Bývalý generálny riaditeľ a jeden z troch zakladateľov spoločnosti Apple podľahol zákernej rakovine 5. októbra 2011. Cez víkend to bolo presne 8 rokov, čo nás navždy opustil Steve Jobs. Ako by sa pozeral na súčasný stav celej spoločnosti?

Cez víkend to bolo presne 8 rokov, čo nás navždy opustil Steve Jobs.

Steve Jobs založil Apple ešte v roku 1976. Bola to skutočne strastiplná cesta, ktorou si musel počas svojho života prejsť. Počas jeho pôsobenia v Apple bol v polovici 80-tých rokov z vlastnej spoločnosti vyhodený. Medzi tým stihol ale založiť ďalšiu technologickú firmu s názvom „NEXT“ či napríklad štúdio na produkciu animovaných filmov Pixar. Pokiaľ ste nevedeli, práve rozprávka ToyStory z roku 1995 bola dielom tohto štúdia. Na to obdobie, v ktorom prišla do kín šlo o mimoriadne revolučný film po stránke technického spracovania. Obľúbili si ju deti ale aj dospelí…

Potom ale prišla polovica 90-tých rokov a Applu, v ktorom Jobs zatiaľ nepôsobil sa akosi prestávalo dariť. Ľudia ju už nazývali ako „potápajúcu sa loď“. V tomto čase išlo o spoločnosť, ktorej skutočne chýbala iskra. Steve to teda riskol a dostal sa do pozície dočasného generálne riaditeľa, potom aj hlavného generálneho riaditeľa. Toto obdobie okolo nového milénia môžeme považovať za veľmi pestré. Ešte v roku 1998 Apple predstavuje prvý iMac, ktorý prakticky zachraňuje celú firmu. Krátko na to prišiel ďalší revolučný produkt, ktorý nám ukázal, že sa to dá robiť inak. Bavíme sa o roku 2001 a prvom iPode. 1000 skladieb vo vrecku chcel mať jednoducho každý. Ľuďom ani nevadilo, že za ne museli zaplatiť „daň“ 500$.

Steve ale pokračoval ďalej v súvislosti s iPodom a jeho ďalšími generáciami predstavil aj iTunes, vďaka čomu sa mu podarilo čiastočne naučiť používateľov, aby si hudbu nesťahovali na čierno z internetu ale aby si ju za 1$ (skladba) kupovali. Opäť to fungovalo. Do hudobného priemyslu to prinieslo milióny dolárov a Apple na tom samozrejme veľmi dobre profitovalo… Postupom času ako iPod zažíva svoje najbližšie obdobie ale prichádza čas na jeho náhradu, respektíve ďalšiu revolúciu.

Začiatok roka 2007, Steve Jobs predstavuje najúspešnejšie zariadenie spoločnosti Apple.

Ak by ste sa opýtali na to, ktorý produkt je od Applu najúspešnejší, každý by vám asi odpovedal „iPhone“. Nie je to náhoda. Podľa starších výskumov ide o jednu z ikon 21. storočia. Je to niečo podobné ako bol v minulosti Volkswgen Beetle pre 20. storočie. Steve priniesol používateľom iPod, internet a telefonovanie v jednom kompaktnom produkte. Ten zažil obrovský úspech a po 3. generáciách prišiel ešte zaujímavejší produkt. iPad. V roku 2010 šlo o veľký risk. Vzhľadom ale na obrovské predajné čísla si aj toto zariadenie našlo svoju klientelu a Applu už 9. rok generuje zisk.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 zavedie nový štandard. Všetky modely dostanú 6GB RAM

Žiaľ, toto obdobie je už so Stevom Jobsom spájané ako obdobie zhoršeného zdravotného stavu. Steve sa začal meniť. Bolo to vidieť na jeho útlejšej postave ale aj počuť v hlase. Každému bolo jasné, že sa pravdepodobne rakovina vrátila. Tieto správy sa žiaľ potvrdili a Steve Jobs podlieha svojej chorobe 5. októbra 2011. Len o 9 dní neskôr spoločnosť Apple predstavuje iPhone 4S a Siri. Podľa rôznych informácii zo spoločnosti Apple bol iPhone 5 (predstavený v roku 2012) posledným produktom, pri ktorom Steve ako tak zvládol dať ruku k dielu.

Na Jobsa dnes spomíname v dobrom. Taktiež ale sledujeme jeho spoločnosť ako pokračuje v úspechu. Bol by s jej súčasným fungovaním spokojný?

Ako by Steve Jobs vnímal Apple dnes?

Na otázku, ako by vnímala zosnulá osoba svoju spoločnosť 8 rokov po svojej smrti je asi skutočne veľmi ťažké odpovedať. Vzhľadom ale na to, že sa Applu aj po takejto dlhej dobe darí, myslíme si, že Jobs by bol spokojný. Samozrejme, našlo by sa niečo, čo by mohol dizajnérom, vývojárom a tiež kompetentným vytknúť. Spomeňme napríklad notch (výrez na iPhone pre Face ID). Myslíme si ale, že viacej by toho stihol pochváliť. Napríklad fantastické hodinky Apple Watch.

To je produkt, ktorý vznikol v réžii Applu bez Jobsovej prítomnosti. Tak isto tu máme prepracované a dizajnovo nádherné iPady. iPhone, sa od doby predstavenia v roku 2007 presunul kilometre ďalej. Skrátka každý produkt a každá evolúcia má niečo do seba a aj keď občas nájdeme nedostatky, s ktorými by Jobs asi nebol až tak v pohode, s celkovým prístupom a stavom firmy by bol určite spokojný. Dnes nám teda neostáva nič iné ako uctiť si jeho pamiatku a dúfať, že Tim Cook (+ všetci ostatní) sa budú aj naďalej držať Josbových princípov a spoločnosť Apple bude prosperovať tak ako doteraz…

Cez víkend to bolo presne 8 rokov, čo nás navždy opustil Steve Jobs. Bol by so spoločnosťou dnes spokojný?
Cez víkend to bolo presne 8 rokov, čo nás navždy opustil Steve Jobs. Bol by so spoločnosťou dnes spokojný?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.