Spoločnosť Apple postupne zaviedla 5G do takmer celého svojho produktového radu, počnúc iPhonom 12 až po najnovší iPhone SE tretej generácie. V konfigurácii cellular disponuje 5G konektivitou aj iPad Air alebo iPad mini. Hoci už dávno vieme, že 5G môže mať vplyv na výdrž batérie, nové testy ukazujú ako je na tom v porovnaní s pripojením 4G na rozdielnych zariadeniach.

Prečítajte si tiež  Apple pracuje na vlastných 5G modemoch. Vieme, v ktorom iPhone budú mať premiéru

Za zaujímavým testovaním a následnými zisteniami stojí denník The Wall Street Journal, ktorý aj napriek nedokonalostiam vrhá na 5G nové svetlo. Test pozostával zo streamovania videa z YouTube s nastavením automatickej kvality na, pričom bol vykonaný na zariadeniach iPhone SE 3, iPhone 13 Pro, iPhone 13 mini a iPad Air.

Výsledky testu jasne ukazujú, že 5G môže mať citeľný vplyv na výdrž batérie iPhonu a iPadu. Zaujímavejší je však rozdiel vo výkone batérie medzi spoločnosťami T-Mobile a Verizon. Porovnávané teda boli dva druhy pripojenia od dvoch rôznych internetových providerov.

4G vs 5G
Zdroj: The Wall Street Journal

Výsledkom je, že iPhone SE 3 vydržal na sieti 4G / LTE približne o hodinu dlhšie ako pri pripojení na 5G. iPad Air a iPhone 13 mini vydržali každý približne o 1,5 hodiny dlhšie, zatiaľ čo iPhone 13 Pro vydržal až o 2,5 hodiny dlhšie.

Dôležitou poznámkou je, že žiadny z iPhonov zapojených do týchto testov sa nikdy nepripojil k ultravýkonnému mmWave 5G. Namiesto toho sa pripojili k pomalšiemu sub-6GHz 5G, ktoré ponúka nižšiu rýchlosť ako, no teoreticky má menší vplyv na výdrž batérie.

Prečítajte si tiež  Apple je najväčším výrobcom 5G smartfónov na celom svete! Na budúci rok svoj podieľ ešte zvýši

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJWSJ
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.