Spoločnosť Apple už dlhšie pracuje na funkcii pre Apple Watch, vďaka ktorej budú inteligentné hodinky schopné merať hladinu cukru v krvi bez nutnosti prepichovania kože. Nové výhlasenie amerického úradu pre potraviny a liečivá (FDA) však môže túto snahu o revolučnú inováciu zmariť. Podľa upozornenia úradu môžu hodinky či prstene s touto funkciou spôsobiť používateľom rôzne problémy pri liečbe cukrovky.
FDA tvrdí, že inteligentné zariadenia, ktoré sľubujú neinvazívne monitorovanie hladiny cukru v krvi bez bodnutia do kože, môžu spôsobiť problémy pri liečbe cukrovky vrátane nesprávneho dávkovania liekov. Vo výsledku to tak môže negatívne ovplyvniť zdravotný stav používateľa a to samozrejme nikto nechce.
Úrad zatiaľ nepovolil, neautorizoval ani neschválil žiadne inteligentné hodinky či inteligentný prsteň, ktorý by bol schopný bežným ľuďom poskytovať neinvazívne meranie alebo odhadovanie hodnoty glukózy v krvi.
Tieto technologické produkty sa odlišujú od zariadení na neustále sledovanie glukózy (CGM – glukózový senzor), ktoré posielajú dáta cez aplikáciu inteligentných hodiniek.
Apple Watch s meračom hladiny cukru v krvi tak skoro nedorazia
Spoločnosť Apple vraj vyvíja špeciálnu verziu hodiniek Apple Watch, ktoré budú môcť neinvazívne sledovať hladinu glukózy v krvi. Táto funkcia je však podľa analytických predpokladov ešte ďaleko od uvedenia na trh. Zatiaľ prebieha len jej tajné testovania v strážených laboratóriách technologického giganta.
Apple chce použiť optickú absorpčnú spektroskopiu s laserom, ktorý preniká pod kožu a určuje hladinu glukózy v krvi. Zároveň chce, ale eliminovať prítomnosť chybných výsledkov a preto sa sústredí na perfektné vyladenie celého systému, čo pri súčasných technológiách nie je celkom jednoduché.
V súčasnosti sa predávajú niektoré inteligentné hodinky a inteligentné prstene, ktoré tvrdia, že dokážu sledovať hladinu glukózy bez bodnutia do kože alebo bez pripojenia k zariadeniu CGM. FDA tvrdí, že pacienti by sa mali týmto zariadeniam vyhnúť a lekári by mali pacientov varovať pred rizikami používania takýchto neoprávnených produktov.
Ak spoločnosť Apple nakoniec uvedie na trh hodinky Apple Watch, ktoré budú obsahovať senzor na sledovanie hladiny glukózy v krvi, bude potrebovať súhlas FDA na to, aby ich mohla s týmto systémom predávať.
Na podobnej technológii pracujú aj iné spoločnosti, ako napríklad Samsung, no zatiaľ neexistuje žiadna overená a schválená metóda, vďaka ktorej by mohla spoľahlivo fungovať. Najbližšie roky teda ukážu, či sa tejto technológie vôbec dočkáme alebo nie. Nechajme sa prekvapiť.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.