iPhone používam od roku 2010 a v súčasnosti vlastním jeho poslednú generáciu s označením 14 Pro Max. Nebudem klamať, za uplynulý čas som si s týmto mobilným zariadením zažil rôzne situácie, no celkovo ho môžem spolu s operačným systémom iOS označiť za veľmi spoľahlivé.

Napriek tomu sa na ňom čas od času objaví chyba, ktorá sa prejavuje veľmi zvláštnym spôsobom a pre nováčika môže byť nepríjemná. Dnes vám ukážem, ako sa s ňou rýchlo vysporiadať.

Aby som nechodil okolo horúcej kaše, pokiaľ vlastníte iPhone a pravidelne ho aktualizujete, pravdepodobne sa stretávate len s drobnými softvérovými problémami v štýle, že sa vám pred písaním textu nezobrazí klávesnica, nejde zapnúť fotoaparát alebo vám veľmi zriedka spadne apka uprostred používania.

Nikdy to nie je príjemné, no zvyčajne stačí konkrétnu aplikáciu vypnúť a zapnúť a potom funguje všetko, ako má.

iPhone sa vypne a nejde zapnúť

iPhone sa vypol a nejde zapnúť návod
Zdroj: Unsplash / Kayra Sercan / Miguel Tomás (úprava redakcie)

Čo však robiť v situácii, keď sa iPhone vypne a nejde zapnúť? Telefón jednoducho pôsobí, akoby umrel a nereaguje na žiaden pokyn používateľa, čo môže predstavovať pri zariadení za viac ako 1 500 € dosť nepríjemný zážitok.

V mojom prípade sa niečo podobné stalo už viackrát, pričom veľmi dobre si na tom pamätám pri iPhone 7 Plus, iPhone 12 a teraz pri aktuálnom iPhone 14 Pro Max.

Scenár bol vždy rovnaký. Telefón som napojil cez noc do nabíjačky a ráno, keď som sa zobudil, videl som len čiernu nereagujúcu obrazovku. Logicky som si myslel, že je iPhone vypnutý, no reakcia na bočné tlačidlo bola nulová. Rovnako nepomohlo ani opätovné napojenie do elektrickej siete (telefón nebol vybitý).

Verím, že menej skúseného používateľa by takéto niečo mohlo doviesť až do servisu, alebo predajne, kde toto zariadenie kupoval. Oprava by navyše určite nebola bezplatná, pokiaľ by už zariadenie nebolo v záruke. Dobrou správou ale je, že to vôbec nemusíte riešiť, keďže tejto desivo pôsobiacej chyby sa viete za pár sekúnd zbaviť aj vy sami.

Telefón stačí „natvrdo“ reštartovať. Urobíte to takto

Väčšina z vás už o tvrdom reštarte iPhonu počula, no takisto nás čítajú používatelia, ktorí ani len netušia, čo to vlastne znamená.

Rovnako platí, že spoločnosť Apple tento systém v uplynulých rokoch niekoľkokrát zmenila, takže to môže pôsobiť trochu chaoticky. Tvrdý reštart sa robí na rôznych generáciách iPhonov rôznym spôsobom. Tu je to v krátkosti zhrnuté.

Prečítajte si tiež  Adobe Photoshop Camera - nová bezplatná aplikácia, ktorá vás zaujme

iPhone 6S alebo starší

iPhone 6S a novší tvrdý reštart
Zdroj: Unsplash / Saulo Mohana (úprava redakcie)

Pokiaľ vlastníte klasický iPhone 6S (alebo starší) so 4,7″ displejom, využiť môžete starý známy princíp, ktorý funguje snáď od počiatku vekov. Na svojom zariadení:

  • Podržte uzamykacie tlačidlo a Home Button niekoľko sekúnd
  • Počkajte, kým na obrazovke neuvidíte logo Apple
  • Hotovo, telefón sa reštartoval

iPhone 7 / 7 Plus 

iPhone 7 a novší tvrdý reštart
Zdroj: Unsplash / Shiwa ID (úprava redakcie)

V roku 2016 Apple predstavilo prvý vodeodolný iPhone, ktorý však musel prísť s jednou hardvérovou zmenou. iPhone 7 a iPhone 7 Plus, sa ako prvé zbavili hardvérového tlačidla Home Button, ktoré nahradila dotyková plocha sprevádzaná haptickou spätnou väzbou z TapTic Enginu.

Toto náročné technické riešenie však potrebovalo aj úpravu funkcie reštartu, nakoľko zariadenie nemuselo vždy reagovať na dotykovú plochu. Aj preto je postup nasledovný:

  • Podržte uzamykacie tlačidlo a tlačidlo na uberanie hlasitosti na niekoľko sekúnd
  • Počkajte, kým na obrazovke neuvidíte logo Apple
  • Hotovo, telefón sa reštartoval

Aj tento článok sme vytvorili vďaka nášmu novému e-shopu Loopi.sk, kde si môžete zakúpiť kvalitné príslušenstvo pre svoj iPhone, Apple Watch, Mac alebo ďalšie zariadenia. Využite aj drobnú zľavu pri platbe cez Apple Pay. 

Loopi Eco Case
Reklama

iPhone 8 / X a novšie modely 

iPhone 8 a novší tvrdý reštart
Zdroj: Unsplash / Nubelson Fernandes (úprava redakcie)

Nikdy som nepochopil dôvod, prečo spoločnosť Apple v priebehu troch rokov trikrát kompletne zmenila spôsob, pomocou ktorého bolo možné iPhone reštartovať.

Možno riešenie v iPhone 7 nebolo ideálne a ľudia ho často spúšťali omylom. Každopádne, v roku 2017 prišiel tretí spôsob tvrdého reštartu pre iOS, ktorý poznáme dodnes a spomedzi všetkých je najkomplikovanejší:

  • Kliknite na tlačidlo pridávania hlasitosti
  • Hneď potom kliknite na tlačidlo oberania hlasitosti
  • Podržte uzamykacie tlačidlo na niekoľko sekúnd, kým neuvidíte logo Apple
  • Hotovo, telefón sa reštartoval

Čo robiť, ak tento návod nefungoval? 

Hoci verím, že tento návod 99 % z vás pomohol a naučil vás používať funkciu, ktorú môžete aplikovať aj na úplne iné softvérové problémy, existuje pravdepodobnosť, že sa vo vašom zariadení niečo pokazilo (napríklad v ňom nastal skrat) a poškodený je hardvér (nie softvér).

V takomto prípade toho veľa nenavymýšľate a to najlepšie, čo môžete urobiť, je navštívenie autorizovaného servisu, kde vám budú vedieť pomôcť viac. Ako som ale napísal vyššie, sám som sa s týmto podivným správaním iPhonu stretol už niekoľkokrát a vždy som to dokázal vyriešiť obyčajným tvrdým reštartom. Určite to teda najskôr vyskúšajte aj vy. Držím palce, aby ste boli úspešní.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz

Prečítajte si tiež  Najlepšie filmy, ktoré si môžete pozrieť na Apple TV+
Môže ťa zaujímať
- Reklama -