Spotify dal už pred nejakým časom najavo plány na aktualizáciu iOS aplikácie, ktorá by umožnila užívateľom prihlásiť sa na predplatné bez reklám priamo cez apku. To sa však napokon neudeje, aj keď by z takéhoto nákupu neprináležala spoločnosti Apple žiadna provízia. Vzhľadom na nedávne legislatívne zmeny a obrovskú pokutu od EÚ, sa zdá, že spoločnosť Spotify svoje rozhodnutie prehodnotila.

Podľa informácií z portálu The Verge od Emmy Roth, Spotify pridá do svojej aplikácie v EÚ iba informácie o rôznych predplatných a ich cenách no samotný spôsob aktivácie predplatného sa meniť nebude. Používatelia tak budú musieť platiť rovnakými spôsobmi, ako tomu bolo doteraz.

Spotify mení stratégiu v boji proti Apple

Ak Apple vyjde tomuto kroku v ústrety, používatelia Spotify budú môcť prejsť na webovú stránku, kde si môžu predplatné zakúpiť. Apple už uvoľnil pre Spotify a podobné aplikácie prepojenie na web, no nové rozhodnutie EÚ im dáva väčšiu slobodu v popisovaní svojich predplatných služieb.

Apple si zvyčajne účtuje 30 % z príjmov z predplatného v prvom roku prostredníctvom App Store, ktoré sa po novom zníži na 15 %. To sa však stane iba v prípade, ak predplatné pretrvá dlhšie ako rok. Tento poplatok bol čiastočne zavedený ako ústupok voči firmám ako Spotify.

Spotify EU
Zdroj: Spotify, Wikipedia (úprava redakcie)

S príchodom aktualizácie iOS 17.4 majú spoločnosti tretích strán poskytujúce služby v EÚ nové možnosti, ako konkurovať jablkovému obchodu App Store. Stalo sa tak vďaka podpore alternatívnych trhovísk podľa zákona o digitálnych trhoch.

Stratégia Spotify sa však zameriava na to, aby sa vyhla určitým politickým zmenám a integrácii niektorých funkcií. Medzi tieto prvky patrí napríklad podpora pre hlasovú asistentku Siri. Hlavným cieľom je vyhnúť sa plateniu poplatkov Apple, zatiaľ čo gigant z Cupertina si chce udržať vrchnú pozíciu na poli digitálnych obchodov na svojich platformách.

Prvé alternatívne obchody s aplikáciami v EÚ by sa mali na obrazovkách iPhonov a iPadov objaviť už o niekoľko dní. Medzi najväčších hráčov, ktorí plánujú prispieť vlastnými obchodmi patria spoločnosti MacPaw a Epic Games, ktoré tiež plánujú spustiť svoje vlastné riešenia. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Prečítajte si tiež  Apple a jeho pravidlá mimo App Store sú terčom kritiky. Bojujú proti nim Spotify, Epic Games a ďalší veľkí hráči

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -