Na internete sa objavilo viacero správ, ktoré upozorňujú na nízku odolnosť iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro voči mechanickému poškodeniu. Spoločnosť Apple pritom sľubovala pravý opak. Ako je to naozaj? Prečítajte si môj krátky komentár.

Škrabance, odreniny a rozbité sklá

Inžinieri spojili sily aby vytvorili odolnejšie zariadenie. iPhone 12 ponúka hranatý rám a ochranu Ceramic Shield. Pokiaľ vám spadne na zem, je až 4x nižšia pravdepodobnosť, že sa rozbije. To znie celkom dobre. Aká je však prax?

Čiastočnú odpoveď priniesli viacerí youtuberi vo svojich testoch. Niekde si novinka viedla lepšie, inde zase horšie. Väčšina pádov ale zanechala na konštrukcii stopy. Nejednalo sa o nič dramatické, no drobné „odreninky“ zamrzia. Vždy je to však lepšie, ako prasknutý displej. To by už priamo obmedzovalo používanie zariadenia.

Po spustení predaja zaplavili internet rôzne fotografie, znázorňujúce značné vizuálne poškodenie displeja a hliníka/nerezovej ocele. Ľudia sa rozhorčujú nad tým, ako je to vôbec možné. Veď telefón mal byť odolnejší. V tomto bode si už do toho dovolím vstúpiť ja.

Je síce odolnejší, no nie nezničiteľný

Iniciatívu Applu hodnotím veľmi kladne. Všetky modely od iPhonu 6 vyššie, boli kvôli zaobleným hranám omnoho náchylnejšie na rozbitie. Výmena zobrazovacej jednotky je pochopiteľne nákladná a tak si musí človek dávať veľký pozor alebo sa spoľahnúť na príslušenstvo či špeciálne služby typu m:zone care.

Ak by som sa pozrel na ochranu Ceramic Shield, tá je obrovským progresom. Samotné sklo je preukázateľne tvrdšie v porovnaní s predchodcom, čo výrazne znižuje šance na rozbitie.

Apple sľubuje aj nízku náchylnosť na škrabance. Neznamená to ale, že sa tu nemôžu objaviť. Spočiatku testy na Moshovej stupnici ukazovali odolnosť pri hodnotách 7-8 bodov (iPhone 11 – 6-7 bodov). JerryRigEverithing to ale vyvrátil a podľa jeho meraní je odolnosť cca rovnaká, ako pri iPhone 11.

Kalifornská spoločnosť v tomto smere nikdy neexcelovala a možno by mohla na nepríjemných ryhách zapracovať. Vyčítať ale iPhonu 12 niečo, na čo nie je objektívne stavaný, je z môjho pohľadu nemiestne. Ceramic Shield nebol komunikovaný ako odolnosť voči škrabancom ale ako odolnosť voči prasklinám a v tomto smere funguje naozaj výborne.

Poškodené nerezové šasi

No a v tejto časti sa dostávame do samotného finále. Videli ste tie fotky, na ktorých bol iPhone 12 Pro s kompletne doškriabaným nerezovým rámom? Behom niekoľkých hodín obleteli celý svet. Ľudia sa za to Applu vysmievali, no vôbec nebrali do úvahy, že sa jednalo o prezentačný kus niekde v obchode. Ten mohol držať prakticky ktokoľvek a kedykoľvek.

Prečítajte si tiež  V najbližších dvoch rokoch uvidíme hneď dva iPhony SE. Potvrdil to známy analytik
iPhone 12

Verte alebo nie, keby to bolo vaše zariadenie, správali by ste sa k nemu ináč. Len tak pre predstavu, sám vlastním iPhone 11 Pro „Midnight Green“ (13. mesiacov) a používam temperované sklo. Dovolím si tvrdiť, že jeho kovový rám (rovnaký materiál ako na iPhone 12) je v špičkovej kondícii a farba sa „odlúpla“ len na jednom mieste. No a ak vás zaujíma rozsah tohto poškodenia, pôsobí ako bodnutie ihlou. Je to len taká maličkosť, ktorú si bežný človek ani nevšimne.

Apple teda môže vyrobiť akýkoľvek odolný smartfón, no vždy sa nájde niekto, kto ho dokáže zničiť. Pokiaľ sa to stane omylom (tak ako väčšine z vás), je to smutná nehoda. iPhone 12 by mal ale vydržať až 4x viac, čo je veľmi pozitívna správa.

Pokiaľ sa ale niekto snaží vyvolať senzáciu na základe nedôveryhodných obrázkov z predajne, prípadne výrazne doškriabaných displejov, ktoré si autor s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobil sám, je to trochu smutné.

Netvrdím, že iPhone 12 a iPhone 12 Pro vyhrávajú “cenu” za najodolnejšie zariadenia na trhu. Určite sú na tom ale oveľa lepšie ako ich predchodcovia. Prípadný nákup neoľutujete ale pre istotu doplaťte za ochranné púzdro, sklo alebo program m:zone care. Do komentára nám napíšte, ako chránite svoje zariadenie vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.