Spoločnosť Apple urobí počas tohto roka jeden odvážny a radikálny krok. iPhone 12 nebude mať v balení slúchadlá EarPods a takisto ani nabíjací adaptér. Používatelia si budú môcť príslušenstvo dokúpiť v samostatnom predaji. Ako to bude vyzerať v praxi? Na to sme sa pozreli v tomto článku.

iPhone 12 a skromná krabička

V Cupertine majú od nepamäti samostatný tím, ktorý sa stará o balenia produktov. Inžinieri a dizajnéri ich tu dlhé mesiace navrhujú a testujú. Rozbaľovanie nového iPhonu je aj preto vždy veľkým zážitkom. V roku 2020 však môže ísť skôr o sklamanie.

Samotná krabica značne schudne. V porovnaní s tou súčasnou môžeme očakávať menšiu hrúbku o cca 30-50%. Nakoľko tu bude absentovať príslušenstvo, poklesne aj celková hmotnosť. To sú samé benefity z pohľadu dopravy. Apple vďaka tomu ušetrí nemalé peniaze.

Čo sa týka obsahu, tak tu nájdeme len telefón, návody + nálepky a prepracovaný Lighnting kábel s pleteným povrchom (nový materiál zabezpečí vyššiu odolnosť). Všetko bude osadené v recyklovateľnom skelete, ktorého CAD model unikol na internet.

- Reklama -

Momentálne ešte nie je známe, či sa skromnejšieho balenia dočkáme len v prípade lacnejšieho iPhonu 12 (5,4″) a iPhonu 12 Max (6,1″) alebo pôjde o zmenu, ktorou budú “trpieť” tiež špičkové verzie iPhone 12 Pro (6,1″) a iPhone 12 Pro Max (6,7″). Bližšie podrobnosti sa teda ukážu až časom…

Ekológia

Pokiaľ sa pýtate, aký je dôvod takéhoto radikálneho kroku, odpoveď je úplne jednoduchá. Ide o ochranu životného prostredia (minimálne takúto formuláciu očakávame od spoločnosti Apple).

Ročne sa ku všetkým predaným elektronickým zariadeniam pribalia približne 4 miliardy kusov príslušenstva. Veľakrát však ostáva nevyužité a tak v vznika zbytočný odpad. Dokopy sa bavíme o cca 300 miliardách tonách smetí (čo nie je málo).

Apple sa snaží byť čo najekologickejšou spoločnosťou a pravdou je, že mnohé jej činnosti naozaj fungujú. Do roku 2030 dokonca nechce zanechávať absolútne žiadnu uhlíkovú stopu, pričom sa snaží nabádať aj svojich konkurentov na spĺňanie podobných cieľov.

Tým, že k iPhonu nepribalí adaptér a slúchadlá (ktoré si často zdieľame z generácie na generáciu a niekedy ich ani nevyberáme z krabice), zníži nielen svoje výrobné náklady ale aj neskorší environmentálny dopad.

Na jednej strane teda tieto snahy kvitujeme a rozumieme im. Na druhej strane by sme však očakávali aspoň mierne zníženie ceny produktov s tým, že ten kto bude potrebovať nabíjací adaptér si ho za zvýhodnený rozdiel dokúpi. Nechajme sa prekvapiť, ako to napokon dopadne. Snáď nebudeme sklamaní. Do komentára nám napíšte, ako sa na celú túto problematiku pozeráte vy.

- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

9 KOMENTÁRE

  1. Keby svet viac riešil eróziu pôdy (kolobeh vody), to by malo väčšiu váhu, ale na tom sa nedá tak dobre zarobiť, ako na tzv. “uhlíkovej stope”, ako sa píše v článku. Fakt ma uráža, že na to využijú aj slaboduché deti, ktoré chcú svet poučovať. Pritom keby sme zajtra vypli elektriku a vrátili sa do jaskýň, aj tak príde čo má prísť, možno iba o pár rokov neskôr. Z ľudstva sa fakt stávajú ovce…

    • Z ľudstva sú ovce od kedy je samo ľudstvo. Nikdy inak nebolo a nebude pretože veria len tomu čo vidia počujú a popritom hlúpnu keďže len par vyvolených si povie toto treba využiť a bohužiaľ sme sa dostali tam kde sme dnes a boli sme aj pred rokmi. Vojny sa zmenili na epidémie stále mame chudobu stále devastujeme zem a hlavne stále mame horných 10000 ktorý hrajú s ľudstvom Monopoly. Nič sa nezmení len bude plynúť čas.

  2. :)))) ak je nabíjačka dôvod prejsť na android tak sup sup lebo zjavne kupuješ telefón kvôli nabíjačke. Mám 4 Ajfon 4 originál nabíjačky a samozrejme dokupenu silnejšiu ktorú využívam a myslím že poslúži aj pri novom ajfone. Presne toto je cesta nabíjaciek viac ako mobilov má doma človek a načo ďalšiu. Za mna palec hore a ak nemáš na pár eurovú nabíjačku netreba ti ajfon stačí pevná linka. Ďakujem ?

  3. To su mi take kktiny…a co chrlia rocne 4 druhy telefonov to uz nevadi?! Uz ked spravia takyto krok mali znizit o nieco ceny aj povodne to velice tak argumentovali ze bude znizenie aby si to vacsina ludi mohla kupit.Ak daju mensiu baterku len 60 Hz displej,5hodinove nabijanie a este si mam dokupit napajaci adapter tak idem ku konkurencii.Ide o princip!telefon+nabijacka!!To co uz robia ostatni vyrobcovia aj Samsung atd je na smiech.Pomaly nech poslu telefon v servitke pretoze krabicka je nakladna na vyrobu a “chrania” zivotne prostredie.Tesil som sa na iphone 12 ale vidim ze to bude asi sklamanie…

    • Súhlasím a tiež je to pre mňa sklamanie. Žiaľ takáto je doba… U konkurencie si čoskoro tiež nepomôžeš, pretože budú pravdepodobne opakovať to isté.

  4. Vymývanie mozgov pokračuje ! Za tzv. enviro – ekologickými riešeniami sú obrovské zárobky určitých spoločností. Aj toto “eko” šetrenie na balení iPhone 12, prinesie iba ak zisk. Keby ľudia viac čítali, dostali by sa napr. k takým info. ako sú “Milankovičove cykly” (aj NASA uznalo vedecký základ a ich relevantnosť) a bolo by po “eko bubline” s globálnym oteplovaním Zeme, zapríčineným človekom.

    • Tak to je určite pravda. Ak ale iPhone 12 nebude mať nabíjací adaptér, ekológia bude jediným argumentom, ktorý môže Apple použiť…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here