Tak ako každý rok, spoločnosť Apple nám už o niekoľko mesiacov predstaví úplne nový iPhone 16, ktorý bude po technickej aj vizuálnej stránke značne prepracovaný. Nová vlajková loď z Cupertina dostane modernejší hardvér, vďaka čomu by sa z nej mal stať doslova predajný hit.

V tomto článku sme vybrali šesť najdôležitejších vecí, ktoré sa týkajú jednotlivých modelov iPhonu 16 a o ktorých by ste ako potenciálni záujemca určite mali vedieť. Pozrieme sa na to, ako budú tieto smartfóny vyzerať, aké dostanú procesory či fotoaparáty a tiež na to, koľko budú stáť a kedy ich spoločnosť Apple oficiálne predstaví.

1. iPhone 16 a jeho nový dizajn

Už sme si zvykli na to, že iPhone sa medzigeneračne veľmi nemení. Apple urobí raz za cca 4 – 5 rokov zásadnejší vizuálny krok a toho sa následne drží dlhšiu dobu. Pri iPhone 16 však nastane mierna výnimka. Minimálne pri dostupnejších modeloch.

iPhone 16 / 16 Plus

iPhone 16
Zdroj: Instagram / atuos_user (snímka obrazovky)

Ak si budete robiť zálusk na dostupnejší iPhone 16 alebo iPhone 16 Plus, v prednej časti sa dočkáte prakticky totožného tvaru aj veľkosti displejov spolu s Dynamic Islandom, ako pri súčasných generáciách. Zariadenia budú opäť vyrobené z hliníka, pričom tvar ich konštrukcie bude plochý s jemnými zaobleniami po stranách.

To čo sa však zmení výraznejšie bude zadná časť, kde Apple prepracuje zadný kamerový systém. iPhone 16 už nebude mať diagonálne umiestnené šošovky snímačov, ale situované budú priamo pod sebou. Potvrdilo to viacero zdrojov vrátane známeho leakera Majina Bua na sociálnej sieti X.

Zdroj: X / Majin Bu / upintheozone / TheAppleHub (úprava redakcie)

Ich tvar má pripomínať pilulku a teda riešenie, ktoré Apple použil už skôr, konkrétne v iPhone X a iPhone XS (2017 / 2018). Aj vďaka tomu bude konečne možné rozlíšiť iPhone 16 od iPhonu 15, 14 a 13, ktoré vyzerali zozadu prakticky rovnako.

iPhone 16 Pro / 16 Pro Max

iPhone 16 Pro farby
Zdroj: X / The Apple Hubs (úprava redakcie)

Pokiaľ sa pozrieme na úniky týkajúce sa iPhonu 16 Pro a iPhonu 16 Pro Max, v tomto smere nás zrejme čaká malé sklamanie. Avizoval to aj známy portál 91Mobiles.

V oblasti tvarov budú zariadenia prakticky rovnaké, ako predošlá generácia a platí to aj o zadnej časti, ktorá by si mala zachovať úplne rovnakú estetiku zadného kamerového modulu spolu s totožným rozložením prvkov.

iPhone 16 Pro
Zdroj: 91Mobiles

Dobrou správou, ale je, že Apple použije pri prémiových modeloch o čosi väčšie rozmery. iPhone 16 Pro už nebude mať 6,1″ ale 6,3″ displej a iPhone 16 Pro Max vystrieda súčasný 6,7″ displej za rekordnú 6,9″ zobrazovaciu jednotku.

Vďaka tomu by mali nové modely ešte viac konkurovať drahým Androidom a hlavne by mohli dosiahnuť úspech na čínskom trhu, kde sú miestni používatelia veľkými obrazovkami doslova posadnutí.

Prečítajte si tiež  iPhone 5C sa u nás v 16GB verzií predáva lacnejšie ako 8GB verzia vo Francúzsku

Samotné obrazovky majú mať aj ešte tenšie rámčeky, po okrajoch v porovnaní sú súčasnými modelmi. Zariadenia tak budú pôsobiť ešte exkluzívnejšie a modernejšie.

iPhone 16
Zdroj: X / AppleHub

Taktiež sa objavili špekulácie, že iPhone 16 Pro / 16 Pro Max môže mať špeciálnu povrchovú úpravu lešteného titánu, vďaka čomu bude pripomínať nehrdzavejúcu oceľ. Ku týmto únikom však zatiaľ pristupujeme veľmi opatrne, pretože nepochádzajú z renomovaných zdrojov.

2. Displeje v iPhone 16 budú veľmi rozdielne 

iPhone 16 Pro Max / iPhone 17 Pro Max
Zdroj: YouTube / Matt Talks Tech (úprava redakcie)

Hoci spoločnosť Apple v roku 2024 použije v každom novom iPhone 16 modernú OLED obrazovku, ktorá má jednak špičkové zobrazenie, vysoký jas aj rozlíšenie a v neposlednom rade je aj energeticky úsporná, samotná technológia zobrazenia bude výrazne odlišná.

Zatiaľ čo vlajková loď iPhone 16 Pro / 16 Pro Max dostane technológiu ProMotion, vďaka ktorej bude schopná poskytovať variabilnú obnovovaciu frekvenciu v rozsahu od 1 Hz do 120 Hz, základné modely iPhone 16 / 16 Plus sa opäť budú musieť spoliehať len na podpriemerných 60 Hz. Potvrdil to portál Naver. V tomto smere ich budú porážať aj niekoľkonásobne lacnejší konkurenti s Androidom.

Všetky modely budú mať v roku 2024 opäť prvok Dynamic Island či povrchovú úpravu Ceramic Shield.

Rovnako opäť uvidíme aj technológiu Always-on, vďaka ktorej displej nikdy nezhasína, no žiaľ sa to má stále týkať iba prémiových modelov iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max.

3. Špičkové fotoaparáty, ktoré zničia konkurenciu 

iPhone 16
Zdroj: X / AppleHub

Ako to už pri spoločnosti Apple býva zvykom, rok čo rok predstavuje lepšie fotoaparáty vo svojich smartfónoch. Začať by sme mohli tým, že tak ako iPhone 16 Pro Max, tak aj jeho menší súrodenec so 6,3″ displejom už bude podporovať 5x optické priblíženie. Informoval o tom Trendforce. Zďaleka to, ale nie je všetko.

Obe vlajkové lode by sa v roku 2024 mohli dočkať ultraširokouhlého objektívu s vyšším, až 48 Mpx rozlíšením, ktoré nahradí súčasné 12 Mpx rozlíšenie.

Blog Naver tiež nedávno prišiel s informáciou, že Apple experimentuje s nanášaním atómových vrstiev (ALD) na komponenty objektívov iPhonu. Vďaka tomu by mali zariadenia lepšie odolávať svetelným odrazom a odleskom, ktoré často dokážu pokaziť záber.

iPhone 16 Pro nové farebné varianty
Zdroj: X (Twitter) / Majin Bu

V neposlednom rade treba spomenúť, že iPhone 16 Pro / 16 Pro Max by sa konečne mohol naučiť nahrávať 8K video, aby dobehol svojich konkurentov. Očakávame aj rôzne režimy či AI softvérové vylepšenia. Bližšie ich však zatiaľ špecifikovať nedokážeme.

Pokiaľ sa presunieme ku základnému iPhonu 16 a iPhonu 16 Plus, tu žiadne revolučné vylepšenia neočakávame. Apple by v dostupnejších modeloch mohol použiť tiež 48 Mpx ultraširokouhlý objektív a taktiež by do nich mohol vložiť vylepšenú stabilizáciu snímačov Sensor-Shift 2. generácie, ktorú má aktuálne iba iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

Prečítajte si tiež  iOS 16.5 vraj rýchlo vybíja batériu. Čo hovorí test + návod, ako to riešiť

Capture Button a Action Button 

iPhone 16
Zdroj: X / AppleHub

Aby toho nebolo málo, každý iPhone 16 má mať v roku 2024 programovateľné tlačidlo Action Button, ktoré definitívne nahradí klasický prepínač tichého režimu.

Po uzamykacom tlačidlom má navyše pribudnúť aj Capture Button, ktorý bude slúžiť na zachytávanie fotografií alebo videí.

Podľa informácií, ktoré získal portál The Information bude Capture Button fungovať na princípe mechanického ovládania a zároveň bude schopný reagovať na tlak a dotyk.

Užívatelia iPhonu budú môcť cez Capture Button pohodlne zväčšovať a zmenšovať obraz potiahnutím prsta do strán, zaostrovať ľahkým stlačením a aktivovať nahrávanie videa silnejším stlačením. Toto na súčasných iPhonoch chýba ako soľ.

4. V iPhone 16 nájdeme dva procesory A18 a A18 Pro

Apple A18 a A18 Pro iphone 16
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple v roku 2024 poruší tradíciu a kompletne zmení prístup ku svojim mobilným procesorom. Vzniknú na základe 3 nm výrobného procesu a ponúknu nový typ označovania.

Ako píše PhoneArena, základný procesor by sa mal nazývať A18 a nachádzať sa bude v iPhone 16 a iPhone 16 Plus. Tento čip by mal byť úplne nový, no zároveň o čosi výkonnejší, ako predošlý čip A16 Bionic, ktorý sa dnes nachádza v iPhone 15 / 15 Plus.

Existuje aj pravdepodobnosť, že pôjde o „prezlečený“ procesor A17 Pro, ktorému len Apple zmení názov. Nebolo by na tom nič nové.

Pokiaľ si, ale kúpite iPhone 16 Pro alebo iPhone 16 Pro Max, v jeho útrobách už nájdete procesor A18 Pro, ktorý dostane vyšší výkon z hľadiska CPU aj GPU. Očakáva sa tiež vylepšenie hardvérového ray-tracingu, s ktorým prišiel minulý rok procesor A17 Pro.

Agentúra Bloomberg tiež nedávno naznačila, že nové procesory A18 a A18 Pro budú viac zamerané na umelú inteligenciu.

5. Výdrž batérie bude lepšia s výnimkou jedného modelu 

iPhone 16
Zdroj: X / AppleHub

Na čínskej sociálnej sieti Weibo sa objavili presné kapacity akumulátorov v mAh, ktoré by sa mali v roku 2024 ocitnúť v iPhone 16.

Nakoľko sa tieto komponenty dostávajú do štádia schvaľovacích procesov zo strany rôznych úradov či inštitúcií, tomuto úniku môžeme dôverovať. No a čo nám prezrádza? Minimálne to, že rok 2024 prinesie rôzne prekvapenia.

Aby ste v tom mali lepší prehľad, nižšie nájdete jednoduchú tabuľku s presnými kapacitami akumulátorov v mAh. Údaj v zátvorke uvádza kapacitu predošlej generácie iPhonu 15:

  • iPhone 16: 3 561 mAh (3 349 mAh) = + 6,3 %
  • iPhone 16 Plus: 4 006 mAh (4 383 mAh) – 8,6 %
  • iPhone 16 Pro: 3 355 mAh (3 290 mAh) + 2,5 %
  • iPhone 16 Pro Max: 4 676 mAh (4 441 mAh) + 5,7 %
Prečítajte si tiež  Prečo sú Apple produkty vyberané aj do filmov?

Ako môžete vidieť sami, v roku 2024 si polepší prakticky každý jeden model s výnimkou iPhonu 16 Plus, ktorý má mať až o 8,6 % menšiu kapacitu batérie, ako iPhone 15 Plus.

Nevedno, aký to bude mať dôvod, no šepká sa, že Apple chce týmto spôsobom ešte viac oddeliť dostupný 6,7″ model od prémiového 6,9″ iPhonu 16 Pro Max.

6. iPhone 16 cena a dátum predstavenia

iPhone 16 Plus
Zdroj: X / @shailesh__h

Začnime dátumom predstavenia, ktorý síce nie je pevne daný, no ako to už býva zvykom, mal by sa odohrať v prvej polovici septembra, pričom predobjednávky a predaj bude následne spustený v druhej polovici tohto istého mesiaca. No a koľko bude iPhone 16 stáť?

V súvislosti s cenou tohto nového modelu sa už dlhšiu dobu hovorí o zdražovaní. Nedávne správy však tento fakt vyvracajú a zdôrazňujú, že Apple nebude chcieť výrazne zvýšiť cenu, aby sa mu nespomalili predaje. Maximálne zdraženie, ku ktorému môže podľa nás dôjsť sa bude pohybovať na úrovni 50 – 70 €.

Portál PhoneArena zverejnil informáciu, v ktorej uviedol, že iPhone 16 Pro síce sám o sebe zdražieť nemusí, no aby ste si kúpili základný model, budete potrebovať viac peňazí.

Zatiaľ čo dnes je 6,1″ verzia iPhonu 15 Pro dostupná v 128 GB verzii, od septembra 2024 môže byť iPhone 16 Pro dostupný už iba v 256 GB verzii rovnako, ako to Apple urobil pri iPhone 15 Pro Max.

V praxi by to teda znamenalo, že tento model sa nebude predávať od 1 199 € tak ako dnes, ale až od 1 329 €, čo je rovnaká suma, akú si Apple pýta za 256 GB iPhone 15 Pro. Aby ste v tom mali lepší prehľad, tu sú naše odhady, ako by to mohlo vyzerať v praxi:

  • iPhone 16 (128 GB): 949 €
  • iPhone 16 Plus (128 GB): 1 099 €
  • iPhone 16 Pro (256 GB): 1 329 €
  • iPhone 16 Pro Max (256 GB): 1 449 €

Do komentára na sociálnych sieťach nám napíšte, či sa už na iPhone 16 tešíte a ak áno, ktorý model si z ponúkaných možností plánujete vybrať. Bude to dostupnejšia verzia, alebo prémiové prevedenie s označením Pro? Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -