Na Apple Evente 2020 sme videli aj Apple Watch SE. Zahraničný portál Engadget patrí k tým, ktoré si technologický gigant vybral na sprostredkovanie prvých dojmov. Prečítajte si ich v našom článku a sami zhodnoťte, či vám dávajú zmysel, alebo budú lepšie Apple Watch Series 6 (prípadne Series 3 či Series 5).

Apple Watch SE = mix toho najlepšieho v dostupnejšom balení

Na toto zariadenie sa musíte pozerať trochu ináč než na špičkovú verziu. Nie je určené pre najnáročnejšieho zákazníka, no obsahuje všetko dôležité, čo by vám malo v rámci bežného používania stačiť.

Apple Watch SE získali rovnaký systémový balíček S5 (SIP) ako Apple Watch Series 5 z minulého roku. Nachádza sa tu totožný dvojjadrový procesor a všetky ostatné komponenty.

Inžinieri zanechali kompas a pridali výškomer. Podobný je tiež displej, no ten prišiel o funkciu Always-on. Ťažko povedať, či je defaultne vypnutá alebo sa tu vôbec nenachádza. S jej používaním sa ale rozlúčte.

Napriek tomu, že Apple Watch SE majú úplne rovnaký dizajn ako Apple Watch Series 4 (a všetky novšie modely), nenájdete tu EKG a ani Oxymeter. Absencia týchto senzorov je daňou za nižšiu cenovku.

Napriek tomu ide ale o zmes tých najlepších komponentov a funkcií, ktoré sa do inteligentných hodiniek (od Apple) za posledné roky dostali. Samozrejme, stále so silným zreteľom na dostupnosť.

Skvelý výkon a výdrž batérie

Redaktor Chris Velazco doposiaľ používal Apple Watch Series 5. Podľa jeho prvých dojmov je celý hardvér „Special Edition“ rovnako rýchly (čo je vzhľadom na rovnaký procesor logické). Novinka vás nezaskočí žiadnym sekaním alebo padaním aplikácií. Apple ju vyladilo absolútne perfektne.

Dôležité sú aj údaje o výdrži batérie. Za 24 hodín toho pochopiteľne veľa nezistíte. Oproti Apple Watch Series 5 však očakávame zlepšenie. Dôvodom je absencia always-on displeja, ktorý je náročnejší než normálna zobrazovacia jednotka.

Odhadom sa dá povedať, že Apple Watch SE vydržia pokojne aj dva dni (podobne ako Apple Watch Series 3) na jedno nabitie. Apple Watch Series 5 dosahovali pre porovnanie „iba“ 15-18 hodín.

Presnejšie údaje ale sprostredkujeme až po našom domácom teste. Každý používame inteligentné hodinky trochu iným spôsobom (čo tiež ovplyvní výsledky).

Apple Watch SE nemajú prémiové funkcie, no nájdete v nich všetko dôležité.

Ako už bolo spomenuté vyššie, Apple Watch SE neposkytnú EKG či meranie okysličovania krvi. To ale nevadí. Stále budú schopné skontrolovať tep, detekovať nečakaný pád, upozorniť vás na nadmerný hluk z okolia či poskytnúť základné údaje o spánku.

Prečítajte si tiež  Apple pripravuje najväčšiu revolúciu v histórii GPS navigácii
Apple Watch SE

Okrem toho sa tu nachádza aj funkcia „umývania rúk“. Tá sa zapne vždy, keď hodinky započujú vodu a zosnímajú dopredu naučený pohyb. Následne sa aktivuje časovač (20 sekúnd), počas ktorého by ste si mali čistiť dlane (zbavíte sa všetkých baktérii a vírusov).

Aby toho nebolo málo, vstavaný kompas a GPS pomôžu s orientáciou a výškomer oceníte napríklad pri turistike v horách. Apple sem zabudovalo aj najnovší mikrofón a reproduktor. Menej náročnému používateľovi bude táto ponuka bohato stačiť.

Aký je nový remienok Solo Loop?

Ako iste viete, technologický gigant predstavil aj nový remienok Solo Loop. Ten je kompatibilný so všetkými modelmi Apple Watch od Series 4 vyššie. Medzi jeho charakteristické prvky patrí jednotná veľkosť. Nenachádza sa tu žiadna možnosť, ako si ho zväčšiť alebo zmenšiť.

Apple Watch SE

Chris má vo svojej mini-recenzii pocit, že materiál je v porovnaní s bežným silikónovým prevedením tenší. Podľa jeho slov nie je používanie ani zďaleka také pohodlné, než pri klasickom remienku Sport Band. Na druhej strane ale dizajn pôsobí o niečo čistejšie či elegantnejšie a tkanina je na dotyk veľmi príjemná.

Ak však chcete takéto prevedenie, priplatíte si cca 50€ oproti bežnej silikónovej verzii. Tak isto nie je jasné, ako bude materiál reagovať na pot. To sa ale bude dať zistiť až neskôr.

Pri kúpe Solo Loop si dajte pozor na veľkosť. Apple ich má v ponuke niekoľko pre dokonale prispôsobenie zápästiu. Odporúčame návštevu autorizovaného predajcu (ako napríklad m:zone), kde vám poradí špecializovaný personál.

Ak budete mať možnosť kúpiť Apple Watch Series 5 lacnejšie, neváhajte

Apple Watch SE sú fantastický produkt a určite by mali ostať vo vašom hľadáčiku, pokiaľ zvažujete dostupné inteligentné hodinky. Ich cena bude na Slovensku štartovať na úrovni cca 299-309€ (zaokrúhľujeme Európske ceny) za 40mm model. Pokiaľ chcete väčšie, 44mm prevedenie, zaplatíte cca 329€ – 339€.

Apple Watch SE

Je to skvelý výrobok, ktorý je ako stvorený pre menej náročného používateľa. Má moderný dizajn, dobré funkcie a minimálne trojročnú životnosť.

Nedá nám však nespomenúť šanca, ktorá sa tu vyskytne v následujúcich týždňoch. Nakoľko sa začnú naskladňovať Apple Watch Series 6, predchodca (Apple Watch Series 5) pôjde s cenou dolu.

Netvrdíme, že minuloročný model zakúpite za také nízke čiastky ako Apple Watch SE. Pokiaľ si však priplatíte (pri dobrej ponuke) cca 50€, budete mať EKG a aj Always-on displej. Chýbať vám môže jedine výškomer, no ten nepovažujeme za tak dôležitú funkciu než predošlé dve vymenované (závisí to samozrejme od vašich preferencií).

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na to, ako si nastaviť Spánkový cieľ v iOS 14!

Do komentára nám napíšte, či vás novinka zaujala a či sa chystáte na nákup alebo radšej zvážite nejaký starší model.

zdroj

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.