Spoločnosť Apple si pred rokmi uvedomila, že jedna z najdôležitejších vecí, na ktorú sa jej zákazníci pri výbere nového smartfónu pozerajú je spôsob, akým toto zariadenie dokáže fotiť. Či už máte nový, alebo starší model, k dispozícii máte špičkové snímače s vysokým rozlíšením a tiež funkcie, ktoré fungujú skutočne ukážkovo.

iPhone 15 Pro Max je vďaka tomu jeden z najlepších fotomobilov sveta a o natáčaní videa ani nemusíme hovoriť. Zariadenie to zvláda v 4K pri 60 FPS a zároveň podporuje formáty ProRes či LOG. Používatelia sa tiež môžu spoľahnúť na optickú stabilizáciu senzorov druhej generácie či fantastický filmový režim.

V tomto článku sa budeme venovať piatim vynikajúcim funkciám aplikácie Fotoaparát, pričom niektoré sú dostupné len pre iPhone 15 Pro / 15 Pro Max a iné aj pre iPhone 13 či novšie modely.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Ak ste si teda našli tento smartfón pod vianočným stromčekom, prípadne ste si ho nedávno kúpili a ešte sa s ním iba zoznamujete, toto je fantastická príležitosť na to, aby ste jeho kamery dokázali využívať skutočne naplno.

1. Priestorové 3D video vie už natáčať aj iPhone

iPhone 15 Pro
Zdroj: YouTube / Hugh Hou / Unsplash / Yianni Mathioudakis (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple predstavila v iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max po prvýkrát funkciu priestorového videa. K dispozícii je pre používateľov po inštalácií operačného systému iOS 17.2 a v praxi umožní natáčanie 3D videa. Hoci je pravda, že na to, aby ste si takéto video užili budete potrebovať aj headset Apple Vision Pro, nemusíte sa tým veľmi trápiť.

Na internete sa už totiž objavili návody, ako takéto video konvertovať tak, aby plnohodnotne podporovalo aj headsety od iných výrobcov, napríklad Meta Quest 3. Samotné video je samozrejme možné prehrať aj na iPhone v štandardnej 2D kvalite.

Priestorové video na iPhone aktivujete nasledovne: Nastavenia > Kamera > Formáty > V kategórii Natáčanie videí zapnite funkciu Priestorové Video pre Apple Vision Pro.

2. Filmový režim z vás urobí filmárov 

iPhone 14 Pro Max video
Zdroj: YouTube / Benett Graezer

Najbližšie dni budete mať ešte veľa príležitostí na to, aby ste kameru vo svojom iPhone vyskúšali skutočne dopodrobna. Jedna z funkcií, ktorú na tomto zariadení tak milujeme je filmový režim. S tým sme sa stretli po prvýkrát ešte v roku 2021, keď Apple predstavil iPhone 13.

Prečítajte si tiež  5 spôsobov akými pripraviť iPhone na iOS 11.3

Filmový režim je funkcia, ktorá dokáže do vášho videa pridať profesionálny efekt hĺbky ostrosti. iPhone sa v tomto prípade spolieha na pokročilé výpočtové algoritmy, vďaka ktorým dokáže automaticky preostrovať medzi objektami a rovnako rozmazať pozadie.

Vďaka tomu vyzerá video z iPhonu tak, akoby bolo natočené na profesionálnu filmársku kameru. Filmový režim si môžete vyskúšať priamo v aplikácii Fotoaparát.

3. Ultraširokouhlý objektív je ideálny pre fotenie skupín 

iPhone 14 zadný fotoaparát
Zdroj: Apple

Ultraširokouhlý objektív nie je medzi používateľmi taký populárny, ako napríklad hlavný snímač, alebo teleobjektív. Napriek tomu je to výborná funkcia, ktorá nám do iPhonu dorazila ešte v roku 2019. No a ako sa dá využívať?

Ultraširokouhlý objektív má výhodu v tom, že vytvára mierny fish-eye efekt, vďaka ktorému sa na záber zmestí oveľa viac priestoru, alebo krajiny, ktorú sa snažíte zachytiť.

Perfektne sa s ním, ale natáčajú aj napríklad akčné videá a rovnako sa dá používať vo chvíli, keď sa chcete odfotiť s rodinou v malej izbe, no na klasický záber sa všetci nezmestíte.

4. Portrétny režim budete milovať

iPhone 13 mini v rukách používateľa - portrétový záber
Zdroj: SvetApple

Ak je niečo v iPhone dobré, tak je to jednoznačne portrétny režim. Posledný iPhone 15 posunul túto technológiu na úplne novú úroveň, vďaka čomu môžete pridať efekt zaostrenia / rozostrenia pozadia do záberu aj po tom, ako ho odfotíte mimo portrétneho režimu.

Vďaka funkcii úprav môžete experimentovať s rôznymi ohniskovými bodmi a vďaka tomu vytvoriť čo možno najoriginálnejší a najzaujímavejší záber.

Portrétny režim tiež prešiel veľkým vylepšením, aby lepšie fungoval aj v zhoršených svetelných podmienkach. Krásne fotky s ním však spravíte aj na iPhone 7 Plus (2016), v ktorom sa táto funkcia objavila vôbec po prvýkrát.

5. Fotografické štýly sú ako stvorené pre fanúšikov fotografie 

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / Lila

Funkcia Fotografické štýly bola predstavená ešte v iPhone 13 a v praxi vám umožňuje vytvoriť si svoj vlastný, vysoko personalizovaný fotografický zážitok. V tomto prípade je nutné zdôrazniť, že fotografické štýly nie sú v žiadnom prípade klasické univerzálne filtre.

Môžete si tu nastaviť rôzne inteligentné úpravy, ktoré sa selektívne aplikujú na rôzne časti fotografie. Ide napríklad o odtiene pleti či oblohy.

Rovnako sa fotografické štýly inteligentne prispôsobujú svetelným podmienkam tak, aby boli zachované prirodzene vyzerajúce tóny pleti a textúry. Pokiaľ teda veľa fotíte, toto je jedno z nastavení, ktoré by ste si mali čo najrýchlejšie vyskúšať na vlastnej koži.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Neuveriteľný displej, ktorý disponuje hustotou 736ppi!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -