Podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg (skrz Macrumors) spoločnosť Apple skutočne testuje iPhony, ktoré sú vybavené USB-C portom namiesto Lightningu. Dôvodom je zrejme politický tlak zo strany Európskej únie, ale takisto aj Veľkej Británie.

O potencionálnom prechode iPhonu na USB-C sme po prvýkrát písali len predvčerom, pričom informácie pochádzali od renomovaného analytika Ming-Chi Kua.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Podľa jeho zdrojov z dodávateľských reťazcov spoločnosť Apple v budúcnosti nepočíta s koncovkou Lightning, ale plánuje ju nahradiť univerzálnejším štandardom. Týkať sa to má aj zvyšných produktov, medzi ktoré spadajú AirPods alebo napríklad Magic Mouse.

Na USB-C v iPhone si ešte počkáme. Lightning sa však v roku 2022 zdokonalí 

Lightning USB-CPrvým smartfónom, na ktorom budeme môcť pozorovať túto zmenu zatiaľ nebude iPhone 14, ktorý príde na trh v septembri v 2022, ale až jeho nástupca iPhone 15, ktorý je pripravovaný na rok 2023.

Nutné je však v tejto súvislosti dodať, že pri tohtoročnej generácii smartfónu sa ešte dočkáme starého dobrého Lightning konektora, ktorý by však mohol dosahovať lepšie prenosové rýchlosti vďaka podpore štandardu USB 3.0.

V súčasnosti dokáže iPhone prenášať dáta len rýchlosťou štandardu USB 2.0, čo je trochu zvláštne, nakoľko Lightning v iPade už roky podporuje sofistikovanejšiu technológiu.

Spoločnosť Apple nechce ale musí 

Tim CookMing-Chi Kuo dodáva, že spoločnosť Apple by zrejme takéto rozhodnutie dobrovoľne neurobila, avšak všetko vyplýva zo situácie, v ktorej sa aktuálne nachádza.

Napríklad vo Veľkej Británii sa objavil návrh zákona, ktorý vyžaduje, aby všetky smartfóny, tablety a slúchadlá, ktoré sa v krajine predávajú, mali blízkej budúcnosti koncovku USB-C. Ako iste viete, Apple to dnes nedokáže splniť.

Veľmi podobné stanovisko zdieľajú aj politici Európskej únie, podľa ktorých je štandardizácia jedného konektora nevyhnutná pre záchranu životného prostredia. Ročne sa vraj zbytočne vyhodí viac ako 11 000 ton nepoužitých nabíjacích káblov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -