iPhone 12 sa ukáže v nasledujúcich týždňoch. Apple predstaví až 4 modely, pričom dva budú „dostupnejšie“ a dva „profesionálnejšie“. Už základné verzie získajú kvalitné technológie. Toto budú z môjho pohľadu 3 najväčšie a najdôležitejšie inovácie!

Dizajn zapadne do portfólia ostatných produktov

Určite budete súhlasiť keď napíšem, že hranaté tvary vyzerajú super. Aj súčasný dizajn je samozrejme atraktívny. Po 6. rokoch si ale pýta zmenu. Apple nám ju konečne ponúkne.

iPhone 12 bude lepšie zapadať do vizuálnej identity ostatných produktov. Podobné prvky sledujeme už niekoľko rokov pri iPade a dlhodobo pri počítačoch Mac.

Dizajnéri pri tom zanechajú všetko obľúbené z predošlých generácií. Lacnejšie modely budú vybavené hliníkovým šasi vo viacerých farbách.

Hoci nejde o tak „exkluzívny“ materiál ako nerezová oceľ (určená pre modely Pro), väčšine používateľom to vôbec neprekáža. Na hliník sme zvyknutí a v kombinácií s lesklým sklom vytvára príjemnú eleganciu.

OLED displej namiesto LCD.

V Cupertine konečne vyhovejú prosbám komunity. Netvrdím, že LCD (Retina) displeje sú zlé. Práve naopak, vo svojej triede patria medzi najlepšie.

OLED je ale OLED a má svoje výhody. Jedna z najväčších je úspora energie. Uplatňuje sa tu princíp čierny pixel = vypnutý pixel. Pri tmavom režime ušetríte niekedy aj desiatky percent batérie. To sa už oplatí.

Konkurenčné zariadenia pracujú s touto technológiou dlhé roky aj v dostupnejších modeloch. Pri iPhone za +/- 700€ by sa malo jednať o samozrejmosť.

Modernejší displej prináša aj modernejší dizajn. Rámčeky okolo neho zásadné „schudnú“ (aj pri lacnejších prevedeniach). Medzi iPhonom 12 a iPhonom 12 Pro nepostrehnete žiaden rozdiel (to sa o predchodcoch nedá povedať).

Samozrejme, že OLED prináša aj nevýhody, respektíve určité riziká. Jedným z nich je „vypaľovanie pixelov“. Na displejoch sa z času na čas objavia mapy, ktoré už nezmiznú. Apple to má ale vyriešené. Slúži na to dynamické pozadie. Žiadne obavy teda nie sú namieste.

Podpora 5G siete

Posledný bod vás na Slovensku zrejme nezaujme. Netreba sa na to ale pozerať tak skepticky. Je síce pravda, že 5G bude pre našu krajinu ešte na niekoľko rokov nedostupné, no nikdy neviete, kedy sa k nemu reálne dostanete.

Možno, že odcestujete do zahraničia alebo si necháte svoj iPhone 12 dlhšie ako je to bežné. Životnosť týchto zariadení je pokojne aj 4-5 rokov (samozrejme s výmenou akumulátora).

Pokiaľ ho teda budete vlastniť aj v rokoch 2022-2023, sieť by tu už mohla byť prítomá. Operátori sa budú snažiť urýchliť všetky procesy pri neustále rastúcom záujme o moderné technológie.

Prečítajte si tiež  Apple práve vydalo iOS 15.2 pre všetkých užívateľov. Čo aktualizácia prináša?

Ak vám teda 5G v dnešnej dobe nič nehovorí a plánujete nákup iPhonu 12, v rámci jeho životného cyklu túto vymoženosť možno oceníte.

Do komentára nám napíšte, čo považujete vy za najdôležitejšie inovácie v prípade iPhonu 12. Nebude to samozrejme žiaden „zázrak“. Apple ale zoberie to najlepšie z najlepšieho a poskytne to v „elegantnom balení“. Preto sa naň tešíme…

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.