Tim Cook je človek, ktorý riadi Apple iným spôsobom. Hoci sa mnohí obávali, že spoločnosť upadne, nestalo sa tak a 8 rokov po Jobsovej smrti naďalej skvele profituje. Môže za to hlavne iPhone. Steve Jobs predstavil 5 iPhonov. Tim Cook ich má na konte 11 a popravuje ďalšie 2 nové modely.

Steve Jobs predstavil 5 iPhonov

Povedal by si, že ich bolo viac? Nie nebolo, Inovátor ich dokonca technicky predstavil ešte menej. Model 4S je veľmi diskutabilný, nakoľko Steve podľahol zákernej chorobe len 11 dní po jeho predstavení. Tak či onak to rátame a môžeme prehlásiť, že Steve Jobs predstavil 5 iPhonov. Začalo to v roku 2007 prelomovým modelom 2G, ktorý absolútne zmenil trh. Druhým na rade bol vylepšený model 2G s označením 3G a plastovým telom v roku 2008.

Prvý naozaj prepracovaný iPhone, ktorý sa stal masovejší bol model 3GS. Jeho súčasťou bol vysoký výkon, lepší fotoaparát a možnosť natáčať video. Jobs ho na pódiu ukázal v roku 2009.

Asi najväčším zlomom a najrevolučnejším zariadením bol iPhone 4. Obrovským skokom v dizajn, kvalite displeja, fotoaparátu či výkone prišiel v roku 2010. iPhone 4S, teda jeho nástupca ukázal v roku 2011 hlasovú asistentku Siri a doplnil všetko čo jeho predchodcovi chýbalo. To bolo všetko.

Steve Jobs - SvetApple.sk
Steve Jobs predstavil 5 iPhonov. Tim Cook už 11. – SvetApple.sk

Dá sa ešte povedať, že Jobs pracoval aj na iPhone 5 a tým pádom nepriamo aj na modeli 5S, 5C či SE. Tak či onak tieto zariadenia sa v čase jeho smrti ešte len plánovali a pri ich vývoji pomohol len minimálne zvyšok má na konte Tim Cook.

Tim Cook, nenávidený a milovaný…

Čo sa týka nástupcu Steva Jobsa, Tima Cooka, vo svete je považovaný buď za génia alebo človeka, ktorý vedie Apple katastrofálnym smerom. Označili by sme ho skôr za prvé. Technológie v oblasti iPhonu sa posunuli tak ďaleko, že inovácie sa robia omnoho ťažšie ako za Jobsovej éry. Aj napriek tomu sa mu to náročným spôsobom darí. Jeho prvým modelom bol iPhone 5 v roku 2012, ktorý priniesol o čosi väčší displej.

Odvážny krok sa síce zo začiatku nestretol s úspechom ale časom ho ľudia milovali. O rok neskôr, teda v 2013-tom prišiel model 5S a 5C. Model 5S bol vylepšením geniálnej 5-ky a priniesol po prvý krát Touch ID, teda revolúciu v odomykaní. 5C bol taký malý prešľap. Nahradil luxusnejšie spracovaný model 5 a cenový rozdiel 100$ nútil ľudí kúpiť si radšej S-ko.

Tim Cook - svetapple.sk
Tim Cook – svetapple.sk

Rok 2014 priniesol iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Tak isto sme sa dočkali Apple Watch a funkcie Apple Pay. Väčšie uhlopriečky už museli prísť a ľudia si rýchlo zvykli. Bola to obrovská zmena ale podarila sa. Ľuďom vyhovovala. O rok neskôr prišiel iPhone 6S a 6S Plus. Opäť s drobnými zmenami a Force Touch displejom. Dokonalosť ale netreba vylepšovať keď ju ľudia nakupujú.

Menšie sklamanie v roku 2016, revolúcia v roku 2017

Začiatkom roka 2016 prichádza iPhone SE. Extrémne populárny model, ktorý má hardvér z modelu 6S ale telo z iPhonu 5, ktorý bol predstavený v roku 2012 (iPhone SE sa vyrába dodnes, jeho dizajn má už 7. rokov). Sklamaním bol ale model 7 a 7 Plus. Ten sa moc po vizuálnej stránke nezmenil. Priniesol technológie 3D Touch, vodeodolnosť či odstránenie 3,5 mm jack konektoru. Apple okrem iného predstavuje aj AirPods.

Tim Cook v Číne - svetapple.sk
Tim Cook v Číne – svetapple.sk

V roku 2017 prišla však obrovská revolúcia. Nie teraz samozrejme nemyslíme iPhone 8 ani iPhone 8 Plus, ktoré okrem sklenenej zadnej časti nepriniesli skoro nič. Myslíme iPhone X s úplne novým dizajnom, odomykaním tvárou a hlavne OLED displejom na celej prednej strane. Perfektný krok Tima Cooka, ktorý by sme prirovnali k iPhonu 4 z roku 2010. Rok na to prišla evolúcia a to o čosi lepší (ale len hardvérovo) iPhone XS a jeho väčší brat XS Max, ktorý naplno nahradil Pluskové modely. Nesmieme ale zabudnúť na lacnejší model XR so 6,1″ displejom na celej prednej strane a o čosi slabším hardvérom. Model sa dnes teší veľkej popularite, jeho šance boli na začiatku otázne.

Apple pripravuje ďalšie novinky.

Nie je to ale ani zďaleka všetko. Už dnes Apple plánuje minimálne 4 nové modely. Tými hlavnými sú samozrejme nástupcovia modelov XS, XS Max a XR, no a sekundárnymi zase zariadenia na rok 2020, ktoré majú zmeniť uhlopriečky. Predpovedá sa, že o rok by sme mali dokonca vidieť aj model SE 2. Suma súmárom, Steve Jobs predstavil 5 iPhonov. Tim Cook už 11 a pokračuje ďalej. Inovacie Tima Cooka vôbec nie sú zlé v porovnaní s tými Jobsovými. Prichádzajú možno trochu pomalšie ale v dnešnej dobe je to úplne pochopiteľné. Nech sa darí Tim.

Steve Jobs predstavil 5 iPhonov. Tim Cook už 11. – svetapple.sk

zdroj: Apple

ZDROJapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here