Spoločnosť Apple urobí počas tohto roka jeden odvážny a radikálny krok. iPhone 12 nebude mať v balení slúchadlá EarPods a takisto ani nabíjací adaptér. Používatelia si budú môcť príslušenstvo dokúpiť v samostatnom predaji. Ako to bude vyzerať v praxi? Na to sme sa pozreli v tomto článku.

iPhone 12 a skromná krabička

V Cupertine majú od nepamäti samostatný tím, ktorý sa stará o balenia produktov. Inžinieri a dizajnéri ich tu dlhé mesiace navrhujú a testujú. Rozbaľovanie nového iPhonu je aj preto vždy veľkým zážitkom. V roku 2020 však môže ísť skôr o sklamanie.

Samotná krabica značne schudne. V porovnaní s tou súčasnou môžeme očakávať menšiu hrúbku o cca 30-50%. Nakoľko tu bude absentovať príslušenstvo, poklesne aj celková hmotnosť. To sú samé benefity z pohľadu dopravy. Apple vďaka tomu ušetrí nemalé peniaze.

Čo sa týka obsahu, tak tu nájdeme len telefón, návody + nálepky a prepracovaný Lighnting kábel s pleteným povrchom (nový materiál zabezpečí vyššiu odolnosť). Všetko bude osadené v recyklovateľnom skelete, ktorého CAD model unikol na internet.

Momentálne ešte nie je známe, či sa skromnejšieho balenia dočkáme len v prípade lacnejšieho iPhonu 12 (5,4″) a iPhonu 12 Max (6,1″) alebo pôjde o zmenu, ktorou budú „trpieť“ tiež špičkové verzie iPhone 12 Pro (6,1″) a iPhone 12 Pro Max (6,7″). Bližšie podrobnosti sa teda ukážu až časom…

Ekológia

Pokiaľ sa pýtate, aký je dôvod takéhoto radikálneho kroku, odpoveď je úplne jednoduchá. Ide o ochranu životného prostredia (minimálne takúto formuláciu očakávame od spoločnosti Apple).

Ročne sa ku všetkým predaným elektronickým zariadeniam pribalia približne 4 miliardy kusov príslušenstva. Veľakrát však ostáva nevyužité a tak v vznika zbytočný odpad. Dokopy sa bavíme o cca 300 miliardách tonách smetí (čo nie je málo).

Apple sa snaží byť čo najekologickejšou spoločnosťou a pravdou je, že mnohé jej činnosti naozaj fungujú. Do roku 2030 dokonca nechce zanechávať absolútne žiadnu uhlíkovú stopu, pričom sa snaží nabádať aj svojich konkurentov na spĺňanie podobných cieľov.

Tým, že k iPhonu nepribalí adaptér a slúchadlá (ktoré si často zdieľame z generácie na generáciu a niekedy ich ani nevyberáme z krabice), zníži nielen svoje výrobné náklady ale aj neskorší environmentálny dopad.

Na jednej strane teda tieto snahy kvitujeme a rozumieme im. Na druhej strane by sme však očakávali aspoň mierne zníženie ceny produktov s tým, že ten kto bude potrebovať nabíjací adaptér si ho za zvýhodnený rozdiel dokúpi. Nechajme sa prekvapiť, ako to napokon dopadne. Snáď nebudeme sklamaní. Do komentára nám napíšte, ako sa na celú túto problematiku pozeráte vy.

Prečítajte si tiež  iPhone SE 3 má lepšiu výdrž batérie než iPhone SE 2. Zázraky však nečakajte
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.