zákazníkom Cirrus Logic a vo fiškálnom roku 2022 tvorila až 79 % jej príjmov. Vzhľadom na tento fakt je viac, ako pravdepodobné, že polovodičové tlačidlá sa ukážu v budúcoročnom iPhone 16.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Ultra Unboxing: Takto by mohlo Apple zabaliť svoj najočakávanejší iPhone v histórii

Ako budú fungovať polovodičové tlačidlá? 

Koncept zmeny je síce jednoduchý, no v konečnom dôsledku zmení základné používanie režimov hlasitosti od počiatkov prvého iPhonu. Namiesto samostatných tlačidiel na zvýšenie a zníženie hlasitosti, budú mať modely Pro a Pro Max jedno podlhovasté tlačidlo. Premenou by mal prejsť aj jeden z najikonickejších prvkov, ktorým je prepínač stlmenia zvuku.

Ten je v rovnakej forme prítomný už od pôvodného iPhonu z roku 2007. V budúcich generáciách by sa z neho malo stať klasické tlačidlo, vďaka ktorému možno zapnúť alebo vypnúť zvonenie iPhonu.

iPhone 16 Pro polovodičové tlačidlo
Zdroj: MacWorld

Namiesto fyzického pohybu by tlačidlá poskytovali spätnú väzbu z dvoch ďalších Taptic Enginov vo vnútri iPhonu, ktoré by simulovali pocit pohybu. Podobne funguje tlačidlo Domov na najnovšom iPhone SE, alebo trackpad s technológiou Force Touch na moderných MacBookoch.

Očakáva sa, že štandardné modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus budú mať na budúci rok stále dve fyzické tlačidlá hlasitosti a prepínač stlmenia. Tento scenár vyplýva z iniciatívy jablkovej spoločnosti, v ktorej chce ešte viac prehĺbiť rozdiely medzi základnými verziami a Pro modelmi.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o takomto vylepšení myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: iPhone 15 môže dostať zákaz predaja v Európe. Toto je dôvod

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -