Apple pracuje v kooperácii s hlavným dodávateľom na novej generácii čipov pre svoje zariadenia. Spoločnosť TSMC plánuje použiť procesory založené na 2 nm výrobnej technológii pravdepodobne už v budúcom roku. Jablková spoločnosť si rezervovala kompletnú prvú várku čipov pre svoje vlajkové lode smartfónov.

Podľa úniku informácii z dodávateľského reťazca, TSMC začína s prácami na čipoch novej generácie. Prvým zariadením, v ktorom sa táto vychytávka predstaví by mal byť iPhone 17. 2 nm čipy sa však najprv dostanú iba do prémiových verzií, konkrétne do iPhonu 17 Pro a iPhonu 17 Pro Max. Tohtoročné smartfóny z modelového radu iPhone 16 by mali naďalej využívať 3 nm čipy, ktoré Apple uviedol minulý rok.

Očakáva sa, že spoločnosť TSMC začne vyrábať 2 nm čipy od druhej polovice roka 2025. Pojmy ako “3 nm” a “2 nm” sa vzťahujú na konkrétnu architektúru a pravidlá návrhu, ktoré spoločnosť TSMC používa pre svoju rodinu čipov.

čip Apple Silicon
Zdroj: Apple

Zníženie veľkosti zodpovedá menšej veľkosti tranzistorov, takže sa ich do procesora zmestí oveľa viac, ako dnes. To následne vedie k zvýšeniu rýchlosti a efektívnejšej spotrebe energie. Týmto spôsobom je možné aplikovať extrémne výkonné čipy aj do tak malých zariadení, ako sú iPhone či iPad.

Podľa informácií však TSMC nezostane pri čipoch založených na 2 nm technológii dlho. Spoločnosť totiž pomaly, ale isto začína pracovať aj na pokročilejších 1,4 nm čipoch, ktoré by mali vyjsť už v roku 2027. Spoločnosť Apple si vraj chce vyhradiť počiatočné výrobné kapacity spoločnosti TSMC pre 1,4 nm aj 1 nm technológie.

Prečítajte si tiež  Základný iPhone 17 dostane zásadné vylepšenie. Táto funkcia je len v modeloch Pro

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -