Spoločnosť Apple predstavila rozsiahly zoznam možností prístupnosti, ktoré budú už čoskoro k dispozícii aj pre hodinky Apple Watch. Patrí sem tiež AssistiveTouch pre ovládanie používateľských prvkov v systéme watchOS bez nutnosti dotyku na displej.

Za pomoci strojového učenia, gyroskopu, akcelerometra a snímača srdcového tepu budú Apple Watch schopné detekovať jemné rozdiely v pohybe svalov a aktivite šliach vo vaše ruke, na základe čoho bude možné prepínať jednotlivé tlačidlá alebo dokonca využívať jednoduchý kurzor na pohyb v operačnom systéme.

Naučiť sa musíte niekoľko jednoduchých gest

Každý, kto si bude chcieť danú funkciu osvojiť sa musí v prvom rade naučiť niekoľko ručných gest na otvorenie/potvrdenie alebo zatvorenie/zrušenie obsahu. Ako uvádza Apple, AssistiveTouch je navrhnutý špeciálne pre ľudí, ktorí majú rozdielnosti v končatinách.

V praxi cezeň zvládnu ľahšie odpovedať na prichádzajúce hovory, ovládať kurzor na obrazovke, pristupovať do notifikačného centra, spúťať tréningy a ďalšie.

V súčasnosti ešte funkcia nie je dostupná a Apple nám sľubuje, že ju budeme môcť využívať čoskoro. Firma ju zaradí ako súčasť budúcej aktualizácie, ktorou bude buď watchOS 7.5 alebo rovno watchOS 8. Nová generácia systému bude mať premiéru na WWDC 2021 budúci mesiac spolu s iOS 15 a ďalšími. Pozrite sa, ako funguje AssistiveTouch aj na videu nižšie.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.