V posledných mesiacoch sa spoločnosť Apple zameriava na posilnenie svojej pozície v oblasti umelej inteligencie, ktorú uvedie v systémovej aktualizácii iOS 18. Vďaka novým funkciám bude vážnym konkurentom na poli generatívnej AI, o čom svedčí aj nová správa, ktorú publikoval portál The New York Times.

Podľa novej správy, ktorá sa opiera o informácie od ľudí blízkych spoločnosti, Apple začal s prepracovaním svojej digitálnej asistentky Siri už v minulom roku. Craig Federighi, ktorý vedie softvérové inžinierstvo a John Giannandrea, ktorý je zodpovedný za strojové učenie a AI stratégiu, sa intenzívne venovali testovaniu ChatGPT od OpenAI.

V tejto iniciatíve sa snažili zistiť, ako môže Siri zaostávať za konkurenciou a čo sa dá na nej zlepšiť. Riešenia, ktoré Apple plánuje do asistenta zakomponovať majú byť revolučné.

Siri prinesie revolúciu v oblasti umelej inteligencie

Nie je žiadnym tajomstvom, že Siri nedostávala v posledných rokoch dostatočnú pozornosť a zdroje v porovnaní s inými projektmi v Apple. Aj to je dôvod, pre ktorý ju medzičasom stihla predbehnúť konkurencia.

Spoločnosť Apple jej však v nadchádzajúcich aktualizáciách prinesie obrovské vylepšenia, vďaka čomu z nej urobí prednosť jablkového ekosystému podobne, ako sme to vnímali v roku 2011, keď prišla na trh.

Umelá inteligencia v iOS 18
Zdroj: Bing AI, MacRumors (úprava redakcie)

Vedenie Apple sa obáva, že pokroky v oblasti AI by mohli ohroziť trhový podiel iPhonu, pretože AI by mohlo poskytnúť atraktívny ekosystém aplikácií, ktoré by mohli oslabiť pozíciu App Store. Existuje obava, že iPhone by sa mohol stať zastaraným v porovnaní s inými technológiami a konkurenčnými zariadeniami.

V reakcii na tieto obavy chce Apple uskutočniť  významnú reorganizáciu, v ktorej bude zohrávať hlavnú úlohu práve zameranie sa na generatívnu AI. Tento krok mal dokonca vplyv na to, že spoločnosť ukončila práce na projekte Apple Car.

Apple má v úmysle propagovať novú verziu Siri ako súkromnejšiu alternatívu k ostatným AI službám. To bude možné vďaka pokročilým čipom, ktoré odomknú spracovanie údajov priamo na zariadení a nie v dátových centrách.

Naučí sa Siri po slovensky? 

Siri slovensko
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Pokiaľ to Apple s kompletným prepracovaním Siri myslí naozaj vážne, po dlhých rokoch by sme sa mohli dočkať konečne aj podpory slovenského jazyka. Ako ste už možno zachytili, technologický gigant intenzívne rokuje o možnej spolupráci si spoločnosťou OpenAI, ktorá stojí za nástrojom ChatGPT.

Práve tento chatbot dnes ponúka neuveriteľné funkcie a hlavne dokáže plynulo komunikovať aj v našom jazyku. Pre Apple je to príležitosť, ako spopularizovať Siri aj v ďalších kútoch sveta, ktoré pozostávajú z menších krajín, ako sú napríklad Slovensko či Česko.

Nevieme síce, či príchod slovenčiny do Siri príde už s aktualizáciou iOS 18, no isté ostáva aspoň to, že táto inovácia je konečne na dosah ruky. Tak snáď na nás Apple bude trochu myslieť.

Kedy príde iOS 18? 

Apple plánuje predstaviť nástroje umelej inteligencie na svojej konferencii WWDC 2024, ktorá sa bude konať 10. júna. Práve počas tohto eventu uvidíme iOS 18 po boku ostatných systémových aktualizácií, ktoré otvoria dvere AI pre jablkové zariadenia.

Prečítajte si tiež  iPhone zničí Android. iOS 18 dostane funkcie z ChatGPT. Potvrdil to ďalší zdroj

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -