Kúpiť si nový iPhone nemusí byť taká jednoduchá úloha, ako sa to na prvý pohľad zdá. Tieto zariadenia prinášajú len mierne medzi-generačné aktualizácie hardvéru a preto býva rozumnou voľbou výber staršieho modelu, namiesto toho nového.

V tomto článku sme vybrali tri iPhony, ktoré sú podľa našej redakcie najrozumnejšou voľbou v roku 2023, ale aj 2024. Všetky modely sú stále moderné, hoci v jednom prípade už absolútne nejde o novinku. V článku sa dočítate o ľudovej voľbe za rozumný peniaz, strednej triede vhodnej pre väčšinu používateľov a tiež vlajkovej lodi, ktorú sa vďaka vyššej základnej pamäti oplatí kúpiť ešte viac, ako minulý rok. Tak poďme na to.

iPhone 12 – Najlepšia voľba pre váš rozpočet

iPhone 12
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / YouTube / TechDaily (snímka obrazovky) + úprava redakcie

Mohli by sme síce tvrdiť, že iPhone 12 už nie je najnovší, no keďže má čip A14 Bionic, ktorý je produkovaný 5 nm procesom a rovnako disponuje podporou 5G, príde nám jeho nákup najrozumnejšou voľbou v súčasnosti, ak vám ide o zachovanie čo možno najnižšieho rozpočtu. Okrem iného má aj elegantný dizajn, kvalitné dva fotoaparáty v zadnej časti, Face ID vpredu a samozrejme 6,1″ OLED displej s úpravou Ceramic shield. iPhone SE 3 je síce dobrý, no keďže sa predáva za podobnú cenu, na iPhone 12 sa nechytá.

Zatiaľ čo v čase uvedenia na trh stál tento model v základnom prevedení pomerne mastných 899 €, dnes ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 518 €. Na to, že vám vydrží ešte minimálne dva roky s najnovšími aktualizáciami je to z nášho pohľadu dobrý výber.

  • Výkon / výbava: Procesor A14 Bionic (5 nm), podpora 5G siete, 4 GB RAM, 2 815 mAh (celodenná výdrž batérie na jedno nabitie), OLED displej so 60 Hz, úložisko od 64 GB. Lightning konektor, MagSafe.
  • Dizajn: Hliníkové telo s plochými hranami a zadnou sklenenou časťou. Na displeji sa nachádza ochrana Ceramic Shield a zariadeniu neublíži voda vďaka štandardu IP68.
  • Fotoaparát: 12 Mpx širokouhlý, 12 Mpx ultraširokouhlý, režimy: Portrét, Nočný, Spomalený. 4K pri 60 FPS / 1080p / 240 FPS, optická stabilizácia snímačov.

iPhone 15 – Fakt dobrý smartfón za férové peniaze 

iPhone 15
Zdroj: Unsplash / Amanz / YouTube / Kyle Erickson (snímka obrazovky)

Ak by sme mali vybrať jednu vec od Apple, ktorá sa v roku 2023 podarila, tak by ňou bol zrejme základný iPhone 15, ktorý dostal moderný dizajn, veľmi dobrú výbavu a tiež férovú cenu. Tento model vám dá snáď úplne všetko, čo od neho budete každý deň po dobu najbližších 4 – 5 rokov potrebovať. Vyššia investícia sa preto určite oplatí. Zariadenie má aj USB-C konektor, no podporuje iba USB 2.0 rýchlosti ako doterajší Lightning.

Prečítajte si tiež  Apple je najväčším výrobcom tabletov na svete. iPadom rastie popularita

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Zatiaľ čo Apple v roku 2023 znížil cenu za iPhone 15 z pôvodných 999 € na 949 €, vy ho po kliknutí na tento odkaz kúpite za 828 €. Je to síce výrazne viac, ako zaplatíte za iPhone 12, no v tomto prípade získate oveľa modernejší hardvér.

  • Výkon / výbava: Procesor A16 Bionic (4 nm), podpora 5G siete, 6 GB RAM, 3 349 mAh (celodenná výdrž batérie na jedno nabitie, OLED displej so 60 Hz, úložisko od 128 GB, USB-C konektor, MagSafe.
  • Dizajn: Hliníkové telo s plochými hranami a matnou sklenenou časťou. Na displeji sa nachádza ochrana Ceramic Shield a zariadeniu neublíži voda vďaka štandardu IP68. Zariadenie už disponuje interaktívnym Dynamic Islandom.
  • Fotoaparát: 48 Mpx širokouhlý, 12 Mpx ultraširokouhlý, režimy: Portrét, Nočný, Spomalený, Filmový, Akčný. 4K pri 60 FPS / 1080p / 240 FPS, optická stabilizácia senzorov (Sensor Shift prvej generácie).

iPhone 15 Pro Max – Vlajková loď ponuky

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Jaime Marrero (úprava redakcie)

Ak si chcete užiť to najlepšie z najlepšieho, čo vám vie dať aktuálne spoločnosť Apple, iPhone 15 Pro Max bude ideálnou voľbou. Zariadenie má extrémne výkonný procesor A17 Pro, na ktorom si zahráte konzolové tituly ako Resident Evil: Village či Assasin Assassin’s Creed Mirage. Taktiež sú tu špičkové kamerové technológie, ktoré vedia zaznamenávať obraz vo formátoch ProRAW, ProRes či LOG.

iPhone 15 Pro Max je vďaka titánovej konštrukcii extrémne odolný a tiež výrazne ľahší, ako ktorýkoľvek predošlý „Pro Max“ model. Taktiež už disponuje USB-C konektorom s podporou USB 3.2 rýchlosti. Zatiaľ čo predošlý iPhone 14 Pro Max sa predával so základnou 128 GB pamäťou v roku 2022 za 1 449 €, v roku 2023 vám dá Apple za tie isté peniaze iPhone 15 Pro Max s väčšou, až 256 GB pamäťou. Po kliknutí na tento odkaz ho dokonca môžete získať už za 1 400 €.

  • Výkon / výbava: Procesor A17 Pro (3 nm), podpora 5G siete, 8 GB RAM, 4 441 mAh (celodenná výdrž batérie na jedno nabitie, OLED displej so 120 Hz + Always-on, úložisko od 256 GB, USB-C konektor, MagSafe.
  • Dizajn: Titánové telo s plochými hranami a matnou sklenenou časťou. Na displeji sa nachádza ochrana Ceramic Shield a zariadeniu neublíži voda vďaka štandardu IP68. Zariadenie už disponuje interaktívnym Dynamic Islandom.
  • Fotoaparát: 48 Mpx širokouhlý, 12 Mpx ultraširokouhlý, 12 Mpx teleobjektív (5x optický zoom) režimy: Portrét, Nočný, Spomalený, Filmový, Akčný. 4K pri 60 FPS / 1080p / 240 FPS, optická stabilizácia senzorov (Sensor Shift druhej generácie), USB-C konektor, MagSafe.
Prečítajte si tiež  Ako zistiť, kedy končí predplatné Apple Music?

Kúpiť si môžete aj iný model, je to iba na vás 

Samozrejme, tento článok sme sa pokúsili napísať čo najviac stručne, aby ste mali svoj výber jednoduchý. Každopádne, Apple má v súčasnosti v ponuke oveľa viac iPhonov, ako len vyššie vymenované tri kúsky.

Napríklad namiesto staršieho iPhonu 12 už môže byť rozumné kúpiť rovno iPhone 13, ak vám to váš rozpočet dovolí. Ten sa zhodou okolností oplatí viac, ako o generáciu novší iPhone 14, pretože má rovnaký 5 nm procesor A15 Bionic a tiež úplne totožný dizajn.

Jediná vec, v ktorej sa tieto modely od seba líšia je asi ne-podpora akčného režimu v iPhone 13 a tiež neprítomnosť satelitných SOS volaní (na Slovensku aj tak nie sú dostupné) či detekcie dopravných nehôd. V roku 2021 to skrátka nebolo k dispozícii.

Rovnako platí, že na miesto iPhonu 15 Pro Max si môžete kúpiť aj menší 6,1″ iPhone 15 Pro. S výnimkou nižšieho 3x optického zoomu a menšieho akumulátora je úplne rovnaký. Jeho výhodou sú kompaktnejšie rozmery a výrazne nižšia váha. Taktiež však môže byť rozumnou voľbou kúpa staršieho iPhonu 14 Pro Max / 14 Pro.

Tieto telefóny sú v porovnaní s nástupcami vo veľa veciach zhodné a aj náročnejší používateľ tu bude pociťovať reálne rozdiely len veľmi výnimočne. Ušetriť sa, ale na nich dajú stovky eur. Tak na čo ešte čakáte?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -