Nedávno ste si na našom webe mohli pozrieť video, v ktorom sme vám ukázali, ako funguje detekcia dopravnej nehody v novom iPhone 14 Pro. Technológia je založená na špeciálnom gyroskope a taktiež algoritmoch, ktoré sa snažia vyhodnotiť, či ste skutočne sedeli v idúcom aute, alebo vám len telefón spadol na zem a zaznamenal silný náraz.

Na celú problematiku sa pozrela aj Joanna Stern z Wall Street Journal, ktorá technológiu preverila v praxi. Spolu so svojim tímom odcestovala do Michiganu, kde nové Apple Watch Ultra a iPhone 14 Pro Max vystavila doslova extrémnym podmienkam na demolačnom derby. Ako sa však ukázalo, výsledky neboli celkom jednoznačné.

Zariadenie detegovalo nehodu prakticky vždy v jazdiacom vozidle, pričom v stojacom vozidle (do ktorého bolo nabúrané) s tým bol problém. Ku celej veci sa, ale vyjadrila aj spoločnosť Apple, ktorá v oficiálnom vyhlásení uviedla, že testovacie podmienky na vrakovisku neposkytli zariadeniam dostatok „signálov“ na spustenie špeciálnej funkcie.

Inými slovami, Apple Watch či iPhone si v danej chvíli nemysleli, že sa nachádzajú v aute a že sú práve súčasťou dopravnej nehody. Technologický gigant následne dodal: „pokročilé pohybové algoritmy navrhnuté spoločnosťou Apple, ktoré sú trénované s viac ako miliónom hodín jazdy v reálnom svete a údajmi o záznamoch nehôd“.

Zariadenia dokážu zachytiť až 3000 pohybov za sekundu 

Detekcia nárazu
Zdroj: CultofMac

Obe zariadenia využívajú trojosový gyroskop a výkonný akcelerometer, ktorý sníma viac ako 3000 pohybov za sekundu. To znamená, že prakticky okamžite dokážu zachytiť presný moment nehody a rovnako aj trajektóriu vozidla.

Okrem toho sú v strehu aj mikrofóny, ktoré sa používajú na detekciu hlasných tónov. Podľa Apple sa však spustia iba vtedy, ak je vozidlo v pohybe. Ak v ňom nejazdíte, nemajú na to dôvod.

Aby toho nebolo málo, všetky zariadenia majú ešte aj barometer, ktorý dokáže zachytiť zmenu tlaku vzduchu vo vozidle, ak sa airbagy nafúknu pri otvorených oknách a zároveň sú k dispozícii technológie ako GPS, CarPlay či pripojenie cez Bluetooth. iPhone či Apple Watch vďaka tomu môžu celkom presne identifikovať, čo sa práve stalo.

Aký je teda výsledok? 

iPhone 14 detekcia nárazu
Zdroj: Unsplash / Quinn Battick / Tobias Tullius (úprava redakcie)

Detekcia dopravnej nehody v iPhone či Apple Watch skutočne funguje a pokiaľ by ste sa dostali do podobnej situácie (dúfajme, že sa to nikdy nestane), skoro určite by ju technológie v zariadeniach zachytili.

Je dôležité doplniť, že iPhone aj Apple Watch reagujú až približne päť či desať sekúnd po tom, ako sa havária reálne stane. Je to pravdepodobne preto, aby na ňu človek, ktorý sa aktuálne spamätáva z nárazu vedel lepšie reagovať.

Prečítajte si tiež  Dnešná dávka bezplatných aplikácií|06.09.2016

Joanna Stern z Wall Street Journal netestovala produkty v ideálnych podmienkach a preto bol výsledok testu mierne rozpačitý. Na druhú stranu treba povedať, že ak by zariadenie spadlo na zem, človek by si to nevšimol a privolalo si automaticky pomoc, mohlo by to narobiť viac škody ako osohu. Aj preto je úplne pochopiteľné, že nehodu musí zaznamenať so 100 % presnosťou.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si myslíte o tejto pôsobivej novinke vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -