Spoločnosť Apple už skôr naznačila, aké sú jej plány v oblasti 5G pripojenia a jeho integrácie v jablkových produktoch. Gigant z Cupertina plánuje od roku 2023 takmer úplne vyradiť mobilné modemy spoločnosti Qualcomm a nahradiť ich vlastným modemom 5G. Všetko nasvedčuje tomu, že tohoto prechodu sa dočkáme už v budúcom roku spolu s odhalením prvých modemov z vlastnej produkcie.

Prečítajte si tiež  Ako môže 5G ovplyvniť výdrž batérie iPhonu? Pozrite sa na porovnanie 4G a 5G pripojenia

Firma je známa svojím tajnostkárstvom, no v určitých prípadoch svoje karty nedokáže schovať ani Apple. Podobnému scenáru nasvedčuje zmena na trhu s čipmi a procesormi. Na zúbok tejto problematiky sa pozrel aj denník Wall Street Journal, ktorý uvádza hneď niekoľko náznakov, kam Apple smeruje v oblasti moderných čipov.

Hlavným ukazovateľom je fakt, že v roku 2019 spoločnosť Apple získala väčšinu divízie Intelu zaoberajúcej sa výrobou modemov pre smartfóny vrátane 2 200 zamestnancov. Tomuto javu dopomáha aj fakt, že v rodnom meste Qualcommu, ktorým je San Diego, Apple inzeruje približne 140 pracovných miest priamo súvisiacich s vývojom a integráciou čipov pre mobilné modemy.

Zdroj: MacRumors

V roku 2021 finančný riaditeľ Qualcommu uviedol, že spoločnosť očakáva dodávky 5G modemov, ktoré používa Apple vo výške 20%. Momentálne sú dodávky stále na 100%, čo by sa ale už o rok malo zmeniť. Vzhľadom na tieto body sa zdá, že Apple nielenže vyvíja svoje vlastné modemy 5G, ale poskytne ešte viac výhod v porovnaní s konkurenciou.

Aké výhody prinesú Apple modemy?

Hneď na začiatok je potrebné povedať, že najväčšiu výhodu bude držať v rukách samotná spoločnosť Apple a tou je cena. V prípade produkcie vlastných modemov sa bude firma môcť úplne odstrihnúť od doterajších dodávateľov, čím získa ušetrené výdavky a bude ich môcť použiť na ďalší vývoj a potrebné zdokonaľovanie čipov.

Ďalšou veľkou výsadou, ktorú by Apple mohol získať, je lepšia konektivita a zasadenie komponentov. V prípade integrácie modemov do čipov série A, ktoré poháňajú iPhony by sme sa mali dočkať vylepšenej rýchlosti a efektivity. Jednalo by sa tak o rozšírenie technológie SoC, s ktorou má Apple skúsenosti už dlhé roky.

Zdroj: Wccftech

Apple už dávno nie je žiadnym nováčikom na poli produkcie vlastných čipov, čoho dôkazom je extrémny úspech procesorov z rodiny M1. Na čo si ale podľa analytikov bude musieť Apple dať pozor, sú problémy s návrhom, výrobou a následným testovaním nového bezdrôtového modemu. V tomto prípade sa môžeme dočkať (a pravdepodobne aj dočkáme) mierneho oneskorenia príchodu vlastnej technológie.

Prečítajte si tiež  Samsung pomáha Applu s prácami na procesore M2. Jeho komponenty sa vyskytujú aj v čipe M1

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJWSJ
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.