Spoločnosť Apple bola založená 1. apríla 1976, pričom na burzu vstúpila v roku 1980. Rozvíjajúci sa sektor technológií v tom období lákal investorov, 46 miliónov IPO akcií predávaných za 22 dolárov si tak veľmi rýchlo našlo svojich majiteľov.

6. Začiatky podnikania neboli ružové

Dnes poznáme Apple ako rýchlo sa rozvíjajúceho technologického giganta, no tento titul mu nepatril vždy. Napríklad, keď sa pozrieme na rok 2002, tak cena jednej akcie bola 23,30 doláru. To v porovnaní s cenou akcií pri IPO nie je veľký nárast. Nadšenie investorov ešte výraznejšie kleslo po tom, čo sa na konci roka 2002 dostala cena jednej akcie na úroveň 14,33 dolára. Každý, kto kúpil akciu na začiatku roka, tak zaznamenal stratu mínus 40 %.

5. Držať akcie dlhodobo sa vypláca

História akcií Apple pekne ukazuje, prečo je dôležité akcie držať dlhodobo a nesnažiť sa s nimi obchodovať. Investori, ktorí v čase poklesu akcie nepredávali, si v nasledujúcich rokoch výrazne polepšili. Po roku 2002 totiž Apple predstavil vylepšený iPod a otvoril iTunes obchod, čo do značnej miery zlepšilo náladu investorov. Cena akcie sa tak do konca roka 2004 vyšplhala na 64,40 doláru.

4. Prvý split akcií a boom technológií

Ak sa cena akcie dlhodobo výraznejšie zvyšuje, je bežným trendom deliť cenný papier na viacero menších. K prvému splitu Apple akcií v pomere 4:1 došlo vo februári 2004. Teda, ak ste mali dovtedy jednu akciu, zrazu ste ich mali 4. V roku 2006 bol predstavený MacBook Pro a hneď o rok neskôr aj prvý iPhone, ktorý spôsobil obrovský ošiaľ a revolúciu na trhu. Na boom noviniek rýchlo reagovali aj investori a na konci roka 2007 mala jedna akciu cenu 198,08 doláru.

3. Náročný rok 2008

Ekonomická kríza v roku 2008 sa dotkla aj akcií Apple. Tie zaznamenali pokles na úrovni 50 % a na konci roka sa jedna akcia predávala za 85,35 doláru. Ružové nebolo ani nasledujúce obdobie, na konci roka 2010 ste akciu Apple mohli kúpiť za 46,08 doláru.

2. Prudký nárast hodnoty v rokoch 2010 – 2015

Od roku 2010 sa akciám Apple mimoriadne darilo. Nárast ich ceny však bol právoplatný, keďže predstavených bolo viacero technologických noviniek – nové verzie iPhone a iPad či Apple Watch. V dôsledku rastúcej ceny došlo v roku 2014 k ďalšiemu splitu, tentokrát v pomere 7:1. Zo 4 akcií ste tak zrazu mali 28. Rok 2015 uzatvorili akcie Apple na cene 133 dolárov. Ďalšie roky boli sprevádzané kontinuálnym rastom s niekoľkými cenovými poklesmi. V októbri 2019 sa jedna akcia Apple predávala za 235,67 doláru.

Prečítajte si tiež  Apple začalo opravovať aj iPhone 12 Pro a 12 Pro Max. Nie vždy sa dočkáte repasu!

1. Zo $100 na $13 197 dolárov v priebehu 17 rokov

Zapojme do hry trochu matematiky. Povedzme, že v roku 2002 ste sa do akcií Apple rozhodli zainvestovať 100 dolárov. Kúpiť ste si tak mohli 4 akcie. Ak ste správny investor a s vašou investíciou ste počas nasledujúcich 17 rokov nič nerobili, v roku 2019 vaša investíciu mala hodnotu 13 197 dolárov. A to už je pomerne slušný zárobok!

Ak by ste do akcií Apple investovali 1000 € v roku 2011, dnes by ste mali 13 250 € /vrátane vyplatených dividend/. Opäť tu tak máme pekný dôkaz toho, že dlhodobé investovanie sa vypláca. Najmä v prípade tzv. blue-chip akcií, medzi ktoré patrí aj Apple.

Bude pokračovať rastový trend aj naďalej ?

V dnešnej dobe sú akcie spoločnosti Apple považované za jednu z najlepších dlhodobých investícií, a to nielen v prípade individuálnych investorov, ale aj veľkých investičných spoločností, bánk a penzijných fondov.

Stačí sa pozrieť na kompozíciu najznámejších burzových indexov a na nich založených ETF fondov.

Napríklad, blue chips akciový index S&P 500, v ktorom má najväčšie percentuálne zastúpenie práve firma Apple. Aj keď neinvestujete priamo do akcií Apple, ale využívate ETF fondy, s veľkou pravdepodobnosťou časť vašich peňazí putuje aj do akcií tejto americkej spoločnosti. Pokiaľ vás dlhodobé investovanie zaujíma, môžete si otvoriť cvičný alebo reálny obchodný účet u licencovaného brokera. V tomto článku je slovenská recenzia XTB spolu s recenziami reálnych obchodníkov.

Obrovská základňa inštitucionálnych investorov znamená, že cena akcií Apple má menšiu volatilitu a nie je tak náchylná na prudké výkyvy spôsobené trhovým sentimentom. Jedným z najväčších investorov je legendárny investor Warren Buffet a jeho investičná spoločnosť Berkshire Hathaway.

Odborníci predpokladajú, že aj v budúcnosti môžeme očakávať rast ceny akcií Apple, hoci ak sa pozrieme na súčasnú veľkosť firmy, gigantický rast vyše 1000% z poslednej dekády 2010 až 2020 sa už asi nezopakuje.  

Súčasná trhová hodnota akcií však nie je len nejakou nafúknutou bublinou ako v prípade TESLA akcií, ale je reálne podložený hodnotou, ktorú Apple generuje. Okrem ďalšieho vývoja smartfónov, osobných počítačov a tabletov má tento americký gigant v budúcnosti ďalšie veľkolepé plány v oblasti zdravia. V aktuálnej dobe sa takisto často skloňuje napríklad vývoj vlastného elektromobilu či expandovanie v oblasti virtuálnej reality. Nové technológie a inovatívne riešenia spojené s celosvetovou obľúbenosťou tak s veľkou pravdepodobnosťou budú mať vplyv na ďalší rast ceny akcie.

Prečítajte si tiež  iOS má silné zabezpečenie, no v praxi ho nevyužíva
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.