Spoločnosť Apple iba minulý týždeň predstavila iPhone 13, ktorý má so svojim predchodcom množstvo spoločného, avšak zďaleka nie je rovnaký. Zariadenie ponúka niekoľko nových technológií, výkonnejší procesor, kvalitnejšie fotoaparáty či prepracovaný dizajn.

V spolupráci so spoločnosťou m:zone sme mali tú príležitosť vyskúšať si nové iPhony medzi prvými na Slovensku a tu sú naše pocity.

Nový systém balenia je bezproblémový  

Nový iPhone 13 už nenájdete v krabici, ktorú pôvodne chránila transparentná plastová fólia. Apple ju z dôvodu šetrenia životného prostredia nahradilo oveľa sofistikovanejším riešením, kedy vrchnú a spodnú časť balenia držia pokope dva papierové pásiky.

Balenie je ale našťastie aj napriek tejto zmene veľmi pevné a nehrozí, že by sa vám počas transportu z obchodu domov otvorilo. Papierové pásiky sa dajú strhnúť veľmi ľahko a rýchlo, takže to zvládne úplne každý. Keď si človek uvedomí, že týmto spôsobom sa podarilo ušetriť až 600 ton plastového odpadu ročne, až sa chytá za hlavu, prečo to neprišlo skôr.

Hrubšie telo si nevšimnete

Ako iste viete, každý iPhone 13 je o cca 0,25 mm hrubší než iPhone 12. Za normálnych okolností by vám to zrejme nevadilo, avšak na konštrukcii s plochými hranami by mohol byť aj takýto drobný rozdiel badateľný. Tu sa to však nedeje.

Pokiaľ chytíte novinku do ruky, budete mať rovnaký pocit ako z predchodcu. To iste platí aj v situácii, keď iPhone 13 a iPhone 12 položíte na stôl vedľa seba. 0,25 mm je skrátka príliš málo na to, aby ste si všimli rozdiel.Dokonca sme spozorovali, že starší iPhone 12 s temperovaným ochranným sklíčkom bol vo finále hrubší než iPhone 13 bez neho. Zakomponovanie väčšej batérie teda nemá žiaden vplyv na komfort používania a to platí aj o celkovej váhe produktu.

Touch ID by sa zmestilo aspoň do uzamykacieho tlačidla, škoda

Aby sme povedali pravdu, nám v redakcii neprekáža, že iPhone nemá Touch ID ale Face ID. Samozrejme, v čase pandémie by bolo dobré, keby sa dal používať pri platení aj dotyk prsta.

Firma pôvodne chcela, aby bolo Touch ID priamo v displeji a podľa mnohých zdrojov na tom stále tvrdo pracuje. Na strane druhej, existuje ešte jedno riešenie, ktoré už Apple používa na iPade mini 6. generácie alebo na iPade Air 4. generácie.

Systém sa predsa môže schovať priamo do bočného uzamykacieho tlačidla. Možno by to nebolo také „pokrokové“, ako ukryť ho pod displej, no určite by to bolo aspoň funkčné a prínosné.

Prečítajte si tiež  Hodnota iPhonu 13 klesá o polovicu pomalšie ako hodnota Google Pixel 6

Ak sa navyše pozriete na bočný rámik iPhonu 13 a porovnáte ho s bočným rámikom iPadu mini 6. generácie, rýchlo zistíte, že tu nie je zas až taký veľký rozdiel. Touch ID by sa tu bez problémov zmestilo. Škoda, že ho Apple vynechalo…

Farby prešli zásadným „redizajnom“ 

To čo nás naozaj prekvapilo bol spôsob, akým Apple prepracovalo jednotlivé farebné prevedenia. Pokiaľ ste počas konferencie dávali pozor, určite ste zachytili, že v ponuke sa nachádza Midnight (čierna), Starlight (biela), Pink (ružová), Blue (svetlomodrá) a PRODUCT RED (červená).

Ak ste očakávali, že šlo len o „marketingovú zmenu názvu“, tak ste na omyle. V podstate každý iPhone 13 a iPhone 13 mini je trochu iný, než iPhone 12 a iPhone 12 mini.

Prevedenie Midnight je napríklad na prvý pohľad čierne, avšak pod priamym svetlom pôsobí skôr veľmi tmavomodrým dojmom. Starlight je na prvý pohľad bielo-strieborná, avšak pri bližšom skúmaní zistíte, že ide o trochu svetlejší odtieň, než pôvodné prevedenie Silver.

Červená, modrá a ružová vás dostanú 

Ak sa pozrieme na verziu PRODUCT RED, tu došlo asi ku najväčšej zmene. Novinka pôsobí oveľa tmavším až krvavejším dojmom a túto zmenu zrejme množstvo nových používateľov ocení. iPhone 12 bol v červenej pomerne svetlý (dokonca by sme túto farbu označili skôr za jemne korálovú) a jeho nástupca teraz pôsobí decentnejšie.

Ďalej tu máme verziu Blue, ktorá je na rozdiel od červenej podstatne svetlejšia a aj tento krok zo strany Apple považujeme za správny, nakoľko pôvodná modrá na iPhone 12 nám príliš pripomínala farby, aké používa automobilka Škoda na najlacnejších modeloch. Možno je to zvláštne prirovnanie, no nám do tejto situácie sadlo ako uliate.

Na záver tu máme model Pink, zameraný na ženské publikum a hoci v našej redakcii iPhone 13 nevidela žiadna osoba nežného pohlavia, musíme povedať, že tento odtieň je presným zásahom do čierneho! Nejde o tak sýtu ružovú farbu, akú poznáme zo starších zariadení. Novinka na prvý pohľad pôsobí skôr bielym „Silver“ dojmom avšak pokiaľ sa pozriete bližšie, nový odtieň je jemne ružovkastý. Zákazníčky sa budú určite hrnúť.

Nové diagonálne fotoaparáty vyzerajú super, no je tu jedno ale

Asi najväčším rozdielom medzi iPhonom 13 a iPhonom 12 zo zadnej strany je diagonálne rozloženie šošoviek fotoaparátu, ktoré boli predtým situované vertikálne pod sebou. Na internete sa ohľadom tohto riešenia, vďaka ktorému získala novinka aj funkciu Sensor-Shift rozpútala vášnivá debata. Mnohým fanúšikom značky sa to skrátka nepáči.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na vôbec prvý unboxing iPhonu 13 Pro Max

Keď sa ale na nové fotoaparáty pozriete naživo, pravdepodobne si uvedomíte, že vám to vôbec neprekáža. iPhone 13 vyzerá s takýmto umiestnením zadných šošoviek skrátka výborne a pomáha tomu možno aj fakt, že ich priemer je celkovo väčší takže sú výraznejšie.

Čo nás ale prekvapilo bol spôsob, akým Apple nedoriešilo lámanie svetla pod kamerovým modulom. Ide o to, že pokiaľ sa pozriete na šošovky pod uhlom z bočnej strany, uvidíte aj ich spodnú kovovú časť, ktorá sa nachádza pod matným krycím sklom (myslíme sklo v kamerovom module). Zrazu sa tu tak objavujú tiene a odlesky, ktoré aspoň na nás pôsobili „nedokonalým“ či možno „nedokončeným“ dojmom.

Samozrejme, ide o spoločnosť Apple a v tej pracujú tí najlepší dizajnéri sveta. Pravdepodobne tak majú dôvod na to, prečo to urobili tak ako to urobili. Na strane druhej, v tomto prípade ide o náš subjektívny pocit a vám sa tento efekt možno bude páčiť. Pokojne nám napíšte svoj názor do komentára nižšie.

Filmový nás uchvátil 

Aj lacnejší iPhone 13 či iPhone 13 mini ponúka špeciálny filmový režim, ktorý dokáže preostrovať z objektu na objekt (alebo z osoby na osobu) v reálnom čase so silným bokeh efektom (rozostrené pozadie). Boli sme veľmi zvedaví, ako to bude fungovať a po niekoľkých rýchlych testoch musíme skonštatovať, že to Apple zvládlo na veľkú jednotku s hviezdičkou.

Rozmazanie je skutočne výrazné a na prvý pohľad sme nezaznamenali žiadne väčšie chyby. Navyše spracovanie videa je veľmi rýchle a tak nemusíte čakať desiatky sekúnd, kým sa dá prehrať tesne po natočení v galérií. Treba si ale uvedomiť, že hoci je táto funkcia lákavá, pravdepodobne ju využije iba malé percento používateľov. Dobre si teda zvážte, či vám to stojí za to.

Menší notch vám chýbať nebude 

Nakoniec sa vyjadríme aj ku poslednej viditeľnej zmene, ktorú prináša iPhone 13 a iPhone 13 mini (a taktiež drahšie verzie Pro). Oba získali o niečo menší výrez pre systém skenovania tváre Face ID. Predná kamera sa tak presunula z pravej strany na ľavú a slúchadlo až ku samotnému hliníkovému šasi, ktoré ho ohraničuje z hornej strany.

Notch je podľa samotného Apple menší asi o 20 % a všimnete si to už na prvý pohľad. Na strane druhej, ak vlastníte akýkoľvek iPhone, ktorý už Face ID ponúka, pravdepodobne vám tento rozdiel prekážať nebude. Nie je až tak výrazný, ako si možno myslíte a neprišlo nám to tak ani na najväčšom iPhone 13 Pro Max.

Prečítajte si tiež  Tento hudobný videoklip bol natočený na iPhone 13 Pro

Áno, zrejme to vyzerá lepšie, no vo vrchnej časti displeja máte stále niečo, čo vám tam bude pri bežnom používaní „zavadzať“. Je jedno, či je notch menší alebo väčší. Stále tam skrátka je…

Oplatí sa výmena?

Všetko samozrejme záleží od vašich individuálnych preferencií. Pokiaľ chcete nový iPhone, alebo ho z ekonomických dôvodov striedate každý rok, v takom prípade sa výmena určite oplatí.

Na strane druhej, pokiaľ vlastníte iPhone 12 alebo iPhone 12 mini, nemyslíme si, že je nutné, aby ste prechádzali na novší model. Tých zmien, ktoré v praktickom živote prináša je len minimum. No a ak vlastníte iPhone 11 prípadne starší, tu už by ste novú generáciu mohli zvážiť. Z nášho pohľadu sa takáto výmena viac ako oplatí, pretože sa tu sčítavajú technológie aj s predošlým iPhonom 12 (prípadne ďalšími verziami, ktoré ste vynechali).

iPhone 13 a iPhone 13 mini už testujeme 

Tento článok uzavrieme tým, že ste si prečítali prvé dojmy, ktoré pochádzali čisto zo základného kontaktu so zariadením. V tak krátkom čase sme pochopiteľne nemali možnosť otestovať všetky nové funkcie a vylepšenia. Ničoho sa ale nebojte, nakoľko ďalšie „pocity“ a taktiež celú recenziu na iPhone 13 mini zverejníme už čoskoro. Určite sa teda dozviete viac aj o fotoaparátoch, procesore a podobne…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -