Pred pár dňami sme vás informovali o tom, že na internete sa začali objavovať prípady, v ktorých má iPhone 15 Pro vypálený OLED displej už po niekoľkých týždňoch používania. Ako teraz informuje portál PhoneArena, tento problém v skutočnosti nemusí byť až taký vážny, ako to na prvý pohľad vyzerá a možno ho dokonca pri väčšine zariadeniach opraví aktualizácia softvéru operačného systému iOS 17.

Technologický gigant z Cupertina totiž najnovšie prišiel s vysvetlením, že táto ojedinelá chyba, ktorá sa na niektorých iPhonoch môže čas od času vyskytovať nesie názov „retencia obrazu“ a v skutočnosti nie je až taká vážna, ako klasicky vypálený OLED displej, pri ktorom už nezvykne pomôcť nič iné, ako jeho úplná výmena v rámci servisu alebo reklamácie.

Oprava tejto nepríjemnosti by mala prísť spolu s vydaním operačného systému iOS 17.1, pričom sa prekvapivo nemusí týkať iba najnovších modelov zo série iPhone 15.

Nepekní duchovia sa mohli zobrazovať aj na starších zariadeniach, ktoré využívajú OLED displej. Reč je napríklad o iPhone 13 či iPhone 12.

Čo je to retencia obrazu a prečo nie je tak vážna ako vypálený OLED displej? 

iPhone 15 Pro Max vypálený OLED displej
Tarun Vats

Keď si porovnáme retenciu obrazu a klasické vypálenie OLED obrazovky, rýchlo zistíme, že ide o dva odlišné problémy, medzi ktorými je výrazný rozdiel v závažnosti.

Kým vypálenie duchov (ikony aplikácií, čas, klávesnice a podobne) je čisto hardvérové zlyhanie, ktoré sa veľakrát nedá vyriešiť ináč, než klasickou výmenou komponentu za nový kus, retencia obrazu môže súvisieť so softvérovou chybou, ktorá nie je trvalá a ľahko sa dá odstrániť prostredníctvom obyčajne aktualizácie. Presne o to sa Apple pokúsi teraz.

Čo všetko rieši iOS 17.1 a kedy príde na trh? 

iOS 17.1
Zdroj: Unsplash / Amanz (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple už približne mesiac pracuje na update iOS 17.1, ktorý je doslova za dverami. V prvom rade sa zameriaval na to, že hodinky Apple Watch sa pri prvom spárovaní s iPhonom nesprávali celkom správne. Resetovalo sa nastavenie súkromia, ktoré sa týkalo polohy.

Rovnako mali niektorí používatelia problémy s využívaním zakúpených a vlastných zvonení, čo táto aktualizácia už čoskoro vyrieši a v neposlednom rade sa zameria aj na detekciu autonehôd, ktorá by mala spoľahlivejšie fungovať na iPhone 14 aj iPhone 15. Samozrejmosťou je tiež oprava obrovského množstva drobných chýb a nedostatkov, ktorými iOS 17 trpí už niekoľko týždňov.

A keďže update rieši aj problémy iPhonu 12 so žiarením vo Francúzsku, už teraz vďaka tomu vieme, že na trh príde 24. októbra 2023. Update sa vám do smartfónov môže nainštalovať buď automaticky alebo to môžete urobiť aj manuálne cez Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 7 dostanú tieto nové ciferníky
Môže ťa zaujímať
- Reklama -